Dekorasyonda yeni moda: Arts&Crafts akımı nedir?

Artık birçok insan evlerinde memnun kalmadığı detayları, cihaz ve mobilyalarla birlikte aksesuarları kendi isteğine göre dönüştürmeye başladı. Türkiye’nin yanı sıra dünyada da moda olan Arts&Crafts akımı da aslında tam bu trendi karşılıyor. Ana hatlarıyla el işi yaparak içinde bulunduğunuz alanı güzelleştirmeye yarayan Arts&Crafts Türkçe’ye “Sanat ve El Sanatları” olarak da çevrilebilir. 

Esasında bir duvarı boyamaktan, yemek masanızı zımparalamaya ya da doğum günü için özel süs hazırlamaya kadar birçok alanı kapsayan bu akım çiçek yetiştiriciliğini de mum yapımını da, yemek tariflerini kapsamlı bir şekilde baştan yaratmayı da kapsıyor. Sonuçta elinizden ve emeğinizden çıkan her şey Arts&Crafts akımına dahil edilebilir. 

Arts&Crafts genelde meditatif bir olgu olduğu için kişinin içine dönmesine, sakinleşmesine ve huzura kavuşmasına yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra insanların yaratıcılığını körükleyen ve beyinlerini geliştiren Arts&Crafts, el işiyle bir şeyler üretme ve yaratma imkanı tanıdığı için de kişinin kendine güvenini artırabilir.

Gelin sizlerle birlikte bu pandemi döneminde yaygınlaşan Arts&Crafts akımına yakından bakalım…

Makrome ile evinizi güzelleştirin

Eskiden büyükannelerimizin yaptığı ve hem ev dekorasyonunun önemli bir parçası olan hem de bitkilere çok farklı bir hava katan makrome yıllar sonra tekrar popüler oldu. Özellikle YouTube üzerinden makrome yapım videoları ve konuyla ilgili kaynakların artmasıyla birlikte makrome evde kalanların yeni trendi oldu. 

Herkesin ayrı bir tarzda yapabileceği ve bu sayede de insanlar arasında fark yaratma imkanı tanıyan özel tasarım makromeler arkadaşlarınıza hediye etmek için de güzel bir alternatif olarak dikkat çekiyor. 

Makrome ile askı saksı, duvar süsü yapabilir ya da vazolarınızı ve kavanozlarınızı baştan düzenleyerek evinizi istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Makrome için ihtiyacınız olanlar ise gerçekten çok basit ve kolayca erişilebilir şeyler. Makrome ipi , silikon yapıştırıcı, boncuk ve ahşap halka başlangıçta ihtiyacınız olan yegane malzemeler.

Maccaroni 4mm Makrome Halat, ekru rengiyle tam da her renkten dekorasyona uyum sağlayacak bir malzeme.

Mozaik ile kalıcı eserler bırakın

Gaziantep’e giderek Zeugma Antik Kenti’nden kalma eserleri incelerken dikkatinizi çekecek en önemli kalıntı muhtemelen muazzam bir şekilde korunmuş mozaik işlerdir. Öyle ki Zeugma’dan çıkarılan “Çingene Kızı” lakaplı mozaik günümüzde sadece Gaziantep’in değil, Türkiye’nin de en önemli kültür miraslarından birisidir. 

Siz de yıllar sonra insanların hayranlıkla bakacağı bir sanat eseri bırakmak istiyorsanız doğru yerdesiniz… Zira son yılların popüler Arts&Crafts akımları arasında mozaik de geniş bir yer kaplıyor. Mozaik için özel geliştirilen taşların yanı sıra deniz kenarından bulduğunuz kabukluları ya da değişik şekil ve renklerdeki taşları da kullanarak yaratıcılığınızı artırabilirsiniz. 

8×8 mm boyutuyla her türlü ince işçilik için uygun Artzone Mozaik Taşı, turkuaz rengiyle göz alıcı mozaikler yapmanıza yardımcı olabilir.

Yarattığınız mozaik ile geliştirdiğiniz tasarımı daha sonra ister duvara asabilir isterseniz de bir masanın üzerine yerleştirerek kalıcı ve estetik bir eşyaya sahip olmuş olursunuz. Mozaik için taşların yanı sıra mozaik kesme pensesi ve yapıştırıcıya ihtiyacınız var… Gerisi ise tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

 

Arts&Crafts

Mobilyalara renk katın

Arts&Crafts akımının en dikkat çeken unsurlarından biri ise hiç kuşkusuz mobilyalar üzerinde değişiklik yapmaktır. Özellikle pandemi süreci ile birlikte evlere kapandığımız şu günlerde evdeki mevcut mobilyaların renkleri ve tasarımları şekil değiştirmeye başladı. 

Birçok insan evini ve mobilyalarını daha da istedikleri gibi oluşturmak için ellerine zımpara alarak masalarını, şifonyerlerini ya da sehpalarını kolları sıvadı bile. Gerçekten de birçok insan evlerinde ve balkonlarında zımparalarla önce mobilyalarının üzerinde çalışıyor ve daha sonra da diledikleri renkte boyaları kullanarak istedikleri gibi motiflerle süsleyebiliyorlar. 

Burada dikkat etmeniz gereken unsur ise zımpara yaptıktan sonra ahşap boyamaya uygun boya  kullanmaktır. Bunu da yaptıktan sonra artık dilediğiniz desenlerle ve renklerle mobilyalarınızı daha da güzelleştirebilirsiniz. 

Arts&Crafts

Kıyafetinize tarz katın

Özellikle 1990’larda büyük bir moda akımı olan batik de pandemi ile birlikte hayatımıza giriş yaptı… Özellikle yaz günlerinde sıklıkla karşımıza çıkan batikler temelde kullanmadığınız ya da çok sevmediğiniz tişört ve kıyafetlerinize renk katarak tekrar giymeye başlamanızı sağladığı için doğaya da büyük katkısı var. 

Çöpe atacağınız kıyafetleri yeni renkleri ve tasarımlarıyla gururla giymek için ise batik en kısa ve eğlenceli yol. Genelde pamuklu beyaz tişörtler üzerinde kullanılan batik için kıyafet boyası, lastik, sirke ve suya ihtiyacınız var. 

Lukas Batik Boyası gibi bir boya, farklı seçeneklere sahip renk paletiyle her türlü uygulama için ideal olabilir.

Yapımı çok zor olmamasına rağmen elde edeceğiniz sonuç üst seviyede olacağı için batik son dönemde evlerde kalanlar arasında bir hayli popüler bir merak unsuru haline geldi. Batik işlemini yaptıktan sonra isterseniz bu kendi özel tasarımınızı giyip fotoğrafını çekerek sosyal medyadan arkadaşlarınıza hava atabilirsiniz. 

Arts&Crafts

El emeği göz nuru: Dikiş-nakış

Büyüklerimizin uzun yıllar boyunca bıkmadan usanmadan yaptığı ve Türkçe’de “El emeği göz nuru” denilince akla gelen ilk şeylerden biri olan nakış, evlerde kaldığımız günlerde yeni bir hobi arayanların gözdesi haline geldi… 

Büyük bir konsanstrasyon ve sabır istemesinin yanı sıra kısa bir süre içerisinde güzel ve anlamlı parçalar tasarlayarak üretebileceğiniz dikiş ve nakış hem sizi yoğun stresten kurtaracaktır hem de konsantrasyon seviyenizi artırarak zihninizi kuvvetlendirecektir. Örgü ipi, kumaş, iğne ve iplik gibi malzemeleri aldıktan ve biraz YouTube’dan “nasıl yapılır” videosu izledikten sonra bu eğlenceli yolculuğa başlayabilirsiniz.

Pandemi dolayısıyla evden çalışma modeline geçilen şu günlerde “home office” yaşantısında dekorasyonun büyük bir önemi var. Hem iş performansını hem de gündelik performansı doğrudan etkileyen “home office” dekorasyonu ile ilgili kapsamlı dosyaya göz atmanın yaşam kalitesini artırmada faydası olacaktır.