Evden mi çalışıyorsunuz? Home-office’iniz için ilham verici fikirler

Sabah dokuz, akşam altı çalışanların belki de içten içe hep özendikleri ve hayalini kurdukları bir şeydir evden çalışıyor olmak. Ancak birçok konuda geçerli olduğu gibi, dışarıdan görünene aldanmamak gerekiyor, çünkü evden çalışmak, mesaili bir işte çalışmaktan çok daha fazla özdisiplin gerektiriyor. Evden çalışanların tembelliğe kapılıp gitmemek için geliştirdikleri birtakım yöntemler var. Örneğin bazıları uyanır uyanmaz sanki işe gidiyormuşçasına giyinip hazırlanıyor, bazıları sabah sekizde mesai başlıyormuşçasına erken uyanıp koşuya çıkıyor. Anlayacağınız home-office çalışıyor olmak, birçok sorumluluğu beraberinde getiriyor. Peki işle ev hayatının iç içe geçtiği bu ortamda home-office’inizi nasıl daha verimli ve ilham verici bir hale getirebilirsiniz, hiç düşündünüz mü?

Çalışırken bulunduğunuz mekanın size ilham vermesi, kendinizi iyi ve huzurlu hissettirmesi çok önemli. İyi bir şekilde dekore edilmiş olan bir çalışma alanı gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olur. Zamanınızın büyük bir kısmını geçireceğiniz bu alanın ilham verici olması daha üretken olmanızı ve verimli çalışmanızı sağlar.

Home-office’inizin dekorasyonunu yaparken öncelikle işlevsel olmasına özen göstermeniz gerekiyor ama bundan daha da önemlisi stilinizi ve yaşam tarzınızı yansıtıyor olması. Çünkü işlevsel olması sıkıcı ya da soğuk bir havaya sahip olması anlamına gelmiyor. Bizim size tavsiyemiz, minimalist bir tarz tercih ederek boğucu bir ortam yaratmaktan kaçınmanız. Bunu sağlamanın yegane yolu ise seçeceğiniz duvar rengi. Yaptığınız işe odaklanabilmeniz için pastel tonları, cool ve ciddi bir havaya sahip olması için de koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki kişiliğinizi ve yaratıcılığınızı yansıtarak, home-office’inizin havasını kolayca değiştirebilirsiniz. İşte önerilerimiz!

Dikkat çeken duvar detayı

Bu hem home-office’inizin dekorasyonuna katkıda bulunacak hem de çalışma motivasyonunuzu daha çok artıracak bir öneri. Çalışma masanızı eğer mümkünse pencerenin yakınına yerleştirin ve gün ışığından faydalanın, ama eğer bu mümkün değilse, masanızı yerleştirdiğiniz duvara size ilham veren bir tablo ya da illüstrasyon asabilirsiniz. Hatta Nordik stilinden ilham alarak farklı boyutlardaki çerçevelere birbirinden farklı çizimler yerleştirip hoş bir duvar enstelasyonu yapabilirsiniz.

Sandalye deyip geçmeyin

Bir kombin yaptığınızda onu farklılaştıranın detaylar olduğunu unutmayın. Çalışma masanızla uyumlu bir sandalye kullanmaya özen gösterin, yani klasik ofis sandalyeleri yerine stil sahibi bir görünüm elde etmek için tasarımıyla dikkat çeken rahat bir sandalye çalışma alanınızın bütün havasını değiştirebilir. Eviniz ahşap ağırlıktaysa, ahşap bir sandalye alabileceğiniz gibi antikacılardan vintage bir tane de bulabilirsiniz.

Sevdiğiniz objelere yer verin

Çalışma masanızın üstünü sade ve hatta boş tutun, ancak etrafınızda sevdiğiniz objelere yer açmayı da ihmal etmeyin. İlgilendiğiniz alana dair en sevdiğiniz kitaplardan çerçeve içinde fotoğraflara, mumluktan vazoya bu tür eşyalara çalışma alanınızda yer açın ve orayı yaşayan bir mekan haline dönüştürün.

Yeşillik olmadan olmaz

İster yaşam alanı, isterseniz çalışma alanı olsun, bitkilerin yanımızda olması bize iyi geliyor. Bir mekana hayat katan en özel detaylardan biri olan bitkiler dekorasyonunuzun önemli detaylarından. Eğer geniş bir alana sahipseniz, yuka ya da deve tabanı gibi büyükçe bir saksı bitkisini tercih edebilirsiniz. Çalışma alanınız küçükse, hoş seramik saksılara yerleştirdiğiniz sukulentleri kullanabilirsiniz. Vazo içerisine yerleştireceğiniz mevsime özgü çiçekler de odanıza hem renk katar hem de kokularıyla ortamı güzelleştirir. Makrame tarzı tavandan asılan çiçeklikleri de daha bohem bir hava yakalamak için kullanabilirsiniz.

Rahat bir köşe için

Çalışma odanızda sizi rehavete sürükleyecek olan aşırı rahat şeylerden kaçınmanız önemli, ama diğer yandan da zaman zaman soluklanacak ve biraz mola verdiğinizde rahatlayacağınız bir köşeye de ihtiyaç duyabilirsiniz. Çalışma alanınızdaki kanepe ya da koltuğun üstüne zevkinize uygun desenli bir örtü serebileceğiniz gibi, yine mekanın bütünlüğüyle uyumlu olacak şekilde yastıklar da yerleştirebilirsiniz. Unutmayın ki çalışma odanız ne kadar sıcak ve davetkar olursa orada o kadar çok zaman geçirmekten keyif alırsınız.

Işıklandırma önemli

Mekanın havasını değiştiren en etkili şeylerden biri ışıklandırmadır. Özellikle havaların geç aydınlanıp erken kararmaya başladığı şu dönemde, çalışma alanınızın iç karartıcı olmaması önem taşıyor. Eğer hala üniversiteden kalma masa lambanızı kullanıyorsanız, onu emekliye ayırın ve home-office’inize hoş bir hava katacak güzel bir masa lambası alın. Tepeden ışıklandırmanın yanı sıra eğer okuma köşeniz varsa, buraya bir lambader de yerleştirebilirsiniz.

https://www.hepsiburada.com/dekorasyon-c-18021300