Evde Saç Boyama Teknikleri

Çoğu kadının en az ayda 1 kez ajandasında yer kaplayan, hem vakit hem de nakit harcadığı rutin bakım aktivitesi: Saç boyamak! Kimileri için eğlenceli değişim, kimisi için de zorunlu bir zaman kaybı. Her iki koşulda da alternatif olarak, bu aktiviteyi evinizin konforlu şartlarında, rahat rahat gerçekleştirmek iyi bir fikir olabilir. Yoksa buna cesaret edemiyor musunuz? Hadi, evde saç boyama ile ilgili tüm detayların üzerinden birlikte geçelim.

Boya Öncesi Hazırlık Aşaması

Şimdiye kadar hiç bu işe kalkışmadıysanız öncelikle minik bir alerji testi uygulamanız gerekiyor. Evde yapmak üzere alacağınız boyaların cildinize zarar verip vermeyeceğinden emin olmalısınız. Bunun için mümkünse boyama işleminden birkaç gün önce kulak arkasında ufacık bir bölgeye az miktarda boya sürün. Daha sonra sanki saçınızın tümünü boyamış gibi yeterli süre bekleyip ardından saçınızı yıkayın. Bu esnada boyadığınız bölgede kaşınma, kızarıklık, kabarma gibi bir durum oluşursa ya farklı bir markayı tercih etmeyi düşünebilir ya da bu reaksiyonun sebeplerini araştırabilirsiniz. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadıysanız saçlarınız artık değişime hazırdır. Şimdi tek yapmanız gereken 48 saat öncesine kadar saçınızı yıkamamak ve saç şekillendirici ürün sürmemek.

Tüm talimatları uygun şekilde yerine getirirseniz banyo sonrası aynada kendinize hayran kalmamak için hiçbir sebep yok! 

Büyük Değişim Başlıyor

Saç boyası deyince aklınıza ilk olarak dip boya yapmak gelebilir. Oysa saçınızın tümünü ev koşullarında boyamanız ve yepyeni bir renk elde etmeniz mümkün. Bunun için öncelikle renk tonu belirlemelisiniz. Saçınızın birkaç ton açığı ya da koyusu son derece ideal olacaktır. Ancak eğer koyu renk saçtan sarıya dönmeyi düşünüyorsanız öncelikle rengi açmalısınız. Bunun için saç rengi çıkarıcı ya da boya kusturucu ismiyle bulabileceğiniz ürünlerden birini edinmelisiniz. Bu ürünleri, kullanım talimatına uygun şekilde uyguladıktan sonra, saçınızı istediğiniz herhangi bir renge boyamanız ve aynadaki yeni görünümünüze merhaba demeniz mümkün. Boyanızı seçerken kalıcılığından emin olduğunuz, güvenilirliğine inandığınız markaların ürünlerini seçmeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde saçlarınız zarar görebilir ve saçlarınızın tekrar eski bakımlı halini alması zaman alabilir.

Boyama İşlemi İçin Hazırız

Hazırlıklarınızı yaptınız ve artık evde saç boyama işlemi için tüm şartlar yerinde. O halde uygulamaya geçebiliriz. Fakat tam burada, başka bir tüyo daha vermek istiyoruz size. Boyayı karıştırıp hazırlamadan önce saçlarınızı olabildiğince ince bir tarakla iyice fırçalamalısınız. Boyanın tüm tellere nüfuz etmesini kolaylaştıracak olan bu işlem, alacağınız sonuca %100 yansıyacaktır. Tarama işlemi de bittiğine göre artık boya kutunuzu açabilir ve uygulamaya başlayabilirsiniz. Genellikle evde saç boyama kitlerinin içinden; krem saç boyası, oksidan krem ve bazı bakım ürünleri çıkıyor. Kullanma talimatında gösterdiği gibi oksidan ve saç boyası kremlerini birbirine karıştırmanız yeterli. Ancak boyayı iyice çalkalamayı unutmayın! Ardından bir elinize alacağınız ince uçlu tarak ile saçınızı ikiye ayırıp diplerden uygulamaya başlayabilirsiniz. Boyadıkça tutamları birbirinin üzerine atarak boyanın tüm saça eşit oranda yedirilmesini sağlamanız son derece önemli.

Saç renginizi değiştirdiğinizde enerjinizin de yenilendiğini hissedeceksiniz! Büyük değişim için hazır mısınız?

Dip Boya Rengini Nasıl Tutturursunuz?

İlle de saçınızın tamamını boyamanız gerekmiyor. Dipten çıkan beyazları ya da saçın kendi rengini kapatmak için de bu uygulamayı tercih edebilirsiniz. Eğer amacınız buysa saçınızın geri kalanı ile aynı rengi tutturmak için dikkatli bir seçim yapmanız gerekiyor. Bunun için saç boya kutusunun üzerindeki yönlendirmeleri takip etmeniz yeterli. Bu boyalar birkaç yıkamanın ardından saçtan akmaya başlayacağından saçınızı normal renginden bir ton daha koyuya boyayarak zamanla o dengeyi oturtabilirsiniz. Eğer doğal, işlem görmemiş bir saçı boyuyorsanız elbette işiniz daha kolay. Ancak önceden boya yapılmış saçlarda bazen renk farklılıkları gözlemlenebiliyor. Buna mani olmak için de dip boyası yaptığınız boyadan bir miktar ayırıp, yıkamadan 10 dakika önce geri kalan boyayı tüm saçınıza sürebilirsiniz.

Boya Esnasında Yapmanız Gerekenler

Doğru rengi seçip, ihtiyacınız olan ürüne sahip olduktan sonrası aslında çok kolay. Tabii, bazı püf noktalar hayatınızı kolaylaştıracaktır.

  • Saç boyama işleminin en doğal sonucu vermesi için saçlarınızı iyice taradıktan sonra ikiye ve hatta dörde ayırın.
  • Ayırdığınız saç öbeklerini dipten uçlara – ya da dip boyası yapıyorsanız dipten doğal rengin başladığı çizgiye – kadar üründen bolca sürerek boyayın. Fazla gelen boyayı diğer öbeğe sürmek suretiyle işleme devam edin.
  • Uygun bir saç fırçası kullanın. Kılları sert ve orta büyüklükte bir saç boyama fırçası işinizi görecektir. Uygun boyama kabı ve fırçanın da bulunduğu paketlerden satın alabilirsiniz. Bu araştırma için Hepsiburada’nın saç boyama fırçası kategorisi son derece ideal.
  • Boyama işlemini yaparken mutlaka eldiven takın. Boyanın içindeki kimyasalların cildinize zarar vermesine izin vermeyin.
  • Fırça ile sürdüğünüz boyanın yanlışlıkla cildinizle temas edebileceğini unutmayın. Bunu engellemek için saç diplerinize çepeçevre vazelin sürebilirsiniz.
  • Saçınız uzun ve gürse mutlaka yedek saç boyası alın. İşlem bitmeden boyanın bittiğini görmek can sıkıcı olabilir!
  • Boyanın saçınızda ne kadar kalacağını, kullandığınız boyanın içinden çıkan talimatnamede göreceksiniz. Bu süreyi sakın geçirmeyin. Eğer beklerken aksi bir durumla karşılaşırsanız saçınızı derhal yıkayın.

Son olarak, saç boyama işleminin ardından saçınızı bol su ile güzelce yıkayın. İçinde kimyasal olmayan organize ürünleri tercih ettiyseniz şanslısınız ancak diğer boyalar kimyasal içerdiğinden her boyama sonrası mutlaka bakım yapmalısınız. Aksi takdirde saçlarınızın eskiye oranla çok daha hızlı yıprandığını, uçlarının kırıldığını ve solduğunu farkedeceksiniz. Hepsiburada’nın saç bakım ürünlerine şimdiden göz atmakta fayda var!