Evde lezzetli ve kokusuz balık pişirme yöntemleri

Evde balık pişirme konusu her zaman tereddütlere neden olmuştur. Şüphesiz bunda balığın tüm evi kaplayan o kokusunun payı büyük. Çözüm ise alternatif pişirme yöntemleri!

Protein ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengin bir besin kaynağı olan balığı, hem yetişkinlerin hem de çocukların haftada en az 2 kez  tüketmesi gerekiyor. Özellikle mevsiminde tüketilen balıklar daha sağlıklı, daha faydalı ve daha lezzetli oluyor. 

Bizler de balığın hem evi kokutmaması, hem de daha lezzetli ve sağlıklı olmasını sağlayacak farklı balıklarla yapılan kolay pişirme yöntemlerini yazdık:

Balık pişirme

Fırında pişirme

Kızartma ile birlikte balığın pişirilmesinde en sık uygulanan yöntemdir. Temizlettiğimiz çipura balığını fırında pişirmeden önce sosunu hazırlayalım. 4 kaşık zeytinyağına pul biber, kimyon ve tuz ekleyip karıştıralım. 1 adet patatesi ve 1 adet kuru soğanı yuvarlak dilimler halinde keselim. Fırın tepsimize yağlı pişirme kağıdını serip, üzerine balığımızı, patatesleri ve soğanı dizelim. Hazırladığımız sosu balığın içine ve dışına güzelce yedirelim. Balığın arasına daha iyi koku ve lezzet vermesi için defne yaprağı da koyabiliriz. 200 derecede 35-40 pişmesinin ardından balığımız hazır. 

Pişirme kağıdı bu noktada balığın tepsinize yapışmaması için son derece önemli. Roll-up Yağlı Pişirme Kağıdı, sadece balık konusunda değil mutfaktaki diğer işlerde de yardımınıza koşabilir.

Balık pişirme

Buharda pişirme

Buğulama olarak da bilinen, özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin kullandığı bu teknik, balığın lezzetini kaybetmeden ve kurumadan, kaynayan suyun buharıyla pişirilmesidir. Derin bir kaseye, somon, zeytinyağı, sarımsak, tuz, karabiber ve taze biberiye ilave edip güzelce marine ediyoruz. Ardından orta ateşte tencereye koyduğumuz suyu kaynatıp, üzerine buharda pişirme aparatını yerleştiriyoruz. Küçük küçük dilimlediğimiz brokoli, kapya biber, havuç ve marine ettiğimiz somonu aparata koyup, tencerenin kapağını kapattıktan sonra yaklaşık yarım saat buharda pişiriyoruz. 

Arzum Prochopp Eco Doğrayıcı içerisine, taze soğan, maydanoz, ıspanak, taze nane, sarımsak, tuz ve zeytinyağı ilave edip, kıvam oluncaya kadar çırpıp, suyla hafif sulandırdıktan sonra servis tabağının zeminine yayıyoruz. Üzerine buharda pişirdiğimiz malzemeleri ekleyip servis ediyoruz.

Tütsüleme

Binlerce yıllık bir pişirme yöntemi olan tütsüleme; fümeleme, dumanlama veya isleme olarak da tanımlanabilir. Balık başta olmak üzere birçok yiyecek türünü, ateşle temas ettirmeden dumanla pişirme tekniğidir. Bu yöntemle pişirilen balıklar, uzun süre saklanabilir. 

Alabalık, lüfer, sardalya ve somon gibi yağlı balıklar tütsüleme tekniği için gayet uygundur. İlk olarak balığımızı iyice yıkayıp temizleyelim. Sonrasında balığın içini dışına her yerine bol bol tuzlayıp, iç tarafı yukarı bakacak şekilde tepsiye dizelim. Yaklaşık 10 saat boyunca güneş gören bir yere asıp kurumaya bırakalım.

Tütsüleme işlemi için meşe ve kayın ağaçlarının talaşlarını tercih edebiliriz. Mangalın veya tütsüleme fırınının altına tütsü talaşlarını koyup yakalım. Izgaramızı talaşların en az 7-8 cm yukarısına koyalım ki, balıklar yanmasın veya lezzetleri etkilenmesin. Izgaramıza koku ve farklı bir tat vermesi için soğan, sarımsak ve defne yaprağı da koyabiliriz. Kuruttuğumuz balıkları ızgaranın üzerine koyup 15-20 dakika dumanın etkisiyle pişiyoruz. 

Balık pişirme

Tuzda pişirme

Bilinen en kokusuz ve lezzetli balık pişirme yöntemlerinden biri olan tuzda balık için öncelikle derin bir kaseye 4 adet yumurtanın sadece beyazlarını alalım. Deniz tuzunu yumurta beyazlarıyla birlikte mikserle çırparak sert bir kıvam elde edelim. Levreğin içini temizleyip yıkayalım ancak pulları almayalım.  Sonrasında yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine balığımızı yatıralım. Tuz karışımımızı balığın altına uzunlamasına yayalım. Soğan, sarımsak, pul biber, defne yaprağı ve limonu balığın karnına yerleştirelim. Ardından balığın karnını sıkıca kapatalım ki tuz girmesin.

Yumurtayla hazırladığımız tuz harcını balığın üzerini komple kapatacak şekilde sürelim. Tuz, balığın içerisinde kullanılan bütün malzemelerin balığa geçirerek oldukça lezzetli ve sağlıklı bir yemek oluşturacaktır. Fırında yaklaşık 170-180 derecede 35-40 dakika pişmesinin ardından balığımızı çıkartıyoruz. Çekiç ve tornavida yardımıyla etrafındaki tuzları yavaşça vurarak kırıyoruz. Tuzda balığımız servise hazır. 

Balık pişirme

Marinasyon

Diğer pişirme yöntemlerinden farklı olan marinasyon tekniğinde, balık herhangi bir fiziksel pişirme işlemine maruz kalmadan, kendi sosunda bekletilerek yenmeye hazır hale geliyor. En sık marine edilen balıklardan olan levreğimizi bu yöntem için kullanabiliriz. 

Marinasyon için değişik soslar kullanabiliriz. Mesela balığı iyice temizleyip, limon suyu, zeytinyağı, tuz ve çok ince kıyılmış maydanoz veya dereotuyla birlikte aynı kasede sosu her yerine bulayacak şekilde marine edelim. Sonra üzerine streç geçirip 10-12 saat buzdolabında beklettikten sonra ortaya çok lezzetli bir meze çıkacaktır.

Balığı aynı şekilde sirke ve sosuyla, sarımsak ve zeytinyağıyla, sütle ve hatta tarhanayla da marine edebiliriz. Bunların yanında istediğiniz baharatları, biberiyeleri kullanabilirsiniz. Tamamen sizin damak zevkinize kalmış.

Alışılan yöntemleri kullanmak en garanti yol olsa da farklı pişirme yöntemleri ile farklı lezzetler elde etmek için zor değil. “Nedir o alternatif yöntemler?” diyorsanız bu konuda hazırladığımız keşfet içeriği size tüm cevapları verecek.