Geleceğe Dönüş Filminden Günümüze Taşınan Teknolojiler

Sinema sektörü, çoğu zaman bilimkurgu olarak tanımlanan türdeki filmleri ile gelecekte yaşanabilecek olaylar, dünyanın ve insanlığının yaşam şeklinin nasıl değişeceği ve teknolojinin ne seviyede olacağı konularında isabetli tahminler yapıyor. Çoğunlukla da bu filmlerdeki tahminler, bilim ve teknoloji dünyası için ilham kaynağı oluyor. Bu filmlerden en çok akılda kalanlarından bir tanesi de “Back to the Future” yani “Geleceğe Dönüş” serisi olarak dikkat çekiyor.

Geleceğe Dönüş Filmindeki Hayaller Bir Bir Gerçek Oluyor

Bir seri olarak çekilen Geleceğe Dönüş filmleri, zaman yolculuğunu 2015 yılına yapıyor ve film kahramanının başından geçenleri komedi unsurları da içeren bir yapıda seyirciye aktarıyor. Film kahramanının geldiği 2015 yılında karşılaştığı varsayılan pek çok teknolojik gelişmenin ve teknolojik cihazın, günümüzde gerçek anlamda kullanılıyor olması; film senaristlerinin gelecek konusunda son derece tutarlı tahminler yaptığını ortaya koyuyor. Sanal gerçeklik gözlükleri, drone teknolojisi, görüntülü görüşme gibi bazıları, bugün hayatın içinde yer alıyor. Filmde fantezi olarak kullanılan ve günümüz itibarıyla gerçeğe dönüşen teknolojik gelişmelerden bazıları, aşağıda sıralanıyor.

Drone (İnsansız Hava Aracı)

Drone veya insansız hava aracı, filmde yukardan görüntü almayı sağlayan bir cihaz olarak kullanılıyor. Drone cihazları, uzaktan kumanda ile yönetilebiliyor ve gerek sivil hayatın pek çok alanında gerekse askeri alanda başarı ile kullanılıyor. Wi-Fi teknolojisi ile yönetilen drone, televizyon ve sinema dünyası başta olmak üzere pek çok sektörün çeşitli ihtiyaçları için kullanım imkânı sunuyor. Haber sektörü ve gazetecilik sektörü, zorlu doğa şartlarında veya ulaşılması zor bölgelerde haber görseli elde edebilmek için drone kullanıyor. Benzer şekilde doğa sporlarının çekimlerinin yapılması için kullanılan drone; araba yarışları, dağcılık, yelken ve su sporları ile ilgili görüntülerin elde edilmesinde de büyük kolaylıklar kazandırıyor ve elde ettiği görüntülerle spor medyasına yeni bir boyut kazandırıyor. Askeri alanda da oldukça yoğun olarak kullanılan drone, ulaşılması zor olan yerlerin kontrol edilmesi, sınırların denetlenmesi, haritalama ve görüntüleme gibi işlemlerin kolayca yapılmasını sağlıyor.

Sanal gerçeklik gözlükleri, yakın bir zaman içerisinde eğitim ve sağlık başta olmak üzere pek çok sektörde kullanılacak potansiyel barındırıyor.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Sanal gerçeklik gözlüğü veya VR gözlüğü olarak adlandırılan gözlükler, Geleceğe Dönüş filminde bazı sahnelerde kullanılmış ve artık bugün itibarıyla gerçeğe dönüşmüş ürünlerin başında geliyor. Sanal gerçeklik gözlükleri ile görüntüler, 3 boyutlu olarak oluşturuluyor ve aynı zamanda ses algılama ve hareket gibi başka ögeler de kullanılarak sanal bir gerçeklik oluşturuluyor. Oluşturulan sanal dünya, bu gözlük sayesinde kullanıcıya sunuluyor. Gözlüğün yapısı sayesinde kullanıcının dış dünya ile bağı koparılıyor ve kullanıcı, kendisini tamamen sanal dünyanın içinde hissediyor. Şimdilik, eğlence ve film sektöründe yoğun olarak kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri, yakın bir zaman içerisinde başta eğitim ve sağlık gibi sektörler olmak üzere pek çok sektörde kullanılacak potansiyel barındırıyor.

Görüntülü Görüşme

Kaynak: Tizen Experts

Günümüz teknolojisi sayesinde sahip olunan ve akıllı telefonlarımız ya da bilgisayarlarımız ile her yerden gerçekleştirme imkânı bulduğumuz görüntülü görüşme olayı, filmin çekildiği yılların hayalleri arasında yer alıyor. Belki o yıllarda teorik düzeyde üzerinde çalışılan bir konu olsa da görüntülü konuşma teknolojisi, filmin çekildiği yıllardan çok daha hayat buluyor. Bilgisayar veya telefonlara kurulan uygulamalar sayesinde kolayca yapılan görüntülü görüşme özelliği, herkes tarafından beğeni ile kullanılıyor.

Flat TV modelleri, ince ve zarif görünümleri sayesinde kullanıldıkları yerlere şık bir görünüm kazandırıyor.

Flat TV

Geleceğe Dönüş filminin bazı sahnelerinde görülen büyük ekranlı Flat TV’ler de başarılı bir şekilde tahmin edilen teknolojik gelişmeler arasındaki yerini alıyor. Ulaştığımız teknolojik seviyede birden fazla türe sahip olan televizyonlar; LCD, LED ve plazma olmak üzere üç temel grupta toplanıyor. Kullandıkları teknolojik altyapılar farklı da olsa, her üç televizyon tipi de sundukları üstün teknik özellikler ile beğeni topluyor. Ayrıca, pek çok boyutta üretildiklerinden, çok küçük ve dar mekânlardan çok büyük ve geniş mekânlara kadar her yerde kullanılma imkânı sunuyor.

Uçan Kaykay

Kaynak: Wired

Uçan kaykay, Geleceğe Dönüş filminde kullanılan ve gerçeğe dönüşen araçlar arasında yer alıyor. Üzerinde uzun zamandan beri çalışılan uçan kaykay fikri, süperiletken teknolojisinde sağlanan ilerlemeler ve mıknatısların kullanılması sayesinde gerçek oluyor. Su da dâhil hemen her yüzeyde hareket edebilen kaykaylar üzerinde yapılan geliştirme çalışmaları, son hızla devam ediyor.

Hologram

Kaynak: DocWire News

Holografi denilen şey, lazer ışınları kullanılmak suretiyle 3 boyutlu görüntü elde etme işlemini ifade ediyor. Hologram ise bu işlem sonucunda elde edilen ve herhangi bir nesneye ait olan üç boyutlu lazer fotoğrafı oluyor. Reklam sektöründe başarılı bir şekilde kullanılan hologram teknolojisi, satışlar üzerinde olumlu etkiler oluşturuyor. Yeni bir teknoloji olmasına rağmen holografi, kendisine kozmetik sanayi, ilaç sanayi, fotoğraf teknolojileri, gıda ve tarım gibi pek çok kullanım alanı buluyor. Markaların ürünleri üzerinde kullandıkları hologram etiketler, taklit ve korsan ürünlere karşı alınan etkili güvenlik yöntemlerinin başında geliyor. Hologramların taklit edilmeleri mümkün olmadığından, özellikle çok fazla taklit edilen markalar, ürünlerinde hologramlar kullanarak kendilerini korumaya çalışıyor.

Biyometrik Sistemler

Kaynak: PaymentsJournal

Parmak izin okuyan cihazlar, göz retinası tarama sistemleri, filmin öngördüğü ve günümüzde fazla sayıda kullanım alanı bulunan teknolojiler arasında yer alıyor. Özellikle güvenlik için kullanılan parmak izi okuyucu sistemler; akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve diğer teknolojik ürünlerde uzun zamandır kullanılıyor. Yüksek güvenlik ile korunan binaların girişlerinde parmak izi okuyucular yanında retina okuyan sistemler de yaygınlaşmaya başlıyor.