Daha fotojenik görünmenizi sağlayacak tüyolar

Hayatımızın her anını ölümsüzleştiren fotoğraflar çekilirken fotojenik görünmek için ne kadar çok uğraştığınızı biliyoruz. Fotojenik görünmenin sırrı ise doğru taktikleri uygulamaktan geçiyor. Bizim de daha fotojenik görünmenizi sağlayacak altın değerinde tüyolarımız var. 

Özellikle sosyal medya uygulamaları hayatımıza girdiğinden beri fotoğrafların önemi birkaç arttı. Hayatımızın her anını fotoğraflayıp sevdiklerimizle paylaşmak istiyoruz. İlerleyen teknoloji ve cebimizdeki akıllı telefonların sürekli yenilenen maharetleri sayesinde iyi fotoğraf çekmek oldukça kolay.

Fotoğraf çekmek bu kadar kolay ama neden her çekildiğimiz fotoğrafta o kadar iyi çıkmıyoruz. Bazılarımız fotojenik olmadığına inanıyor. Fotojenik görünmek doğuştan gelen bir yetenek değil. Evet kabul ediyoruz bazı insanlar bunun için çaba sarf etmiyor; ama siz de istediğinizde fotojenik olabilirsiniz. Eğer siz de fotojenik olmadığınızı düşünüyorsanız birkaç ayrıntıya dikkat ederek oldukça fotojenik çıktığınız fotoğraflar yakalayabilirsiniz.  

Gerilmeye gerek yok!

Rahat olun. Rahat olmak işin en önemli noktası. Fotojenik insanların bir numaralı sırrı rahat olmaları. Objektifin karşısında gerim gerim gerilen birisinin fotojenik çıkma ihtimali pek yok! Bizden söylemesi.

Garip olacak belki ama: Poz vermeyin! Eğer fotojenik çıkmak istiyorsanız poz veriyor gibi yapmalısınız. “Haberim yokmuş gibi çek” geyiği aslında bir gerçek. Siz objektifin karşısında poz vermek için çabalarken fotojenik olmanın ilk ve en önemli kuralını da çiğnemiş olacaksınız. Poz vermek biraz kasıntı olmak demek. Onun yerine poz veriyormuş gibi yapın; ama -mış oyununu da abartmayın lütfen.

Dik durmak önemli

Bir çoğumuz masa başı işleri nedeniyle kamburlaşmış durumdayız. Günün uzunca bir saatini bilgisayara ya da evraklara gömüllü olarak geçirmekten artık doğal duruşumuz biraz kamburlaşmış durumda. Bu durum sağlık sorunlarını beraberinde getirmekle birlikte sizin fotojenik görünmeniz için de bir engel.

Doğal olduğu kadar zayıf bir görüntü yakalamanın sırrı dik durmakta. Dik durarak göbeğinizi saklayabilirsiniz. Dik durmayı abartmayın sakın! Kollarınızı bedeninize sımsıkı yapıştırayım demeyin. Bu ilk kuralın ihlali olur. Bunun yerine kollarınızı rahat bırakın. Böylelikle bendeniniz daha dengeli bir görünüm alacak, siz de daha fotojenik olacaksınız. 

Selfie sevenler burada mı? Samsung Galaxy S20 Ultra 40 MP ön kamerasıyla sizi bir sosyal medya fenomenine dönüştürebilir. Muhteşem selfielere ve popüler bir hayata hazır mısınız? 

Somurtkan fotoğrafları kimse sevmez

Gülümseyin! Gülümsemenin faydalarını saymakla bitiremeyiz ama şimdi bizi ilgilendiren kısmı bizi daha sempatik ve sıcak göstererek fotojenikliğimizi desteklemesi. Ayrıca gülümseyerek fazla sarkmış gıdınızı da saklayabilirsiniz. Fotoğraf çekilirken mutlaka gülümseyin ve bırakın her şey yoluna girsin. Samimi bir gülüş kadar sizi iyi gösterecek başka bir şey bilmiyoruz. 

Gülmek elbette güzel; fakat gözlerinizi kapatıp, ağzınızı kocam açmayın. İstediğimiz samimi görüntü bu değil. Bunun sırrı da gülerken dilinizi dişlerinizin arkasında tutmanız ve dilinizle dişinize bastırmanız.  

Dişleriniz ve dilinizin arası iyi değilse ya da bir fotoğraf çekimine aniden yakalanırsanız “i” deyin. Evet yanlış anlamadınız. “i” sesini çıkarabilmek için yüz kaslarınızı ve çenenizi gülmeye benzer bir pozisyona getirmelisiniz.  

Işık ve renge dikkat

Renkler çok çok çok önemli! Hatta en önemlisi. Eğer planlanmış bir fotoğraf çekimindeyseniz bunu başarmak kolay; ama ya her şeyin plansız olduğu bir anda en yakın arkadaşınız fotoğraf çektirmek için sizin başınızın etini yemeye başlarsa paniklemeyin.

Eğer üzerinizde koyu renklerden oluşmuş bir kombin varsa hemen arka fona daha açık renklerin olduğu şekilde ayarlayın. Tam tersi üzerinizde açık renkli bir kombin varsa o zamanda fonu olabildiğince koyu tutmaya çalışın.  

Huawei P40 Pro ile muhteşem selfieler çekmek mümkün. Huawei P40 Pro 48 megapiksel görüntü kalitesine sahip kamerası ile daha fotojenik görünmenizi sağlayacak altın değerinde tüyolar bile gereksiz kalabilir.

Bunlara unutmayın!

-Eğer boyunuzun kısa çıkmasından şikayetçiyseniz; fotoğrafları aşağıdan çekmek sizi daha uzun gösterebilir.

-Her insanda değişse de sol taraftan çekilen fotoğraflar, sağ taraftan çekilen fotoğraflara nazaran daha fotojenik çıkmanıza neden olabilir.

-Bakışlarınızı objektifin ortasına sabitlemek sizin fotojenik çıkmanıza neden olmaz. Biraz daha açılı bir bakış sizi daha iyi gösterecektir. 

Hazır daha fotojenik görünmenizi sağlayacak altın değerinde tüyolar almışken ben bu işi bir üst seviyeye taşırım, Youtube kanalı açar, like’ları, takipçileri kaparım diye düşünüyorsanız birkaç şeye ihtiyacınız olabilir. İhtiyaç listesi için Youtuber adayının el rehberi: Fotoğraftan videoya, kameradan mikrofona Youtube’a girmek için gerekenler yazımıza bir göz atın deriz.