Çocuk gelişimi için önerilen oyuncaklar

UNICEF’e göre çocuk gelişiminde, beynin en hızlı geliştiği dönem doğum öncesi ve doğumdan sonraki iki yıldır. İnsan beyninin yapısının %80’i 0-3 yaşlarında şekillenirken, 5 yaşına geldiğinde bu oran %90’a ulaşır. Çocuğunuzun gelişimi için çok önemli olan bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmalısınız.

Çocuk ve çevresi arasında sürekli bir etkileşim vardır. Oyun oynayarak, başkalarını gözlemleyerek, taklit ederek, deneme yanılma yöntemiyle öğrenirler. Sürekli yeni şeyler keşfedip yeni beceriler edinirler. Aslında onlara ‘ilk bilim insanları’ da diyebiliriz! Bu küçük bilim insanlarının düşünme ve sorun çözme becerilerini geliştirebilmelerinde oynadıkları oyuncakların önemi de çok büyük. Çocuk gelişimi için önerilen oyuncakları sizler için derledik!

Ahşap labirent 

çocuk

Bu eğitici labirent oyunu, çocuğunuzun el-göz koordinasyonu ve ince motor becerileri gelişimine destek olur. Düşünme ve görme yeteneğini geliştirir. Görsel ve el-pratiklik becerilerini artırır. Bunlara ek olarak ahşap olması da çok büyük bir artı! Çünkü ahşap oyuncaklar bakteri ve kanserojen madde bulundurmazlar. Dolayısıyla diğer oyuncaklara göre daha hijyenik ve sağlıklı olduklarını söyleyebiliriz. Siz de bu eğlenceli labirent oyunundan satın almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bultak küp  

çocuk

Bultak küp, çocuğunuzun ince motor ve kaba motor gelişimine destek sağlar. Renkleri ve geometrik şekilleri öğrenmesine yardımcı olur. Yerine koyup alması, blokları sınıflandırması ve şekilleri eşleştirmesi sayesinde problem çözme yeteneği gelişir. Buraya tıklayarak kolayca satın alabilirsiniz.

Ksilofon

Çocuğunuzun fiziksel becerilerini geliştirebilmesi bir şeyler öğrenmeye başlamasının ilk adımıdır ve olmazsa olmazıdır! Duyma, görme, dokunma, tat alma çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olan, beyinlerini “aydınlatan” ilk duyulardır. Ahşap ksilofon duyusal becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Buraya tıklayarak ürünü inceleyebilirsiniz.

Not: Ahşap olmasının bu oyuncağı daha hijyenik yaptığını unutmayın!

Çocuk gelişiminde bağlantı kurma oyununun önemi

Bağlantı kurma oyunu 3 yaş ve üzeri çocukların tam da ihtiyacı olan şey! Çocuğunuzun kavramları anlaması ve aralarında ilintiler kurarak kavramsal düşünme yetisini geliştirmesine yardımcı oluyor. Oyunun amacı çocuklarınızın el göz koordinasyonunu geliştirmek, gerçek hayatla bağlantı kurmasını sağlamak, dünyayı anlamasına yardımcı olmak ve böylece zeka gelişimine katkıda bulunmaktır.     

Çocuk dikkat gelişiminde kodlama

çocuk

3 yaş ve üzeri çocuklar için tasarlanmış bu oyun, boncuklar kullanılarak günümüz yazılım diline de temel oluşturabilecek mükemmel bir algoritma ve dikkat geliştirme aktivitesi! Mantıksal ve eleştirel düşünme, problem çözebilme, tasarım odaklı düşünme gibi yetenekleri geliştirmek için tasarlanmış. Ayrıca çocukların el becerilerinin gelişimine katkıda bulunuyor, şekil algısal yeteneklerini geliştiriyor ve zihinsel becerilerin artmasını sağlıyor! Oyuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ahşap kule

çocuk

Hijyen açısından annelerin favorisi olan eğitici ahşap oyuncaklardan bir tane daha! Basit gibi gözüken bu oyunun aslında tahmin edemeyeceğiniz kadar yararı var. Ahşap kule, çocuğunuzun organizasyon, algılama ve kavrama yeteneğini geliştirir. Hayal gücüne, el becerilerine ve zekasına katkıda bulunur. Canlı ve dikkat çekici renkler konsantre yeteneğini artırır. Daha ne olsun!  

Puzzle

2 yaş ve üzeri çocuklar için tasarlanmış bu puzzle, hem çok eğlenceli hem çok eğitici! Çocuklarınızın motor becerilerinin gelişimini desteklemek amacıyla özel olarak tasarlanmış. Konsantrasyon gerektiren el-göz koordinasyonlarını eğlenerek geliştirebilecekleri bu eğitici oyunda kullanılan keskin renkler, basit dizayn ve büyük puzzle blokları kolaylıkla parçaları eşleştirmelerini sağlıyor! Buraya tıklayarak bu muhteşem puzzle’ı satın alabilirsiniz. 

Çocuk gelişiminde yeni bir dil: İngilizce öğreniyorum

Algılarının en açık olduğu dönemde çocuğunuzun birkaç İngilizce kelime öğrenmesini istemez misiniz? Hem de bu öğrenme olayını bu oyunla birlikte eğlenceli bir hale getirebilirsiniz! Severek oynamak isteyeceğinden emin olduğumuz bu oyun çocuğunuzun algılama, karar verme, deneme yanılma ve başarma duygularının gelişimine katkı sağlıyor.  

Tangram

Tangram zeka geliştirici ahşap bloklar siz ebeveynlerin bile ilgisini çekecek! Oyunun içindeki tasarım kartına bakarak birçok farklı şekil yapabileceğiniz bu bloklar, çocuklarınızın el becerilerini ve problem çözme yeteneklerini geliştiriyor. Basitten başlayarak giderek zorlaşan problemleri Tangram ile çözmeyi öğrenen çocuklar hem zihin jimnastiği yapacaklar hem de eğlenecekler! Bu oyun çocuklara okul öncesi eğitimde de sıkça oynatılıyor. Buraya tıklayarak siz de çocuğunuzun zekasını geliştirmeye yardımcı olacak tangram’dan satın alabilirsiniz.

Eğer siz de zaman kaybetmeden çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız bu oyuncakların hepsini Hepsiburada’nın eğitici ve öğretici oyun bölümünde bulabilirsiniz! Ayrıca 0-1 yaş arası çocuklarınız için uygun oyuncaklara buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KAYNAKÇA

https://www.fisher-price.com/tr_TR/playtime-guide/index.html

https://blog.joker.com.tr/oyuncak-secimi/

https://www.annebebek.com.tr/bebek/Bebegin-Ilk-Oyuncaklari/Bebegim-Icin-Hangi-Oyuncagi-Secmeliyim-/50