Giyilebilir Teknoloji Konusundaki Gelişmeler

Teknolojik gelişmelerin hızla devam ettiği günümüzde, hemen her gün yeni yeni kavramlar hayatımıza giriyor. Bilgisayarların yaygınlaşması ile başlayan, cep telefonları ile ivme kazanan ve gelişim grafiğini akıllı telefonlar ile devam ettiren yenilikler zincirine son zamanlarda giyilebilir teknoloji adında yeni bir halka daha eklendi. Teknoloji platformlarında akıllı bileklik, akıllı giysi, akıllı saat gibi ilk örnekleri görülmeye başlanan bu cihazlar, yakın gelecekte gündelik yaşamın pek çok bölümünde kullanılacak gibi görünüyor.

Gelecekte vücuda tamamen giyilen, aksesuar şeklinde dizayn edilmiş, hatta vücut içerisine yerleştirilmiş pek çok giyilebilir teknoloji ürünü ile karşılaşabiliriz!

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Kaynak: datafloq

Giyilebilir teknoloji denilen kavram, giymek suretiyle kullanılan teknolojik aletleri ifade ediyor. Peki, üzerimizde taşıdığımız her türden teknolojik aleti, giyilebilir teknoloji sınıfına dâhil edebiliyor muyuz? Bu sorunun cevabı, tabii ki “hayır” olacaktır. Bir ürünün giyilebilir teknolojik ürün sınıfına dâhil olması için akıllı sensörler ile donatılmış olması ve bu sensörlerden elde ettiği bilgileri, kablosuz bağlantılar kullanarak diğer akıllı cihazlara aktarıyor olması gerekiyor. Bazıları zaten kullanılmaya başlanmış olan akıllı saatler, akıllı gözlükler, akıllı spor saatler ve akıllı takılar, giyilebilir teknolojik aletlerin en bilinenleri olarak ilk sıralarda yer alıyor. İlerleyen zaman içerisinde, vücuda tamamen giyilen, aksesuar şeklinde dizayn edilmiş, hatta vücut içerisine yerleştirilmiş pek çok giyilebilir teknoloji ürünü ile karşılaşmamız pek de hayal gibi görünmüyor.

Giyilebilir Teknolojinin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Kaynak: wearable-technologies

Giyilebilir teknoloji ürünleri, küçük cihazlar ile pek çok işlemi bir arada yaparak kullanım kolaylığı sunuyor. Örneğin akıllı saatler kullanarak cep telefonuna dokunmadan görüşme yapılabiliyor, mesajlara kolayca ulaşılabiliyor. Bu cihazlar, kişisel verileri toplayarak, değerlendirme ve sonuç bilgisi sunuyor. Özellikle sağlık ve spor bilgilerini toplayan cihazlar, yapacakları değerlendirme ile ne kadar spor yapmanız, ne kadar daha kalori yakmanız gerektiğini söylüyor; vücut fonksiyonlarınız, kalp atış değerleriniz konusunda öneriler üretiyor.

Giyilebilir teknoloji, iletişim ürünleri ile sürekli olarak bağlantı sağlama imkânı elde etmeyi sağlıyor. Aile üyeleri, iş arkadaşları, öğretmen ve öğrenciler arasında sürekli olarak açık kalacak bir iletişim ağı ile haberleşme, kesintisiz hâle getirilebiliyor. İş hayatında kullanılan giyilebilir teknoloji ürünleri sayesinde üretimdeki hata oranı düşüyor; sonuç olarak üretim kalitesi ve miktarında artış sağlanıyor.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

Giyilebilir teknoloji, henüz çok yeni bir alan olmasına rağmen gündelik hayat içinde kullanılan bazı giyilebilir ürünler bulunuyor. Bunlardan en popüler olan bazıları aşağıda sıralanıyor:

Akıllı Saatler

Giyilebilir teknoloji ürünleri denilince akla ilk olarak akıllı saatler geliyor. Bileğe takılarak kullanılan bu cihazlar, cep telefonu ile bağlantılı çalışma sistemleri sayesinde telefon görüşmesi yapma, saat bilgisi öğrenme, mesaj ve mail bilgilerini alma gibi telefon tarafından sağlanan hizmetlerin bir kısmına ulaşmayı sağlıyor. Telefon üretici firmaları tarafından bir süreden beri üretilen bu cihazlar, beğenilerek kullanılıyor.

Akıllı Giysiler ve Spor Saatleri 

Kaynak: wearable-technologies

Bu tür ürünler, daha çok sporcuların eforlarının, spor faaliyetleri esnasındaki vücut fonksiyonlarının, harcadıkları enerjinin ve hatta detaylı hareket analizlerinin bile yapılmasını sağlayacak verileri toplayan giysiler olarak öne çıkıyor. Üşümeyi önleyen kazaklar da bu gruba giren başka önemli bir örnek olarak ön plana çıkıyor. Özellikle açık havada spor yapanlar için ideal bir ürün olan kazak, kullanıcısını belirli bir süre boyunca sıcak tutabiliyor.

Üzerinde GPS barındıran ve bazı spor dalları için özellikle tercih edilen akıllı spor saatler, yapılan spor ile ilgili kullanıcısına detaylı bilgiler aktarıyor. En çok koşu, yüzme, bisiklet gibi spor faaliyetleri yapanların tercihi olan saatler; konum bilgisi, mesafe bilgisi, vücut fonksiyonları gibi pek çok bilgiyi ölçebiliyor.

Akıllı gözlük kullanıcısı, hem ekrandaki bilgiyi hem de çevresini aynı anda görebiliyor.

Akıllı Gözlükler ve Sanal Gerçeklik Başlıkları

Akıllı gözlükler, görüntüyü gözlük camı üzerinde yer alan ekran üzerinde gösteriyor. Akıllı gözlük kullanıcısı, hem ekrandaki bilgiyi hem de çevresini aynı anda görebiliyor. Henüz çok yaygın olarak kullanılmayan bu ürün, kısıtlı alanda kullanılıyor.

Sanal gerçeklik başlıkları veya başa takılan ekran olarak adlandırılan giyilebilir teknoloji ürünü, kullanıcısına 3 boyutlu sanal gerçeklik deneyimi yaşatıyor. Ürün, yapısı sayesinde kullanıcısının dış dünya ile irtibatını keserek, kişileri, sunduğu sanal gerçeklik ortamına çekiyor.

Akıllı Aksesuarlar

Kaynak: bizzita

Akıllı kolye, akıllı bileklik veya yüzük şeklinde tasarlanan bu ürünler, daha çok güvenlik amaçlı olarak kullanılıyor. Acil bir durumda aile üyelerine, polise veya sağlık kuruluşlarına haber vermek gerektiğinde, telefonu bulma ve numara arama zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Sadece bir butona basılması ilgili yerlerin haberdar edilmesi için yeterli oluyor. Güvenlik endişesi taşıyan bayanların, çocuğunu güven altında tutmak isteyen ailelerin veya sağlık birimlerine acil olarak ulaşması gereken hastaların tercih ettiği akıllı aksesuarlar, güvenlik endişesini gideriyor.

Pazarlama ve hizmet sektöründe kullanılan giyilebilir teknoloji ürünleri sayesinde pazarlama ve satış faaliyetleri daha hızlı bir hâle geliyor.

Giyilebilir Teknolojik Ürünlerin Geleceği

Kaynak: Altium Resources

Mevcut durumda daha çok kişisel kullanım için ürün geliştiriliyor olmasına karşın giyilebilir teknoloji ürünleri, çok yakın bir zamanda kurumsal alanlarda da yoğun olarak kullanılmaya başlanacak. Giyilebilir teknoloji sektörü; sağlık kuruluşları, şirketler ve diğer kurumlar bazında pek çok ürün geliştirmeye aday görünüyor. Özellikle sağlık alanında bu ürünler sayesinde kronik hastalıkları olan hastaların takibi ve sürekli kontrol altında tutulmaları, mümkün hâle geliyor. Sporcuların performans takiplerinin yapılması da bu tür ürünler kullanılarak kolayca yapılabiliyor.

Pazarlama ve hizmet sektöründe kullanılan giyilebilir teknoloji ürünleri sayesinde pazarlama ve satış faaliyetleri daha hızlı bir hâle geliyor. Müşteri destek ve sorun çözme işlemleri de bu ürünler sayesinde hızlanıyor. Teknolojik gelişmelerde elde edilen hızlı ilerleme sayesinde yeni yeni özellikler içeren giyilebilir teknoloji ürünleri, çok yakın bir gelecekte bugünden hayal bile edilemeyen pek çok alanda insanlara hizmet veriyor olacak.