Google’ın Hakkımızda Bildikleri

 

Günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası hâline gelen bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları ve bu cihazlar üzerinden ulaşılan İnternet, vazgeçilmez ihtiyaçlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bilgi çağının en önemli ve öncelikli enstrümanı olan İnternet’in önemi ise her geçen gün artıyor.

İnternet sayesinde bilinmeyen pek çok konuda arama yapılıyor, bilgiye çeşitli araçlar yardımıyla kolayca ulaşılabiliyor. İnternet kullanan herkes, zaman zaman izlendiği şüphesine düşüp, “Benim ne aradığımı, nelerden hoşlandığımı nasıl biliyor? Tam da bu ürünü aradığımı nereden bildi?” endişesine kapılıyor. Bu, elbette bir izleme faaliyeti sonucu olmuyor. İşin arkasında kullanıcı davranışlarını çok iyi analiz edebilen Google bulunuyor. İnternet’te dolaşanların çok sık kullandığı uygulamaların başında gelen Google, kayıtlı kullanıcıları, yani Google hesabı olan kullanıcıları hakkında topladığı pek çok bilgiyi, daha sonra kullanmak üzere saklıyor. Evet, çoğumuz farkında olmasak bile Google, hakkımızda çok fazla şey biliyor.

Google, oluşturduğu profil sayesinde kullanıcıları hakkındaki pek çok bilgiyi kayıt altına alıyor.

Google, kullanıcıları ile ilgili bilgi toplama işlemini pek çok uygulama kullanarak yapıyor. Kullanıcıları ile ilgili cinsiyet, yaş, ilgi alanları gibi pek çok bilgiden oluşan bir profil oluşturuyor. Topladığı bu bilgileri, kullanıcısının yaşına, ilgi alanlarına veya cinsiyetine uygun arama sonuçları önermek ve reklam vermek için kullanıyor. Akıllı telefonlarda yer alan konum bilgisi sayesinde elde edilen veriler de Google tarafından saklanan veriler arasında yer alıyor. Aşağıda bilgi toplama adına kullanılan bu uygulamaların neler oldukları, hangi tür faaliyetleri gerçekleştirdikleri ayrıntıları ile ele alınıyor.

Google History (Google Geçmişi)

Kaynak: Lifewire

Google Etkinliğim adıyla hizmet veren bu uygulama, kullanıcının yaptığı tüm aramaları kayıt altına alıyor. Google üzerinden yapılan tüm arama detayları, hangi Google uygulamasının kullanıldığı, gün içerisinde kaç adet arama yapıldığı, aramaların aylık ve yıllık dağılımları, bu uygulama üzerinden öğrenilebiliyor. Uygulamaya kaydedilen geçmişe dönük kayıtların silinmesi istenmediğinde bu kayıtların belirlenen tarih aralığındaki kısımları veya tamamı silinebiliyor. Kayıt tutma olayı, istenirse tamamen durdurulabiliyor.

Youtube Search History (Youtube Arama Geçmişi)

Kaynak: BestVPNz

Arama kayıtları tutulan bir diğer önemli uygulama da Youtube olarak dikkat çekiyor. Youtube, kullanıcısının izleme ve arama geçmişini kayıt altına alarak ve bu kayıtları analiz ederek ne tür videolar önereceğini tespit ediyor. Bunun neticesinde de kullanıcısını arama zahmetinden kurtararak, ilgi alanlarına uygun, hoşlandığı videolar ile keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Tabii bunu yaparken reklam konusunu da göz ardı etmiyor. Kullanıcının izlediği videolar ile ilgi alanlarına uygun reklamları da birlikte sunuyor. Youtube’un kayıt tutma geçmişi de istenirse temizlenebiliyor veya tamamen devre dışı bırakılabiliyor. Bu işlemler için izleme geçmişi ve arama geçmişi ayarlarını yapmak yeterli oluyor.

Google Dashboard, pek çok Google uygulamasını bir arada sunuyor.

Google Dashboard

Kaynak: PMG

Google, kullanıma sunduğu birçok uygulamayı Google Dashboard uygulaması altında bir araya topluyor. Bu sayede mail uygulaması, kişisel bilgiler, Google Drive, Google Analytics, blog bilgileri, Google+, konum geçmişi, Youtube arama geçmişi gibi pek çok bilgiye tek uygulama üzerinden kolayca ulaşıp bunları yönetmek, mümkün hâle geliyor. Uygulama, ayrıca, güvenlik kontrolü, gizlilik kontrolü, etkinlik sayfası gibi işlemlere de kolayca ulaşılabilmesi için bağlar içeriyor. Google Dashboard uygulamasının bir diğer önemli özelliği de kişisel verilerin indirilebilmesine izin vermesi. Uygulama üzerinden istenen kişisel bilgi veya etkinlik arşivlerini indirmek ve saklamak, mümkün hâle geliyor.

Google Adwords (Google Reklamlar)

Kaynak: Protel

Google; İnternet’te gezinilen sayfalar, alışveriş sitelerinde incelenen kategoriler ve Youtube’da izlenen videolar gibi verileri değerlendirerek kullanıcısına ne tür reklamlar göstereceğini analiz ediyor. Google Adwords uygulaması, bu analiz sonuçlarının değerlendirildiği ve kayıtlarının tutulduğu uygulama olarak kullanılıyor. Uygulama, kullanıcılarına ilgi alanlarını yönetme, istemediği türden reklamları engelleme imkânı da sunuyor. Çok kapsamlı bir uygulama olan Adwords uygulaması, reklam vermek isteyen kullanıcıların da bu aktivitelerini yönetmesine imkân tanıyor.

Google Takeout kullanarak, Google uygulama verileri arşivlenebiliyor.

Google Takeout

 

Kaynak: ualberta

Bir nevi arşiv uygulaması olan Google Takeout ile tüm uygulamalar, tek bir çatı altında kullanıcıya sunuluyor. Uygulama sayesinde hangi Google ürünlerinin arşive dâhil edilip edilmeyeceği kolayca ayarlanabiliyor. Chrome, Drive, Haritalar, Play Store, Görevler, Haberler, Mail, Youtube gibi tüm uygulamalar istenen arşivleme yöntemi belirlenerek arşivlenebiliyor veya arşivlenmesi tamamen durdurulabiliyor.

Google Location History (Google Konum Geçmişi)

Kaynak: Android Central

Google’ın bir diğer önemli uygulaması da Google Location History uygulaması olarak dikkat çekiyor. Bu uygulama sayesinde Google, kullanıcılarının konum bilgilerini takip edebiliyor. Gidilen yer bilgisini, kullanılan cep telefonunun GPS bilgilerinden, bilgisayar ve tabletlerin konum bilgisinden tespit eden Google, tüm bu bilgileri de ayrıntılı olarak saklıyor. Bu bilgiler, zaman çizelgesi olarak adlandırılan bir uygulama üzerinden kolayca izlenebiliyor. Konum geçmişine ait kayıtlar istenildiği takdirde tamamen silinebiliyor ve konum bilgisinin kayıt altına alınması isteğe bağlı olarak duraklatılabiliyor.

Google Permissions (Google İzinler)

Kaynak: Lireo Designs

Google Permissions uygulaması ile cihazlar üzerinden verilen izinler görülüp yönetilebiliyor. Akıllı telefon ve tabletler üzerinde kullanılan uygulamalar, istenen izinlere verilen onaylar neticesinde Google Hesabı verilerine ulaşma imkânına kavuşuyor. Çoğu zaman farkında olmayarak verilen bu izinler ile Google Hesabı üzerindeki kritik öneme sahip bilgilere de ulaşma izni verilmiş oluyor. Tehlikeli olabilecek, kişisel verilerin güvenilir olmayan kişilerin eline geçmesine yol açacak bu durumun önüne geçmek amacıyla izinler uygulamasını zaman zaman kontrol etmek ve güvenli olmayacağı düşünülen uygulamaların izinleri kaldırmak gerekiyor.