Çok Kameralı Akıllı Telefonlar

 

Hayatımızda önemli bir yer tutan akıllı telefonlar, teknolojik olarak geliştikçe içerdikleri kamera sayısı da artıyor. Önceleri tek kamera ile başlayan bu süreç, daha sonra telefonun hem önünde hem arkasında yer almak üzere iki adet kamera ile devam etti. Şimdilerde ise ana kameranın yanında ikinci; hatta, bazı modellerde üçüncü telefon görmek hiç de şaşırtıcı gelmiyor. Oysa bu kadar fazla kameranın ne işe yaradığı, nasıl ve ne amaçlar için kullanıldığı, çoğu telefon kullanıcısı tarafından tam anlamıyla bilinmiyor. İlk ortaya çıktıklarında gereksiz olarak değerlendirilen bu kameralar, çok kullanışlı birtakım özellikler barındırıyor.

Çok kameralı telefonlar, fotoğraf çekme işlemlerinde birden fazla yenilikçi teknolojik özellik sunuyor. En çok bilinen ve kullanılanı, farklı uzaklıklardaki objelere odaklanabilme imkânı vermesi oluyor. Ayrıca, fotoğraftaki kaliteyi artırmak için farklı diyaframlara sahip kameralar ile yakalanan fotoğrafların yazılım ile birleştirilebiliyor olması da diğer önemli üstün özellikleri arasında yer alıyor. Bu ve benzeri işlemler sonucunda elde edilen süper çözünürlüklü fotoğraflar, akıllı telefon fotoğrafçılığında çığır açacak gibi görünüyor.

Çift kamera ile daha net ve daha kaliteli fotoğraflar elde ediliyor.

Tek Renkli İkincil Kameralar

Kaynak: SlashGear

Çift kamera kullanan akıllı telefonlarda bulunan ikinci kameralar, tek renkli kameralar olarak dikkat çekiyor. Bu ikinci kameraları birinci kameralardan ayıran en önemli özellikleri, renk filtresi içermemeleri oluyor. İkincil kameralar; sensör, mercek yapıları, odak sistemleri ve diyafram açıklıkları gibi teknik detayları ile birincil kameralara benziyor. Ancak, ikincil kameralar, renk filtresi içermediklerinden ana kameradan daha fazla ışık alabilme kabiliyetine sahip oluyor. Çift kameraya sahip bir akıllı telefonun yüksek çözünürlükteki iki kamerasından elde edilen görüntü, yazılım kullanmak suretiyle birleştirilerek fotoğrafa dönüştürülüyor. Bu teknik ile elde edilen fotoğraf, tek kamera ile elde edilen fotoğrafa nazaran çok daha net ve çok daha kaliteli oluyor.

Telefoto Kameralar

Kaynak: All About Windows Phone

Çoklu kamera içeren akıllı telefonlarda telefoto olarak adlandırılan özellik dikkat çekiyor. Bu özellik ile kameranın daha çok obje görmesi değil; optik zoom kullanılarak tek bir objeye odaklanması amaçlanıyor. Akıllı telefonlarda telefoto özelliği, oldukça fazla kullanılan bir özellik olarak beğeni topluyor. Telefoto lens kullanan ikincil kameralar, birincil kameralara göre iki kat daha fazla odak uzaklığı içeriyor ve bu sayede iki kat fazla optik zoom yapma imkânı sağlıyor. Telefoto kameralar ile dijital zoom üzerine optik zoom da eklendiği için daha kaliteli fotoğraflar elde etme imkânı sağlanıyor. Telefoto kameralar, diğer geniş açı kameralar ile karşılaştırıldıklarında çok daha az görüntü kaybı ile çekim yapabiliyor.

Geniş Açılı Kameralar

Kaynak: Firstpost

Çok kameralı telefonlar ile geniş açılı fotoğrafların da daha kaliteli olarak elde edilmesinin yolu açılıyor. İlk başlarda balıkgözü efekti içeren fotoğraflar, üretilen yeni modeller ile daha düzgün ve bu efektten arınmış olarak kullanıcıya sunuluyor.

Çoklu kamera sistemleri, fotoğrafta derinliği artırıyor.

Fotoğrafa Derinlik Kazandırma

Kaynak: Gizmodo

Çift kamera ile kazanılan en dikkat çekici özellik olarak fotoğraflara kattığı derinlik efekti ön plana çıkıyor. İnsan gözüne benzer bir prensip ile çalışan çift kamera sisteminde kullanılan düşük çözünürlükteki ikinci kamera, fotoğraflara derinlik kazandırmayı sağlıyor. Tıpkı insan gözü gibi farklı açılar ile nesneye odaklanan kameralar, nesneyi üç boyutlu algılama özelliği kazanıyor. Bu kameralar ile fotoğrafı çekilmek istenen nesne, arka plandan ayrılıyor ve kullanılan fotoğraf yazılımı sayesinde sanal bir derinlik elde ediliyor.

Yapay Zekâ Destekli Fotoğraf İşleme

Kaynak: HonorAkıllı telefonlarda artan, sadece kamera sayısı değil; kameraların kullandığı yazılımlar da gelişiyor. Geliştirilen çok kameralı telefonların fotoğraf yazılımları da yapay zekâ algoritmaları içerecek şekilde üretiliyor. Bu algoritmalar ile telefonun fotoğraf çekme işlemini daha doğru ve daha kaliteli yapabilmesi sağlanıyor. Birden fazla kameradan elde edilen görüntüler, yazılımın sahip olduğu görüntü işleme teknikleri sayesinde birleştirilerek daha parlak, daha canlı ve daha net görüntüler elde ediliyor.

Yapay zekâ ile desteklenen yeni uygulamalar, çoklu kamera içeren telefonlar ile hizmete sunuluyor.

Çok Kameralı Akıllı Telefonların Geleceği

Kaynak: Samsung

Artan kamera sayısına paralel olarak akıllı telefonların kazandıkları yetenekler de artıyor.

Hassas 3D haritalama işlemlerinden yüz ve sahne tanıma sistemlerine kadar pek çok yeni teknoloji, yeni nesil akıllı telefonların yapabilecekleri işler arasına katılıyor. Pek çok yapay zekâ uygulaması ile desteklenen yeni özellikler arasında termal kamera özelliği, metin çevirme, yıldız ve yıldız sistemleri tanıma gibi yeni nesil özellikler bulunuyor.
Artırılmış gerçeklik kavramı da çoklu kamera içeren akıllı telefonlarla birlikte gelişme gösteren konulardan bir diğeri oluyor. Artırılmış gerçeklik; çevremizdeki dünyanın ve içindekilerin görüntülerinin alınarak bu görüntülerin belirli araçlar vasıtasıyla sanal dünya ile birleştirmesi şeklinde tanımlanıyor. Artırılmış gerçeklik pazarlama, emlak sektörü, sinema ve film sektörü, turizm, dekorasyon, tamirat işlemleri, eğitim, alışveriş, oyun sektörü, sanat faaliyetleri, lojistik ve taşımacılık işlemleri, askeri alanda kullanılan teknolojiler ve inşaat sektörü gibi onlarca sektörde kullanım alanı buluyor. Örneğin pazarlama sektöründe, firmaların satışını gerçekleştirdiği ürünleri, müşterilerine interaktif olarak pazarlamak için kullanılıyor. Benzer şekilde eğitim sektöründe, matematiğin kolay anlaşılması; fizik ve kimya derslerinin görseller ile desteklenerek anlatılması amacıyla kullanılıyor. Diğer tüm sektörlerde de benzer uygulama şekilleri ile hayat buluyor.

Gün geçtikçe yeni özellikler eklenen ve mevcut olumsuz durumları düzeltilen çoklu kamera sistemleri ile daha kaliteli fotoğraflar elde edilmeye devam ediliyor. Çoklu kamera sistemleri ile donatılmış akıllı telefonlar, yakın gelecekte getirdikleri diğer tüm yeniliklerin yanında, profesyonel fotoğraf makineleri seviyesinde fotoğraf çekme düzeyine de erişecekler gibi görünüyor.