Dudak bakımında evde yap modası: Lip balm tarifleri

Doğal, katkısız ve etkili… Evimizde, kendi yaptığınız lip balm ile dudaklarınızı korumanın tam zamanı.

Kış aylarının başlamasıyla beraber soğuk havalar da cildimizi yıpratmaya başladı. Özellikle dudaklardaki çatlaklar kötü bir görünüme neden olurken zaman zaman canımızın yanmasına bile neden olabiliyor.
Dudak bakım kremleri, balm’lar, lipstick’ler bu dönemde elimizden düşürmediğimiz ürünler. Kokulu, aromalı, organik, renklendiren derken maalesef bazılarının içinde yer alan katkı maddeleri zaman zaman alerji gibi yan etkilere de neden olabiliyor. 

Bu tip sorunların önüne geçmek için doğal ürünleri tercih etmek çok daha isabetli olacak. Hatta koruyucu kreminizi kendiniz yaparak doğallığıyla ilgili bütün şüpheyi kaldırabilirsiniz. O zaman sadece birkaç malzeme ile  doğal lip balm yapmaya ne dersiniz?

Nar sevenleri böyle alalım: Narlı lip balm

Önce malzemelerimizi sıralayalım:

-1 çay kaşığı bal

-6 çay kaşığı hindistan cevizi yağı

-3 çay kaşığı rendelenmiş balmumu 

-35 damla nar suyu

-Ve bir krem kutusu

Malzemeleri tamamladığımıza göre, artık yapıma geçebiliriz. Balmumu ve hindistancevizi yağını benmari usulü eritiyoruz. Direkt ocağa koymamaya dikkat ediyoruz; yağı ve balmumunu bir kap içinde içi kaynar su ile dolu daha büyük bir kap içine koyarak eritmek en doğru yöntem.

Her iki yağ da eridikten sonra nar suyunu ekleyin. Ancak nar suyunu ve yağları karıştırmakta zorlanabilirsiniz, bu yüzden el blender’ı kullanabilirsiniz. Hepsi bu kadar! Artık karışımınızı minik krem kutunuza donmak için koyabilirsiniz. Evde bu kadar küçük bir kutu bulamıyorsanız çeşit çeşit krem kutularına bakabilirsiniz.

Hatta doğal lip balm’larınızı sevdiklerinize de hediye etmek isterseniz Playcity 5 ml Krem Kavanozu iyi bir tercih olabilir.

Portakal kokusuna kim hayır diyebilir ki?

Bu defa malzemelerimiz de lip balm’ı yapım şeklimiz biraz daha farklı:

-Mum

-Portakal yağı

-1,5 çay kaşığı vazelin

-Boş bir kutu ya da boş ruj kabı

Öncelikle mumumuzu yakıyoruz. 1,5 çay kaşığı vazelini yemek kaşığına alıp mum üzerinde eritiyoruz. Eritirken malzemeleri yakmamaya özen gösterin. Son olarak portakal yağımızı da eriyen malzemelerin içine ekleyip karıştırmaya başlıyoruz. Hazırlamış olduğunuz boş ruj kutusuna ya da ufak bir kavanoza malzemeleri donmak üzere koyuyoruz.

Sadece 5 dakika buzlukta beklettikten sonra balm’ımız kullanmaya hazır… Portakal aromalı balm’ınız hem kokusuyla hem de besleyici özelliği ile dudaklarınızın soğuk havalardan olumsuz etkilenmesini önleyecek son derece doğal bir krem olacak. Daha önce portakal yağı kullanmadıysanız hiç merak etmeyin, temin etmesi son derece kolay bir malzeme.

Arifoğlu’nun yüksek C vitaminli portakal yağı, lip balm yaparken severek kullanacağınız bir malzeme olacak. 

Tarçınsız yapamayanlar için: Tarçınlı lip balm

-2,5 yemek kaşığı balmumu

-4 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı 

-E vitamini kapsülü (2-3 tane olabilir)

-15 damla tarçın yağı

-3 yemek kaşığı bal

İlk tarifimizde olduğu gibi balmumunu ve hindistan cevizi yağını beraber eritiyoruz. Kısık ateşte de eritebiliriz ancak malzemelerin yanmaması önemli olduğu için benmariyi daha çok tercih edebilirsiniz. İyice eriyip karıştırdıktan sonra diğer malzemelerimizi ekliyoruz. Bu malzemelerle beraber karışımı yeniden karıştırıyoruz. Lip balm’ımız hazır. Artık soğuması için krem kutumuza koyabiliriz.

Nane ferahlığında bir krem: Naneli lip balm

-1-3 damla nane yağı

-2 yemek kaşığı badem yağı

-1 yemek kaşığı balmumu

Evet, bu defa sadece üç malzememiz ve son derece kolay bir tarifimiz var. Öncelikle balmumunu eritiyoruz. Ardından da nane yağını ve badem yağını ekliyoruz. İşte, bu kadar! Soğuması için krem kutunuza aktarabilirsiniz. Badem yağı son derece kolay bulunan bir malzeme olsa da organik bir yağ tercih etmenizi öneririz.

Le Sandre Organics Badem Yağı, lip balm yaparken size yardımcı olacaktır.

Tatlı mı tatlı: Badem yağlı lip balm

Kimimiz dudak çatlağı sorununu çok daha yoğun yaşarız. Kullandığımız onca krem, lip balm, lipstick’e rağmen çatlaklara engel olamayız ve çok daha yoğun bir şeye ihtiyaç duyarız. Bu tarifimiz onlar için geliyor. Çok daha yoğun ve bir o kadar da tatlı badem yağlı lip balm ile dudağınızdaki çatlak sorunu ortadan kalkacak.

-Balmumu

-1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

-1 adet E vitamini kapsülü

-1 çay kaşığı tatlı badem yağı

Balmumunuzu hemen hemen başparmağımız büyüklüğünde kesip ufak parçalar halinde bir kaba koyuyoruz ve yine kısık ateşte ya da benmari usulü eritiyoruz. Ardından önce e vitamini kapsülümüzü atıyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Son olarak da tatı badem yağımızı ekliyoruz. Son malzememizi de karışımın içine yedirdikten sonra krem kutumuza soğuması için koyabiliriz.

E vitamini kapsülü ile hazırlamış olduğunuz lip balm’ın besleyici özelliği çok daha kuvvetli olacak. Solgar Vitamin E kullanarak kendi yaptığınız lip balm’ın organikliğine besleyicilik katabilirsiniz. 

Hem nemlendirsin hem de renk versin: Ahududulu lip balm’ı

-2,5 tatlı kaşığı balmumu

-2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

-Yarım tatlı kaşığı ahududu tozu (kurutulmuş ahududunu toz haline getirebilirisiniz)

Bir basit tarif daha. Sadece 5 dakikanızı ayırarak mis gibi kokulu ve dudaklarınızı onarırken renk de verecek lip balm’ınızı yapabilirsiniz. Diğer tariflerde olduğu gibi önce balmumuzu ve hindistan cevizi yağımızı beraber eritip karıştırıyoruz. Toz haline getirdiğimiz ahududumuzu da ekleyip iyice karıştırıyoruz ve krem kutumuza koyuyoruz.

Evde lip balm yapmak düşündüğünüz kadar da zor değilmiş öyle değil mi? Malzemelerde ufak değişiklikler yaparak dilediğiniz aromayı ekleyebilirsiniz. Arifoğlu Maskene Yastığına Birer Damla Çay Ağacı & Lavanta & Limon Yağı Seti’ni farklı yağları denemek için kullanabilirsiniz.

Hatta hazırladığınız dudak bakım kreminin organikliğinden birazcık ödün vermek isterseniz, rengini sevdiğiniz bir rujunuzdan ya da farınızdan bir miktar karışıma ekleyerek lip balm’ınızı renklendirebilirsiniz.

Evde güzellik ve bakım sırları sadece tip balm ile sınırlı değil. “Evde Bakım: Anti Aging Toniğini Kendin Yap” içeriğimiz ile yaşlanma karşıtı bakım konusunda da ipuçlarına ulaşabilirsiniz.