Deprem sonrası dışarıda yaşama kılavuzu

Deprem, kabul etmek istemesek de beraber yaşamak zorunda olduğumuz bir gerçek. Onu diğer doğal afetlere oranla daha tehlikeli yapan ise ne zaman gerçekleşeceğini ve şiddetini önceden tahmin etmenin olanaksız olması. Bilinçli bireyler olarak, bu kaçınılmaz gerçekle karşılaşabilme ihtimalimizi hiçbir zaman unutmamamız ve elimizden gelen tüm önlemleri almamız gerekiyor.

Yaşadığımız binayı ne kadar iyi tanıyor ve sağlamlığına güveniyor da olsak, deprem esnasında zarar görme olasılığını göz önünde bulundurmalıyız. Beklenmedik bir anda gelen sarsıntı sonrası evimiz, bizim için kısa süreli bir kapan haline gelebilir; belki de hiç geri dönemeyeceğimiz bir hal alabilir. Kimsenin böyle talihsiz bir durumla karşı karşıya kalmamasını gönülden temenni etsek de, her duruma hazırlıklı olabilmeniz için sizlere deprem sonrası dışarıda yaşama kılavuzu hazırladık.

Deprem öncesi hazırlık

Depremden korunmanın en önemli aşaması deprem konusunda bilgilenmek, her türlü hazırlığı yapıp gerekli tüm önlemleri öncesinde almaktır. Deprem hakkında düzenlenen seminerlere katılmak ve deprem esnasında yapılacaklar hakkında resmi eğitim almak zarar görme riskini en aza indirir. Bunların yanı sıra yaşanılan binanın yapısı ve sağlamlığı hakkında bilgi sahibi olmak, bir eksiklik olduğu durumda yetkililere bildirmek de hayati önem taşır.

Deprem çantanız mutlaka olmalı

Deprem çantası deprem sonrası ortaya çıkabilecek sorunlar için alınabilecek basit, ancak basit olduğu kadar da etkili bir önlemdir. Deprem çantası için bir rehbere bile ihtiyacınız yok. Enkaz altında kalınan bir durumda ya da yaşanılan ev kaybedildiğinde ihtiyaç duyulabilecek her şeyi düşünmek, bunları en az iki çanta halinde her zaman hazır bulundurmak yeterli.

Deprem çantalarını ikiye ayırmak gerekiyor. Birinci çanta, enkaz altında kalındığı durumda kullanılmak üzere hazırlanmalı ve hep baş ucunda bulundurulmalı. Çantaya koyulması gereken en önemli şey kesinlikle su. Kötü bir senaryoda, baş ucunuzda bir şişe su olması durumu bir nebze de olsa kolay bir hale getirecektir.  Çantada mutlaka bulunması gereken bir başka eşya da fener. Fener, yine enkaz altında kalınan durumda yolu bulabilmek ya da işaret göndermek için kullanılabilir. Çantaya koyulacak düdük de sesin duyurulamadığı durumda yardımcı olacaktır.

Yara bandı, sargı bezi, tentürdiyot, makas gibi ana ilkyardım malzemelerinin yer aldığı ilkyardım kiti de deprem çantasında bulunması gerekenlerden. Deprem sonrası oluşabilecek ufak yaralanmalar için anında müdahale etmeyi sağlayan bu çantalar, yaraların ciddi bir hal almasının önüne geçer. Yine çantada bulunan düzenli kullanılması gereken kişisel ilaçlar, yaygın olarak kullanılan ağrı kesici, kas gevşetici ya da grip hapları deprem sonrası yaşamı kolaylaştıracaktır.

Kullanmanız gerekenleri önceden düşünün

Ne kadar korkunç olduğunun farkındayız, ancak gerçekleştiği durumda ortaya çıkan sonuçların daha sağlıklı ve hızlı çözülebilmesi için bir an durup en kötü senaryoyu düşünmek gerekiyor: Bir gece aniden evden çıkmanız gerekse ve geri dönemeyecek olsanız, yanınızda nelerin olmasına ihtiyaç duyardınız? Bu sorunun cevabı, ikinci deprem çantasını oluştururken içinde neler olması gerektiği sorusunun da cevabı olacaktır. Öncelikle, depremde enkaz altında kalınmasa ve dışarıya çıkılsa bile, oluşan kaotik ortamda yanınızda ekstra suyunuzun bulunması, ilaçlarınızın ve ilkyardım setinizin olması gerekebilir. Bu yüzden baş ucu çantasını kendinizi evden dışarı attığınızda da yanınızda tutmanız şart.

Kapı girişinde tutacağınız ve depremden sonra dışarıda yaşamayı kolaylaştırmak üzere hazırlanan ikinci çantanızda mutlaka bir miktar para, resmi bir kimlik (pasaport gibi) ve kalın kıyafetler bulundurmayı unutmayın. Bunların yanı sıra gündelik tüketimi de düşünmek gerekiyor. Etrafta çok fazla enkaz ve mağduriyet olduğu durumda, hızlı tüketilebilecek gıdaya ulaşmak da zor olabilir. Böyle bir ortamda sıkıntı yaşamamak için çantanızda konserve besinler bulundurmalısınız.

Hazır olmak panik olmaktan iyidir

Depreme hazırlıklı olduğunuz sürece korkmanızı gerektirecek hiçbir şey olmadığını unutmayın. Sağlığınız her şeyden önemli, en fazla yarım saatinizi ayırarak hazırlayacağınız bir deprem çantası; bir gününüzü ayırarak alabileceğiniz afet eğitimi ya da birkaç saatinizi ayırarak mobilyalarınızı sabitlemeniz… Enkaz altında sesinizi duyuramamanın ya da önüne bir mobilya düştüğü için açılamayan bir kapının çözümü çok kısıtlı zaman ayırarak önlem almaktan başka bir şey değil.

Önlemleri almak için gereken zamanı ayırdıktan sonra depreme karşı korkmaya, paniğe kapılmaya gerek yok. Bir yuvayı kaybetmek elbette her zaman zorlayıcıdır, ancak sağlığınızı ve sevdiklerinizi her durumda koruyabiliyor olmak hayata daha pozitif bakabilmenize yardımcı olacaktır. Lütfen zaman ayırmayı ihmal etmeyin ve kendinizi her duruma hazır hissedin! Hepsiburada’dan satın alabileceğiniz ilkyardım seti, hazırlık için güzel bir ilk adım olabilir.