Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel: Gidilmesi gereken tiyatro oyunları

Sizler için oyunculuklarıyla, senaryolarıyla her biri ayrı etkileyici olan ve mutlaka görmeniz gereken tiyatro oyunları seçtik. Kimi senelerdir sahneleniyor, kiminin çiçeği burnunda… Eğer bir tiyatro severseniz bu tiyatro oyunları kaçmaz…

Sahne sanatlarının büyüsü bir başka… Özenli bir hazırlık süreci; senaryo, provalar, kostümler derken  yoğun bir çalışmadan sonra karşımıza çıkıyor oyunlar. Belki de bu yüzden bizlere hiç aklımızdan silemediğimiz anlar yaşatmayı başarıyorlar.

Unutulmaz anlarınıza bir yenisini daha eklemek için mutlaka görmeniz gereken tiyatro oyunları:

tiyatro oyunları
Bir Delinin Hatıra Defteri

Nikolay Gogol’un en beğenilen öykülerinden biri olan Bir Delinin Hatıra Defteri ilk olarak Ankara Sanat Tiyatrosu’nda Genco Erkal’ın tek kişilik performansıyla karşımıza çıktı. Oyun 1965’ten bu yana usta oyuncunun eşsiz yorumuyla sahne almaya devam ederken adeta bir klasik haline de geldi. Bir Delinin Hatıra Defteri’nin günümüze kadar gelmesinin en büyük nedenlerinden biri de Genco Erkal’ın belirli aralıklarla oyunu güncellemesi ve yeniden yorumlaması…

tiyatro oyunları
Ferhangi Şeyler

Ferhan Şensoy’un ilk olarak 7 Mart 1987’de tiyatro izleyicisiyle buluşturduğu oyun, 2015 yılında 2000. kez izleyiciyle buluşmayı başaran uzun soluklu oyunlar arasındaki yerini alıyor. 

Ferhan Şensoy, Ferhangi Şeyler ile gündelik hayatta yaşanan olayları kendine has üslubuyla izleyici ile buluşturuyor. Şensoy hayali karakterlere yer verdiği oyunda tek başına sahnede unutulmaz bir performans sergiliyor.

Profesyonel

Duşan Kovaçevic’in Yugoslavya’nın politik ve toplumsal yaşamını ironik bir biçimde anlattığı oyun, iki usta oyuncunun harikulade yeteneğiyle birleşiyor ve bilet bulması mucize olan oyunlardan biri ortaya çıkıyor. Yetkin Dikinciler ve Bülent Emin Yarar’ın başrollerini paylaştığı Profesyonel, hem eleştirel hem de oldukça esprili üslubuyla karakomedi türünde karşımıza çıkıyor.

Seyirciyi içine alan oyun, son derece sürükleyici bir 120 dakika geçirmenizi sağlıyor. Bu başarılı oyunun yönetmen koltuğunda ise birbirinden eşsiz oyunlara iz bırakan Işıl Kasapoğlu yer alıyor.

tiyatro oyunları
Önce Bir Boşluk Kalp Gidince Ama Şimdi İyi

2012  Afife Tiyatro Ödülleri, Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği gibi pek çok yerden ödüller toplamış, etkileyici hikayesiyle iz bırakan bir oyun: Önce Bir Boşluk Kalp Gidince Ama Şimdi İyi…

Dijana, İstanbul’a gelirken bavuluna hayallerini, umutlarını yerleştirmişti. Ne yazık ki gerçekte onu bekleyenlerden henüz habersizdi. İnsan tacirlerinin eline düşüp fuhuşa zorlanan bu genç kadının trajik hikayesi Esra Bezen Bilgin ve Güliz Gençoğlu’nun performansıyla izleyici karşısına çıkıyor. 75 dakikalık soluksuz bir oyundan sonra da buğulu gözler ve boğazda bir düğümle son buluyor.

tiyatro oyunları
Bir Baba Hamlet

2017’de kurulan Baba Sahne’den oldukça komik, son derece düşündürücü ve bir o kadar da keyifli bir oyun… Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun başrollerini paylaştığı oyunda Sebastian Seidel’in kaleme aldığı hikayeyi izliyoruz.

Shakespeare’in Hamlet oyununu sahnelemeye çalışan iki oyuncuyu; ortaya eli yüzü düzgün Shakespeare’e yakışır bir Hamlet çıkarmayı düşlerken tam bir kepazelik çıkıyor. Daha önce hiçbir oyunda bu kadar çok gülmediğinizden neredeyse eminiz.

tiyatro oyunları
Vahşet Tanrısı

DasDas’tan bir klasik… Sıkı tiyatro takipçileri Vahşet Tanrısı’nın farklı versiyonlarını da hatırlayacaklardır. Bu eğlenceli oyun şimdi de DasDas yorumuyla karşımıza çıkıyor. Parkta biri diğerine zarar veren iki çocuğun kavgası ailelerin araya girip “bunu medeni bir şekilde çözmeliyiz” anlayışı üzerine hiç beklenmedik bir noktaya gider.

Anneler ve babalar adeta çocuk gibi tartışmaya başlar. Tam bir kaostur. Bu eğlenceli oyunun başrollerinde ise Binnur Kaya, Güven Kıraç, Tilbe Saran ve Levent Ülgen yer alıyor.

tiyatro oyunları
Hayali Temsil

Dünya Tiyatrolar Günü yaklaşırken izlemenin son derece anlamlı olacağı müthiş bir oyun… İlk Müslüman kadın oyuncular Afife Jale ve Bedia Muvahhit’in yaşamlarını Makyör Dikran Efendi’nin gözlerinden izliyoruz.

Tiyatro için hayatlarını adayan bu iki kadının, yaşadıkları dönemde karşılaştıkları zorluklar, hayatlarının dönüm noktaları usta oyunculuklarla birleşiyor. Geçmişe doğru hayali bir yolculuk için hazır olun.

tiyatro oyunları
Ran

Yurdaer Okur’un muhteşem ses tonu, göz doldurucu oyunculuğu bu defa tek kişilik performansıyla parlıyor. Nazım Hikmet’in şiir ve mektuplarından sahneye uyarlanan oyun, üstelik pandemi dönemi olmasına rağmen evden izleyebileceğiniz bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. 


İlk olarak 5 Mayıs 2017’de Londra Milfield Tiyatrosu’nda dünya prömiyerini gerçekleştiren Ran oyunu için bileti online olarak satın alabilir ve dilediğiniz cihazdan izleyebilirsiniz.

Metot

Semaver Kumpanya, günümüz iş dünyasının acımasızlığını esprili bir dille ve soluk kesen bir olay örgüsüyle karşımıza çıkarıyor. Bir iş görüşmesi için yerini alan adaylardan bakalım kim başarılı olacak? Merak oyun boyunca asla bitmiyor…

Serkan Keskin’in hem yönetmenliğini yaptığı hem de rol aldığı oyunda; Mustafa Kırantepe, Sarp Aydınoğlu ve Şebnem Hassanisoughi de Keskin’e eşlik ediyor.


Manik Atak

Farklı yaşlar ama oldukça benzer yollar… İki kadın tesadüfen (yoksa bunlar bir tesadüf değil miydi?) karşılaşırlar. Kendilerini birbirlerinin benzerlikleri içinde yeniden keşfederler, konuşurlar ve konuşurlar… Bihter Dinçel ve Devrim Yakut’tan muhteşem bir oyun sizi bekliyor. 


27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde kendinize zaman ayırın ve bu muhteşem oyunlardan birini görmeye çalışın. Hayatımızda virüs gibi bir gerçek olsa da sanatı hiçbir şey engelleyemez; belki bir tiyatro sahnesinin canlı canlı verdiği büyüyü veremez ama evinizin konforunda hem kendinize eşsiz bir iki saat ayırın hem de onları uzaktan da olsa destekleyin.

Eğer sahne sanatlarını seviyorsanız, tiyatro salonlarının büyüsüne kapılıyorsanız “Tiyatro izleyicilerine mükemmel atmosfer sunan, İstanbul’un en iyi tiyatro salonları” başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.