Eviniz yılbaşı için hazır mı?  Küçük aksesuarlarla fark yaratan çözümler…

Bazı dönemler insanlarda durduk yere mutluluk hormonu salgılanmasına neden olur. Yaz başlangıcı ya da yılbaşı tam da böyle bir dönemdir. Yeni bir yıla başladığımız için mi bu kadar motiveyiz bilinmez ama pırıltılı süslemeler, şık sofralar ve kalabalık yemekler, hediye alıp vermeler derken tüm bu kutlama halinden olumlu etkilenmemek mümkün değil gibi. Şimdi sıcak çikolatanızı elinize alın, yavaşça arkanıza yaslanın ve yeşil kırmızı ekoseli Christmas havasının tadını çıkarın!

İlk kutlamalar Mezopotamya’da

Tarihsel araştırmalar gösteriyor ki yılbaşı kutlamalarının aslında dinden çok kültürle ilgisi var. Yeni yılı kutlama etkinliklerinin ilk kez Mezopotamya’da başladığı düşünülüyor. İlk olarak baharda kutlanan yeni yıl, Mısırlılarca Nil’in en verimli dönemi olan Eylül ayı kutlamaları ile devam etmiş.

Her daim yeni bir başlangıç anlamı taşıyan yeni yıl, farklı ülke ve kültürlerce değişik geleneklerle kutlanmaya devam ediyor. Hepsinin ortak noktası ise; yeni yıldan bolluk ve bereket getirmesi beklentisi.

 Ağaç süsleme aslında bir gelenek

Gelelim ağaç süsleme geleneğine. Yaprak dökmeyen ağaçlar bir çok farklı kültür tarafından ölümsüzlüğün simgesi olarak kabul ediliyor. Türkler, Çinliler, Mısırlılar asırlar boyu dini ritüellerinde ağaçlara yer vermiş. Ağaçları kutsamak ve üzerini çaputlarla süslemek (dilek ağaçlarını düşünelim) pagan kültüründe de görülüyor. Birçok topluluğun farklı şekillerde ağaçları süslediğini biliyoruz. Aşina olduğumuz anlamdaki ağaç süsleme geleneği ise 1600’lü yıllarda şu anda Almanya olan bölge ve çevresinden başlayarak oradan tüm Avrupa’ya yayılmış. Halen en iyi Noel pazarlarının da bu bölgelerde olduğunu not düşelim.

Bu kadar bilgi yeter biraz da gözlerimiz şenlensin diyorsanız, buyurun sizi şöyle alalım:

Geyik figürü ve ağaç dalları yılbaşı süslemelerinin olmazsa olmazlarından…

Pırıltıyı beyazın gücüyle kombinleyin

Ağaç süsleri ve pırıltılı aksesuarları artık her yerden temin etmek mümkün. Yine de ortam fazla basit görünsün istemiyorsanız pırıltıyı beyazın gücü ve doğal malzemelerle birlikte kombinleyip dengeli kullanmakta fayda var.

 

 

Yılbaşı sofralarını daha sofistike bir hale getirmek istiyorsanız yeşilin koyu tonlarından ve/veya altın ve gümüş gibi iddialı renklerden yardım alabilirsiniz.

Dışarıda lapa lapa kar yağmıyor olabilir ama yün bir battaniye ve kahve fincanı benzer bir atmosfer yaratıp ortamı ısıtmaya yetecektir. Sıcak çikolata ve şekerlemesiz bir Christmas ruhu ise asla düşünülemez.

Ağaç süslemelerinden sıkılanlar için farklı alternatifler de mevcut.

Yine de galiba en güzel yılbaşı sevdiklerinizin yanı başınızda olduğu, keyifli zaman geçirdiğiniz ve yeni yılı yeni umutlarla karşıladığınız bir gün olmalı.

Yukarıdaki örnekler arasından gözünüze kestirdikleriniz varsa, hemen hepsiburada’nın binlerce ürünün yer aldığı yılbaşı süsleri sayfasından sipariş verebilirsiniz.

Şimdiden herkese iyi yıllar.yılbaşı