Çocuklara müzik sevgisi aşılamanın yolları

Müzik sevgisi ile büyüyen ve hatta müzik eğitimi alan çocukların fiziksel, ruhsal, entelektüel gelişimleri de çok daha farklı oluyor. Peki çocuklara müzik sevgisi nasıl kazandırabiliriz?

Ebeveynler olarak çocuklarınız için her zaman iyisini, en doğrusunu istiyorsunuz. Geleceklerini düşünmediğiniz bir an bile yok. Onların gelişimleri ve eğitimleri için en etkili yöntemleri araştırırken karşınıza müzik de sıklıkla çıkıyordur.

Beyin gelişimine yardımcı olmak, sosyal beceriler kazanmasını sağlamak, özgüven sahibi olması, psiko-motor ve dil gelişimine yardımcı olmak, yaratıcılığını artırmak, disiplinli ve sabırlı olmayı öğrenebilmesi, dinleme becerisi kazanmak, konsantrasyonunu geliştirmek için müzik eğitimi alması son derece önemli. Belirli bir yaşa geldiğinde bu alnda eğitim almasını istiyorsanız da öncelikle ona müzik sevgisi aşılamalısınız.

O halde işte size; çocuğunuza müzik sevgisi aşılamak için birkaç öneri:

müzik sevgisi
Birlikte canlı konserlere ve şovlara gidin

Konserler, müzikaller, opera, bale gibi canlı performanslar sadece onun müzik sevgisi kazanması için değil ailecek keyifli vakit geçirebilmeniz için de oldukça etkili bir seçenek. Onun o canlı, heyecanlı, izleyenlerin coşkusunu gördüğü ortamlarda olmasını sağlamak düşündüğünüzden çok daha büyük bir etki yaratacak.

Bizler bile defalarca farklı konserlere, performanslara gittiğimiz halde bir tiyatro oyunu izlerken, sevdiğimiz bir müzisyenin konserine gittiğimizde heyecanlanıyoruz. Onların daha deneyimsiz dünyası bu etkinliklerden çok daha fazla etkilenecektir.

müzik sevgisi
Beraber müzik dinleyin

Beraber vakit geçirirken sevdiğiniz müzik türlerinden bir şeyler dinleyebilir ya da beraber yeni keşifler yapabilirsiniz. Çocuklar müzikal bir önyargı olmadan doğarlar. Bir şarkıyı seviyorlarsa, bunun nedeni o şarkıyı sevmeleridir. Müzik zevkleri saf ve başkalarının ya da  medyanın onlara sevmeleri gerektiğini söyledikleri şeylerle lekelenmemiştir. Farklı türlerle tanıştırıp kendi müzik zevkini keşfetmesinde yardımcı olabilirsiniz.

Artık internetten dilediğiniz şarkıya ulaşmanın kolaylığı bir gerçek ama biraz nostaljik tam bir arşivlik önerimiz olacak size:

müzik sevgisi
Barış Manço Çocuk Şarkıları -2 ile geçmişe tatlı bir yolculuk yaparken, çocuğunuzun da sizin sevdiğiniz o şarkılarla büyümesini sağlayabilirsiniz.

Onları kendilerini göstermeye teşvik edin

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki eskiye göre oyuncaklar da çeşit çeşit; artık müzikli bir oyuncak bulmak hiç de zor değil. Onu dinlemeye, sesleri keşfetmeye, dans etmeye, şarkı söylemeye teşvik edecek oyuncaklar alıp kendini göstermesi içi alan tanıyın.


Eline mikrofonu alıp sesler çıkarmasına, tuşlara basıp hangi sesin ne olduğunu anlamaya çalışmasına izin verin. Hatta bütün bunları onunla beraber yapın.

müzik sevgisi
UJ Toys Müzikli ve Işıklı Yaratıcı Vurdavul ile hem anlamlı sesler çıkarmaya hem de çocuk şarkıları dinleyerek keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Şarkı söyleyin

Çocuklar şarkı söylemeyi severler ve bu onlara çok doğal gelir. Ancak pek çok ebeveyn kendini şarkı söylerken rahat hissetmez, sesinin kötü olduğunu düşündüğü için bundan kaçınır. Oysa ki çocuklar bunu umursamaz; onlar sadece beraber şarkı söylemek isterler.

Çekinmeyin, onunla beraber bağıra bağıra şarkı söyleyin. Bunu yaparken hem çok eğleneceksiniz hem de onunla çok daha derin bağlar kuracaksınız.

müzik sevgisi
Dans edin

Dans etmek, müzikle çocukları harekete geçirirken enerji yakmaları için de eğlenceli bir yol. Müziğin insanı kıpır kıpır ettirdiğini ona gösterin, ritmi yakalamaya çalışmasına yardımcı olun ama en çok da beraber eğlenmeye ve keyifli vakit geçirmeye çalışın.

Müziğin bedeni nasıl harekete geçirdiğini ve duygularını olumlu yönde nasıl değiştirdiğini görmesini sağlayın. Ya da sadece dans edin…

müzik sevgisi
Sesini kaydedin

Söyledikleri şarkıları ya da çıkardıkları sesleri kaydederek onların kendilerini dinlemelerine izin verin. Onların kendilerini şarkı söylerken dinlemelerini izlemek sizin için de inanılmaz bir dneyim olacak. Hepimiz gibi onlar da genellikle kendi seslerini duyduklarında şaşırırlar.

Evde kayıt yapmak, telefonunuzdaki sesli not özelliğini kullanmak kadar basit olabilir. Tabii dilerseniz farklı uygulamalar da kullanabilirsiniz.

müzik sevgisi
Doğru zamanı bekleyin 

Her çocuk ve her enstrüman farklı. Öğrenmeye başlamak için belirlenmiş bir yaş ya da öncesinde öğrenmeleri gereken bir şey olduğuna dair herhangi bir kural yok. Çocuğunuz bir ilgi gösteriyorsa, bunun hakkında konuşun, seçenekleri keşfedin ve süreci başlatın. Bunun pozitif, yaratıcı, bireysel bir şey olduğunu unutmayın. Onu ya da kendinizi zorlamayın. Bu aşamada en önemli şey ise iyi bir öğretmenle buluşabilmek. 

müzik sevgisi
Her şeyden önce müziğin eğlenceli, insan ruhunu okşayan, ona iyi gelen bir şey olduğunu unutmayın. Onu zorlayarak herhangi bir şeyi sevdiremeyiz. Beraber yapacağınız bu ufak aktivitelerle müziğin insanları birbirine bağlayan, ruhu zenginleştiren özelliğini keşfetmesini sağlayın.

müzik sevgisi
Çocukların müzikle tanışması aslında anne karnındaki maceralarına kadar dayanıyor. Anne karnında altı aylıkken artık dışarıdan seslere tepki vermeye başlayan bu ufaklıkların müzikal süreçleri için “Bebeklere müzik dinletmenin faydaları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.