Elektrikli scooter almadan önce bilmeniz gerekenler

Şehirlerde elektrikli scooter kullanımı her geçen gün artıyor. Özellikle kısa mesafelerde hayat kolaylaştıran bu küçük ulaşım araçlarından birini edinmeye karar verdiyseniz, bu yazı tam size göre.

Elektrikli scooter alırken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi scooter sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak? Bütçenize göre en uygun scooter’a sahip olmak için göz önünde bulundurmanız gerekenler neler? Gelin, tüm bu soruları birlikte cevaplayalım.

Neden elektrikli scooter?

Önce elektrikli scooter’a neden ihtiyacınız olduğu konusunda bir karara varalım. “İhtiyaç” derken illa ki günlük çalışma rutininizin bir parçası olması şart değil tabii. Sonuçta gezmek dolaşmak da bir ihtiyaç. Fakat scooter’ınızı nerede kullanacağınız önemli. Yakındaki ofisinize gidip gelirken… Akşamları alışverişe çıkmak için… Hafta sonu sahilde elektrikli scooter ile bir tur atarken… Hepsi gayet makul nedenler. Önemli olan rotanızı üç aşağı, beş yukarı gözünüze kestirmeniz. Çünkü bu sayede hangi teknik özelliklerin size yeteceğine de karar verebilirsiniz.

En önemli mesele: Pil

Elektrikli scooter’lar aslında hayatımıza yeni girmedi. Sonuçta çok zor bir teknoloji değil, elektrikle çalışan bir motor ve bir bataryadan oluşan küçük kaykaylardan söz ediyoruz. Fakat elektrikle çalışan motor ve batarya teknolojisindeki gelişmeler scooter’ları yeniden popüler hale getirdi. Çünkü artık şarj edilebilir pillerle daha güçlü motorları, daha uzun sürelerde çalıştırabiliyoruz.

Scooter’ınızın ne kadar sürede şarj olduğu ve bir tam şarj ile ne kadar yol alabildiği büyük önem taşıyor. Tabii doğal olarak şarj süresi uzadıkça, scooter’ın bir defada kat edebildiği mesafe de artıyor. Bugün ortalama şarj süreleri 3-6 saat arasında, ortalama menzil ise 20-40 kilometre arasında değişiyor.

Diyelim ki, günlük rotanız gidiş geliş 20 kilometre ve 20 kilometre mesafe kat eden bir scooter aldınız. Eyvah! Hata ettiniz. Çünkü azami mesafeler ideal yol koşulları ve ideal batarya performanslarıyla belirleniyor. Yokuşlar, engebeler, dur-kalklar ve bataryanızın sağlığı bu mesafeyi etkileyeceğinden, kullanmak istediğiniz günlük mesafeden 5-10 kilometre fazla menzile sahip bir scooter seçmelisiniz.

Motor gücü

Elektrikli scooter’larda en önemli mesafe tüm elektrikli ulaşım araçlarında olduğu gibi motor gücünde yaşandı. Bugün 350 W güce sahip scooter’larla ulaşımı daha kolay hale getirebilirsiniz. Bütçenizi bir miktar zorlayıp motor gücünü 250 W’ın altına düşürmezseniz motor gücü açısından bir sıkıntı yaşamazsınız.

Taşıma ve tırmanma kapasitesi

Aslında elektrikli scooter denince bugün hala pek çok kişi çocuk modellerini aklına getiriyor. Zira, scooter’lar hayatımıza önce birer oyuncak olarak girdi. Fakat bugün 100 kg’a kadar taşıma kapasitesine sahip scooter’lar mevcut. 100 kilogramın bir miktar üzerinde iseniz scooter’ınız kırılmayacaktır tabii ama performansı bir miktar düşebilir. Fakat yetişkin bir birey olarak scooter kullanacaksanız, taşıma kapasitesine dikkat etmenizde fayda var.

Bir de tırmanma kapasitesi var ki, belki de en önemi detaylardan biri de bu. Bugün artık 20 derecelik yokuşlara tırmanabilen scooter’lar mevcut. Burada da 15 derecenin altına düşmezseniz, yokuşlarda ortalama 13 kilogramlık scooter’ınızı yokuş yukarı elinizde taşıma derdinden kurtulmuş olursunuz. Çok dik yokuşlarda ise yapacak bir şey yok maalesef. En azından şimdilik…

Diğer detaylar:

Şasi yüksekliği: Şehirlerde yolların durumu malum. Scooter’ınızın tabanının yerden ne kadar yüksek olduğuna dikkat edin. Sürüş esnasında alt tarafın çukurlara vurmadığından emin olmak için…

Ağırlık: Batarya, motor derken elektrikli scooter güçlendikçe ağırlık artıyor. Bugün 10 kilogramın altında efektif bir model bulmak zor. Tercih yaparken ağırlığın mümkün olduğunca az olmasına dikkat edin. Elinizde taşımanız gereken zamanlarda kendinize dua edeceksiniz.

Lastik boyutu: Motosikletteki prensip burada da geçerli. Ne kadar büyük lastik, o kadar rahat bir sürüş. O nedenle çok küçük lastikli modellerden kaçının.

Optimum yükseklik: Scooter’ınızın yüksekliği ve dolayısıyla sizin kullanım esnasında ne kadar rahat olacağınıza dikkat edin. Çok küçük modellerde öne eğilmeniz bel sorunlarına yol açabilir.

Fren mesafesi: Biraz teknik bir detay gibi görünebilir ama fren mesafesinin ne olduğunu öğrenin. Güvenliğiniz açısından hayat kurtaracak bir detay.

Tüm bu bilgiler ışığında artık hazırsanız sizi scooter’ınız seçmeniz için hepsiburada’nın scooter sayfasına davet edelim.