Dünyanın en pahalı sanat eserleri

Bir sanat eserinin değeri ona ne kadar bir parasal değer biçildiği ile belirlenmez. Yine de sanat eseri er ya da geç, gerçek değerine ulaşır. Kıymeti herkes tarafından bilinen dünyanın en pahalı sanat eserleri mercek altında.

Bir sanat eserine sahip olmak için ne kadar para ödersiniz? 1000, 2000 TL mi? Belki de 100 Bin TL… Ünlü sanatçıların hayal gücüyle ortaya çıkan birçok sanat eseri, günümüzde açık artırmayla yüzlerce, hatta milyonlarca dolara satılıyor. Durum böyleyken dünya üzerindeki en pahalı sanat eserleri hangileri diye merak etmek de oldukça doğal. Ancak bu listenin daha anlamlı hale gelmesi için insanların eserlere sahip olmak için neden bir servet ödediğini kavramalıyız. 

İnsanlar neden sanat eserlerine servet harcıyor? 

Bu sorunun birden fazla cevabı bulunmakta. İnsanlar farklı amaçlarla pahalı sanat eserlerine yüklü miktarlar ödeyerek sahip olmaktadır. Bazıları resim koleksiyonunu genişletmek istersen bazıları sadece ticari amaç gütmektedir. 

Sanat eserleri, herkese farklı bir şey anlatmaktadır. Farklı kültür ve farklı hayat tecrübesine sahip bir kişi bir tabloyu incelediğinde huzur ve dingin bir ruh haline girerken başka birisi o eseri gördüğünde sinirden küplere binebilir. Dolayısıyla sanat eserine fiyat biçmek belli bir ölçüde öznel bir durumdur. Başkasının çöpe attığı bir heykel size paha biçilmez olarak görünürken, müzayedelerde milyon dolarlara satılan bir resim sizin için anlamsız bir karalama olabilir. 

Kaynak: https://www.newyorker.com/business/currency/the-hundred-million-dollar-giacometti

Chariot – Alberto Giacometti 

İsveçli sanatçının 1.44 metre yüksekliğindeki iki tekerlekli bir araba üzerinde duran ve bronzdan yapılan tanrıça heykeli, 2014’te 101 milyon dolara kendine alıcı buldu. 2014’te Sotheby’s müzayede evinin New York’taki organizasyonunda satılan eser, dünyanın en pahalı heykellerinden biri olarak tarihe geçti. 1947’de; “Heykeli kendimden önce sanki bitmiş gibiyken gördüm.” diyen Giacometti, heykeli ürettiği en önemli sanat eserlerinden biri olarak görüyor. 

 

No.5 – Jackson Pollock 

Resim dünyasının soyut çalışmalarıyla tanıdığı Pollock’un fırçasından çıkan No.5, 2006 yılında 140 milyon dolara satılarak bu listede kendine yer buldu. Pek çok kesim tarafından daha düşük bir değerde satılması gerektiğine inanılan sanat eseri, sevenleri tarafından ise ilgiyle izleniyor. Ortaya çıkarılma aşamasında kullanılan teknik sebebiyle oldukça özel bir eser olan No.5, çeşitli sanat akımlarına da temel oluşturmakta. 

 

Kaynak: https://www.glenstone.org/artist/alberto-giacometti/

L’Homme au Doigt – Alberto Giacometti

Yine bir Alberto Giacometti eseri olan L’Homme au Doigt, 2015 yılındaki açık artırmada tam 141.3 milyon dolara satıldı. Aynı zamanda dünyadaki en pahalı heykel unvanına da sahip olan sanat eseri, çoğu kişi tarafından heykelciliğin zirvesi olarak görülüyor. 

 

Kaynak: https://gagosian.com/artists/roy-lichtenstein/

Masterpiece – Roy Lichtenstein 

Pop art türündeki eserde sanatçı kendi kariyeri üzerine bir yergi yapıyor. Lichtenstein’ın 1962 yılında ortaya çıkardığı resim, 165 milyon dolara alıcı buldu. Satıştan kazanılan parayla kurulan; “Art for Justice” isimli fon ise toplu tutuklamalara karşı çalışmalar yürütüyor. 

Lichtenstein’ın eserini evinizin duvarına asmak isterseniz Tablo Kanvas’ın ürettiği Masterpiece tablosunu satın alabilirsiniz. 

 

Kaynak: https://www.thoughtco.com/salvator-mundi-183281

Salvator Mundi – Leonardo da Vinci 

Böyle bir listede Leonardo da Vinci ve onun sanat eserlerinin birinden bahsetmeden geçmek tabii ki olmazdı. Dünyanın en pahalı sanat eserlerinden biri olarak kabul edilen Salvator Mundi, tarihteki ilk izini 15. yüzyılda gösteriyor. 2017’de düzenlenen bir açık artırmada alıcısını bulan sanat eseri, tam 450.3 milyon dolara satıldı. 

Belki bu heykel ve tabloların fiyatı evinizi dekore etmek için fazla yüksek olabilir ancak “Ev Dekorasyon” kategorimizdeki ürünlerle istediğiniz odayı istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz.