Girişimcilik konusunda ufkunuzu açacak online etkinlikler ve yayınlar

Girişimcilik nedir sorusunun cevabı aslında “fikir” kelimesinin içinde yatıyor. Her şey bir fikirle başlar. Fikirler çoğalır ve bir düzene girer. Fikirlerimiz düzene girdiğinde artık hareket etme zamanı gelmiştir. İşe girişmek, girişimci olmak en basit düzeyde fikirleri organize etme kabiliyetidir diyebiliriz ama bununla sınırlayamayız. Hayal etmek, hedef koymak, yapamazsın diyenlere inat denemek girişimciliğin ruhunu oluşturuyor.

Peki neden girişimci olmak ister bir insan? Bunun birçok cevabı olabilir. Bazen sadece para kazanmak olabilir, bazen hayallerini gerçekleştirmek ama cevap ne olursa olsun girişimcilik soyut idealleri somut çıktılarla birleştirmektir.

Girişimcilik nedir?

 

girişimcilik

Baş döndüren bir dünyada yaşadığımız bir gerçek. Sürekli gelişen, değişen ve dönüşen küresel bir ekonomiyle karşı karşıyayız. İşte her an her şeyin değiştiği böylesi bir dünyada, risk alarak iş geliştirmek ve iş kurmak için harekete geçmek girişimciliktir. Başka bir ifadeyle ürün ya da hizmet üretimi yaparak kar sağlamak amacıyla proje geliştirmek girişimcilik ve bu işi yapan da girişimcidir. Peki bu girişimci denen insanın sorumlulukları nelerdir?

 • Pazar araştırması yapmak ve buna uygun stratejiler oluşturmak.
 • Girişimi için finansal destek bulmak.
 • Sürekliliği gözeten bir gelir gider dengesi kurmak.
 • İnsan gücü ve üretim konusunda bir denge kurmak.
 • Girişimini destekleyecek yeni fikirler ve yeni hizmet alanları bulmak.

Nasıl girişimci olunur?

 

girişimcilik

En başta söylediğimiz gibi girişimci olmanın ilk şartı bir fikrinizin olması. Her gün kahvenizi aldığınız kahveci, sokağın köşesindeki market bir fikirle başladı işe, emin olun. Fikrinizin olması ilk basamaktı ama sadece bir fikir başlamanız için yeterli değil. Fikri ilerleyen aşamada organize etmeli ve piyasa araştırmasını iyi yapılmalısınız. Aklınızdaki fikri bir ürüne dönüştürürken şu sorular size yardımcı olabilir.

 • Düşündüğüm ürünün ya da hizmetin sunumunu nasıl yapmalıyım?
 • Düşündüğüm girişimcilik için piyasada benzer hangi ürünler var ve ben bunlardan nasıl ayrılabilirim?
 • Düşündüğüm ürünün imajını nasıl çizmeliyim? Sloganım ve reklamım nasıl olmalı?
 • Ürünümü hangi mecralarda nasıl tüketiciyle buluşturabilirim?

Bu sorulara net ve sağlam cevaplarınız varsa risk almaya hazırsınız demektir; ama bu sorulara hala net bir cevabınız yoksa size yardımcı olacak ve tek tıkla ulaşabileceğiniz kaynaklara bakmakta fayda var.

Girişimcilerin ufkunu açacak online etkinlikler

 

 • Webrazzi Dijital: İnternet reklamcılığı, sosyal medya ve dijital dönüşümün konuşulacağı ve yeni nesil reklam ajanslarının da dahil olacağı bir etkinlik. Birçok sektörün pandemiden etkilendiği dönemde gerçekleşecek bu seneki etkinlikte pandemiyle değişen içerik tüketiminden, tüketici eğilimlerine ve özellikle de pandemi sonrasında alışveriş beklentilerine kadar detaylı sunumlar yer alacak.
 • Bu Gençlikte İş var: TÜSİAD’ın düzenlediği bu organizasyon üniversiteli genç girişimcileri desteklemek için hazırlandı. TÜSİAD’ın geniş network ağını kullanan bu oluşum, girişimciliğe yeni adım atanlar için oldukça faydalı.
 • Web Summit: Dünyanın en iyi teknoloji konferansı olarak tanımlanan Web Summit, 160 ülkeden katılan girişimcilerle oldukça ilham verici olabilir.
 • Code.Yapı Kredi ile Girişimcilik Sohbetleri: Code.Yapı Kredi, kodlamayı geniş kitlelere öğretmeyi ve fintech ekosisteminin büyümesini amaçlayan bir program. Code. Yapı Kredi ile Girişimcilik Sohbetleri etkinliklerinde ise girişimcilikle ilgilenenler bu ekosistemdeki uzmanlarla buluşuyor ve onların hikayesini dinleme ve öğrenme fırsatı yakalıyor.

Girişimcilerin ufkunu açacak podcastler

girişimcilik

 • Nasıl olunur?: Nilay Örnek’in hazırlayıp sunduğu bu podcast, mesleklerinde ustalaşmış isimlere tek tek “nasıl olunur?” diye soruyor ve ilham verici yanıtlar alıyor.
 • Girişimci kafası ile kafa sohbetler: SEO hocası Kaan Gülten’nin hazırlayıp sunduğu bu podcast, yetenekli girişimcilerin yeteneklerini ortaya çıkarmaları ve topluma faydalı olmaları için iyi bir yol gösterici.
 • Bir yaşam felsefesi olarak girişimcilik: İnanç Ayar, birbirinden değerli ip uçlarını, girişimci olmanın sırlarını sizinle paylaşıyor. Ayar’ın tavsiyelerine kulak kabartmakta fayda var.
 • Kişi podcast: Hayatta ve iş yaşamında başarılı olmuş isimleri konuk alan bu podcast, sadece işe değil; birazda özel yaşama odaklanıyor. Başarılı girişimcinin günlük rutinlerine bir göz atıyor.

Girişimci olmak için yeterince online kaynak mevcut; ama benim şöyle baş ucumda tutacağım bir kitabım olsun derseniz Doğaner’in Girişimcilik Okulu tam size göre.

Bu arada hazır girişimciliğin derin sularına dalmışken Başarılı Girişimciler Teknolojiyi Nasıl Kullanıyor? yazımıza bir göz atmayı unutmayın.