Evde tamirat için mutlaka sahip olmanız gereken 10 alet

Evde tamirat sandığınız kadar zor değil! Tüketmek yerine dönüştürmek, satın almak yerine onarmak. Yeni yaşam koşulları ile beraber hayatımızda kullandığımız sözcükler ve onlara yüklediğimiz anlamlar da değişiyor. Eğer bu şekilde hunharca kullanmaya devam edersek dünyamızın ayakta kalması için altı kat daha büyümesi gerekiyor ki bu mümkün değil. O halde belki de artık kullan-at ürünlerin yerine onar-kullan ürünleri tercih etmenin vakti gelmiş de geçiyordur.

Arapça ‘mr’ kökünden gelen ‘ta’mir’ canlandırma, yeniden inşa etme, onarma  gibi anlamlara gelmekte. ‘Tamir’, ‘tamirat’ gibi eylemler daha çok erkekler ile ilişkilendirilse ve sıklıkla zorluklarından dem vurulsa da aslında gayet keyifli bir eylem halini alabilir, tabi gerekli alet ve edevatı doğru bir şekilde kullanıldığında.

Biz de bu yazımızda ufak tefek de olsa evde tamirat için mutlaka sahip olmanız gereken aletleri sıraladık. Göreceksiniz, bu aletlere sahip olduğunuzda tamirat çocuk oyuncağı olacak.

Kutu kutu pense

evde tamirat

Boşuna dile pelesenk olmamış, pense tamiratta en çok ihtiyaç duyulan aletlerin başında geliyor.

evde tamirat

Elka kombine pense basit tamir işleri için ideal. Pensenin tek başına takılmayı sevdiği pek söylenemez, genelde kargaburun ve yan keski adlı arkadaşlardan oluşan bir ekibi var.

Kargaburun: Penseden farklı olarak kargaburun’un uç kısmı daha ince ve uzun; böylece pensenin ulaşamadığı alanlara kolaylıkla giriyor, sıkıştırmalı vidaları parçalamadan çıkarabiliyor. Ayrıca tel bükme işlemlerinde de sıkça kullanılıyor, başka bir deyişle evde kargaburun varsa takı tamiratı da mümkün.

Yan keski: Her türlü tuhaf iş için işe yarar bir alet. Pense ve kargaburuna göre daha ince ve uzun bir uç kısma sahip. Ekseriyetler kabloları sıyırmak, küçük parçaları ayırmak için kullanılıyor.

Makro yapı üçlü set tam da size göre.

Evde tamirat için olmazsa olmazlardan: Tornavida

evde tamirat

Temel fonksiyonu vida sıkmak ve gevşetmek olan tornavidanın farklı boyut ve şekillerde birçok  çeşidi var. 32 farklı boyutta vidalama ucu ile Bosch tornavida seti sayesinde bundan böyle tamircilere ödeme yapmaktan kurtulun.

Çekiç

Çekip deyip geçmemek lazım zira en önemli alet edevattan biri kendisi. Duvar dekorasyonundan mobilya monte etmeye kadar her işte parmağı var. Çekiç alırken dikkat etmeniz gerekenler ise üretildiği materyal ve kullanımının ergonomik olup olmaması. İyi bir çekiçle her işin üstesinden geleceksiniz.

Desa ağaç kaplı çelik çekiç yüzde yüz memnuniyet garantisi ile tamiratta bir hayli iddialı;  

Şerit metre ile evde tamirat konusunda uzmanlaşın

Ne demişler; her işin başı doğru şekilde ölçmekten geçer. Ölçüm için tek ihtiyacınız kolaylıkla kullanabileceğiniz bir şerit metre. En fazla tercih edilen ise çelik şerit metreler.

Starline şerit metre en fazla tercih edilenlerden biri.

İngiliz Anahtarı/Kurbağacık

evde tamirat

Diğer adı ile kurbağacık anahtarların çoğunlukla ağzı ayarlıdır ve üzerinde cetvel göstergesi bulunur. Kırmızı izole saplı olanları sıklıkla tercih edilir.

15 derece ayarlanabilir ağzı ve kolay kullanım için dizayn edilmiş ergonomik tasarımı ile Ceta Form ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Maket bıçağı ile evde tamirat artık çok kolay

Maket bıçağı genellikle akla gelmeyen ama tamirat için olmazsa olmaz aletlerden biridir. Kaliteli bir maket bıçağı hem işinizi kolaylaştırır hem de tamiratı güvenli bir şekilde yapmanıza olanak sağlar.

Metal maket bıçağı 10 adet yedek uç hediyesi ile oldukça avantajlı.

Matkapsız olmaz

Profesyonel olanından en basit haline piyasada birçok farklı özelliğe sahip matkap bulmak mümkün. Hepsiburada’nın 5000’e yakın ürün yelpazesi arasından biri mutlaka size göre.

Alet çantası ile evde tamirat düzenli olacak

Bu kadar aleti ve aynı zamanda vidayı, somunu vb. ekipmanları toparlamak için kullanışlı bir alet çantasına da ihtiyacınız olacaktır. Probox metal kilitli alet çantası geniş iç hacmi ile öne çıkıyor.

Tamirat ile ilgili bilgi sahibi olduysanız ve bu iş size oldukça keyifli gelmeye başladıysa o halde sizi maket dünyasının kapılarını aralamaya davet ediyoruz, içinizdeki mimarı ortaya çıkarmanın tam sırası.