Drone ile Fotoğraf Çekmenin İncelikleri

Yakın zamanda popülerleşen drone, hem askeri hem de sivil amaçlar için birçok alanda başarılı bir şekilde kullanılır. Drone, kolay kullanımı sayesinde normal şartlarda fotoğraf çekmenin çok zor hatta imkânsız olduğu yerlerde fotoğraf çekme imkânı sunmaktadır. Bu haliyle fotoğrafçılık alanında başarılı çalışmaların ortaya çıkmasında katkıları büyüktür. Her ne kadar bir drone kullanmak kolay olsa da profesyonel anlamda drone fotoğrafçılığı yapmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken bir dizi kural olduğunu unutmamak gerekir. Aşağıda bu kurallardan bazılarını bulabilirsiniz.

Fotoğrafçılık İçin Doğru Drone Seçimi

Kaynak: PCMag.com

Teknoloji firmaları pek çok amaca yönelik olarak ve değişik fonksiyonlar ile donatılmış drone modelleri üretmektedir. Drone seçerken, dâhili fotoğraf makinesi içeren modeller seçilebileceği gibi, değişik fotoğraf makinelerinin monte edilebileceği modeller seçmek de mümkündür. Bu durum birden fazla fotoğraf makinesi ile çalışma imkânı sunacaktır. Özellikle profesyonel fotoğrafçılık yapılacak ise fotoğraf çekim şekline göre birden fazla makine ile çalışmanın kaçınılmaz olduğu unutulmamalıdır. Drone seçimi konusunda önemli olan diğer konulardan bazıları, drone’un ulaşacağı uçuş hızı, yerden ne kadar yükselebildiği, batarya kullanım süresi, otomatik geri dönüş ve çarpma kaçınım özelliği olarak sayılabilir. Yapılacak işin şekline göre bu özelliklerin birkaçını veya tamamını içeren drone modelleri seçilebilir.

Drone ile fotoğraf çekerken, bu konuda yasal birtakım kısıtlamaların olduğu unutulmamalıdır.

Drone Kullanımı İle İlgili Yasalar

Kaynak: Temblor.net

Drone fotoğrafçılığına başlamadan önce öğrenilmesi ve uyulması gereken birtakım yasal zorunluluklar vardır. Havaalanı yakınlarında, askeri bölgelerin üzerinde, devlete ait kurum ve arazilerin üzerinde izinsiz olarak fotoğraf veya video çekimi yapmak suç teşkil edebilir. Özel arazi veya konut gibi özel kullanım için ayrılmış alanlardan da izinsiz görüntü almak kanuni açıdan sorun yaratabilecek durumlardır. Bunların dışında drone üzerinde yer alan yazılımın da güncel olması, dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli konudur. Güncel yazılım, uçuşun daha iyi yapılabilmesi konusunda yardım eder.

Uçuş Öncesi Hava Durumu Kontrolü

Kaynak: Mobile Fun

Drone ile yapılacak fotoğraf çekimleri hava durumu ile yakından ilgilidir. Yağmurlu, kar yağışlı, aşırı sıcak veya aşırı soğuk havalar drone ile yapılacak çekimi olumsuz etkileyecek faktörler arasında yer alır. Ayrıca normalin üzerinde bir rüzgâr hızı da drone’un kullanımını zorlaştıracak ve fotoğraf çekimi esnasında sabit kalmasını engelleyecektir. Eğer çekim bulunulan yerden uzak bir yerde yapılacak ise o bölgenin hava durumu da kontrol edilmeli, çekim planı ona göre yapılmalıdır.

Test uçuşları ile çekim bölgesini tanımak, çekim sürecini doğru yönetmeyi sağlar.

Çekim Öncesi Yapılması Gerekenler

Kaynak: PCMag.com

Çekimin yapılacağı alanın çekim öncesi detaylı olarak incelenmesi, normal kalkış ve iniş alanları yanında acil durumlarda inilecek yerlerin de tespit edilmesi gerekir. Çekim sahası üzerinde yapılacak test uçuşları ile çekim açılarının belirlenmesi çekim sürecinin daha verimli geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca test uçuşları sayesinde, çekim yapılacak yükseklikteki hava ve rüzgâr durumu da test edilmiş olur.

Ekipman Kontrolü

Kaynak: Easy Ride

Çekim bölgesine gitmeden önce, hem drone parçalarının hem de çekim için kullanılacak parçaların kontrol edilmesi önemlidir. Doğru şekilde kontrol edilmemiş, arızası gözden kaçırılmış bir parça, drone’un düşmesi ile neticelenebilecek bir arızaya sebep olabilir. Benzer şekilde, eksik veya bozuk olan bir fotoğraf makinesi parçası da çekimin doğru olarak yapılamaması demektir. Çekimin sağlıklı olarak devam ettirilebilmesi için bataryaların tam dolu olarak hazır tutulması, yapılacak çekim süresine göre mutlaka yedek batarya bulundurulması gerekir. Aksi halde çekimin beklenenden daha kısa sürede bitmesi kaçınılmaz olacaktır.

Yavaş ve dengeli bir drone kullanımı, daha kaliteli fotoğrafların elde edilmesini sağlar.

Çekim Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaynak: Geospatial World

Drone ile fotoğraf çekmek hususunda dikkat edilecek önemli bir konu ışık konusudur. Çekimler neticesinde kaliteli fotoğraflar elde edilmesi isteniyor ise doğru ışık ile çekim yapılmalıdır. Sabah veya akşam saatleri, ışığın fotoğraf çekimi için daha uygun olduğu saatlerdir. Filtreler kullanmakta çekim için başvurulacak yöntemler arasında yer alır. Filtre kullanmak suretiyle kameraya gelen ışığın azaltılması ve daha uzun pozlama elde edilmesi sağlanabilir. Drone ile fotoğraf çekimi esnasında doğru pozlanmış fotoğraflar elde etmek adına basamaklama yapmak da kullanılan diğer önemli bir çekim tekniğidir. Drone’lar üç basamağa kadar basamaklama kapasitesine sahiptirler. Teknik gereksinimler kadar önemli olan bir başka detay ise drone’un kullanım biçimidir. Gerek video çekiminde gerekse fotoğraf çekiminde kaliteli bir sonuç elde edilmek isteniyor ise drone yavaş hareketler ile kullanılmalıdır. Yavaş bir şekilde ve dengesi korunarak kullanılan drone ile elde edilen fotoğraflar daha ayrıntılı ve daha net olacaktır. Drone fotoğrafçılığına yeni başlayanlara tavsiye edilen önemli bir konu da çekimlerin ilk başlarda otomatik mod kullanılarak yapılmasıdır. Bu sayede drone kontrolü yanında pozlama gibi detaylar ile de uğraşmadan rahat çekim yapma imkânı elde edilir.

Çekim Sonrası Yapılması Gerekenler

Kaynak: Wired

Çekimlerin tamamlanmasının ardından elde edilen fotoğraflar gerekli düzenlemeler için profesyonel resim işleme yazılımları kullanılarak derlenmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Renk düzenleme ve istenmeyen kusurların giderilmesi yönünde yapılacak bu çalışma ile en doğru fotoğraf seti elde edilecektir. Çekim sonrasında drone ve çekim esnasında kullanılan diğer tüm ekipman, bakımları yapılarak uygun şekilde toplanmalı ve bir sonraki kullanım için paketlenmelidir. Bu tür aletlerin saklandıkları yerin, toz ve nem gibi olumsuz etkilerden uzak olmasına dikkat etmek, bu aletlerin uzun süre bozulmadan kullanılmasını sağlayacaktır. Kendinize uygun bir drone satın almak için Hepsiburada’da yer alan drone modellerine göz atabilirsiniz.