Etkileyici Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak odanızda kendinizi daha özel ve konforlu hissettirecek dekorasyon önerilerine ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz! Basit değişiklikler ile yatak odanızı masalsı bir mekâna dönüştürebilirsiniz. Uyku öncesi kurduğunuz hayalleri, özgün dekorasyon fikirleriyle zenginleştirdiğiniz bir yatak odasına sahip olma şansınız var. Bunun için izlemeniz gereken adımları keşfedin!

Sıcak ve yumuşak yatağınızda yatarken gökyüzünü seyre dalmanın tadını çıkarın! 

Gergi Tavan Sistemleri ile Gökyüzünü Yatağınıza Getirin

Kaynak: Vega Stretch Ceilings

Kim istemez yıldızların altında uyumayı? Aslına bakarsanız bu hayali kolay bir şekilde gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Hem de en rahat olduğunuz yerde, yani yatak odanızda! Tıpkı açık havada olduğu gibi; yıldızların altında, keyifle uyumanızı sağlayan gergi tavan sistemleri ile odanızı huzur dolu bir bahçeye dönüştürebilirsiniz. Sıcak ve yumuşak yatağınızda yatarken, gökyüzünü seyre dalmanın tadını çıkarın! İster yıldızlı bir gece ister bulutlu bir gökyüzü isterseniz de 3 boyutlu desen ve manzaralarla hem yatak odanızın tasarımını zenginleştirebilir hem de uyumadan önce kendinizi biraz şımartabilirsiniz. Doğal desenlerin kullanıldığı gergi tavanlar sayesinde yatağınıza uzandığınızda, günün tüm yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atabilirsiniz.

Teknolojik detaylarla kuşatılan yataklarda; ses sistemi, masaj, şarj istasyonu gibi ekstra özellikler dikkat çekiyor.

Kendinizi Özel Hissettiren Lüks Yataklar

Kaynak: Homecrux

Gelişen teknoloji sayesinde yatak tasarımlarında da birbirinden fonksiyonel alternatifler üretiliyor. Teknolojik detaylarla kuşatılan yataklarda; ses sistemi, masaj, şarj istasyonu gibi ekstra özellikler dikkat çekiyor. Ayrıca bazı yataklar, sehpa ve kitaplık gibi diğer mobilyaların işlevlerini de gerçekleştirebilecek şekilde tasarlanıyor. Bu tip teknolojik ve fiziksel detaylarla donatılmış ürünlere sahip olduğunuzda yatak odasında çok daha uzun süre vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Tam anlamıyla dinlenmek ve kendinizi sıfırlamak için ihtiyacınız olan her şeyi bu tip akıllı yatak tasarımlarında bulabilirsiniz. Herhangi bir ek fonksiyon aramaksızın, basit çözümlerle kendinizi yatak odanızda daha özel hissetmek istiyorsanız standart dikdörtgen yataklar yerine daire şeklindeki yataklardan birini tercih edebilirsiniz. Teknolojiden ayrı kalamıyorsanız geometrik farklılığıyla mekâna lüks bir hava katan yuvarlak yatakların TV sehpası bulunan seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Ek Dinlenme Alanları Oluşturun

Kaynak: decorpad.com

Yatak odası dekorasyonunda öncelikle yatak seçimine odaklanmanız çok normal. Ancak bu mekânda yatak haricinde de dinlenebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz alanlar oluşturmanızda fayda var. Günlük hayatın koşturmasından yorulduğunuzda, çevrenizdeki herkesten hatta bazen ailenizden bile soyutlanmak istediğinizde yatak odanızda kafa dinlemek size iyi gelecektir. Bunun için rahat bir uzanma koltuğu edinebilirsiniz. Yatak odanızı biriyle paylaşıyorsanız iki tane konforlu berjer ve araya yerleştireceğiniz bir fiskos masası ile uyku öncesi sohbet edecek hoş bir köşe oluşturabilirsiniz. “Josefin koltuk” olarak da bilinen uzanma koltukları ile yatak odası dekorasyonunda başarıya imza atabilirsiniz. Klasik tarzda bir yatak odanız varsa bu koltuklarda kapitone detaylara yer vermek, dekorasyonda bütünlük sağlar. Modern yatak odalarında ise daha keskin çizgilerden oluşan modern formlardaki bir koltuğu düşünebilirsiniz.

Halı, perde, yatak örtüsü ve kırlentlerde bütünlük sağlamak istiyorsanız bench için seçeceğiniz kumaşın aynısından birkaç tane kırlent kılıfı yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kullanışlı ve Şık Bench’ler

Kaynak: technologija.me

Bench’ler, yatak odasında kurtarıcı bir rol üstleniyor. Yorulduğunuzda, kıyafetlerinizi giyerken, ayakkabı denerken oturabileceğiniz bu yumuşak oturma elemanları yatak odası dekorasyonunun yıldızı oluyor. Yatağınızın ayak ucuna koyacağınız zarif bench’ler, yatak odası dekorasyonunun düşünerek yapıldığını kanıtlıyor. Kapitone detaylarla zenginleştirilebildiği gibi, modern formlar ve sade kumaşlar da yatak odası dekorasyonunda sıklıkla kullanılan, birbirinden şık ve kullanışlı bench’lere çok yakışıyor. Form olarak karar verdiğiniz bench modeline uygun kumaş seçerken, yatak odanızdaki diğer tekstil ürünlerini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Halı, perde, yatak örtüsü ve kırlentlerde bütünlük sağlamak istiyorsanız bench için seçeceğiniz kumaşın aynısından birkaç tane kırlent kılıfı yaptırmayı ihmal etmeyin. Böylece yatak örtünüz sade ve bench kumaşınız yoğun desenli olsa bile kırlentlerle yumuşak bir geçiş sağlayabilirsiniz. Tam tersi bir durumda da yatak örtüsündeki yoğun desenleri kırlent ve bench’teki sade kumaşlarla dengeleyebilirsiniz. 

Paravanlarla Ek Alanlar Elde Edin

Kaynak: hgtv.com

Yeterli büyüklükte bir yatak odasına sahipseniz bu mekânı daha verimli bir şekilde kullanabilmek için fonksiyonuna göre bölümlere ayırabilirsiniz. Örneğin, giyinme alanını uyku alanından ayırarak, evden çıkarken oluşan dağınıklığın bütün yatak odasına dağılmasını önleyebilirsiniz. Bunun için dekoratif paravanları kullanabilirsiniz. Klasik alçıpan yerine, yerden belli bir yüksekliğe kadar uzanan bu tip paravanları kullanmak mekânda daha ferah bir görünüm elde etmenizi sağlar. Üstelik farklı desen seçeneklerine sahip olan bu paravanlarla evinizin dekorasyonuna uygun birçok ürün seçeneğine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Aksesuar ve Aydınlatma Elemanları ile Son Noktayı Koyun

Kaynak: cursodedecoraciondeinteriores.com

Yatak odası dekorasyonunda en önemli konulardan birisi de aydınlatma seçimi! İstediğiniz zaman aydınlık, istediğinizde loş, istediğinizde ise tamamen karanlık olabilmesi için yatak odası aydınlatmasında birden çok eleman kullanmanızda fayda var. Aydınlık olmasını istediğiniz durumlar için birbirinden şık avize modellerine göz atabilirsiniz. Loş ışık içinse komodinler üzerine yerleştireceğiniz abajur ve sarkıtlar en doğru seçim! Uykuya geçiş aşamasında yataktan kalkmanıza gerek kalmadan kapatabileceğiniz abajurlarla yatak odanızda ihtiyacınız olan loş aydınlatmayı sağlayabilirsiniz. Kesintisiz bir uyku için günün ilk saatlerinde gün ışığının odanıza girmesini engellemek ve yatak odanızda mahremiyet kontrolünü sağlamak istiyorsanız normal perdelerinize ek olarak güneşlik kullanabilirsiniz. Yatak odasında takı kutusu, duvar saati, tablo ve çalar saat gibi aksesuarlara yer verebilirsiniz. Bunların haricinde gösterişli boy aynaları ve makyaj aynaları ile hem kullanışlı hem de şık bir yatak odasına sahip olabilirsiniz. Yatak odası dekorasyonunuzu estetik açıdan bir adım öteye taşımak istiyorsanız ayaklı aynalara göz atmanızda fayda var. Sıradan boy aynalar yerine ayaklı aynaları tercih ederek daha zarif bir mekân tasarımı elde edebilirsiniz.