Gore-Tex teknolojisi nedir? Gore-Tex ürün tavsiyeleri

Son zamanlarda adını herkese duyuran Gore-Tex teknolojisi, hem günümüz modasında hem de outdoor ekipmanları arasında oldukça büyük bir yer kaplıyor.

Kumaş teknolojisi son yıllarda çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Gore-Tex teknolojisi de bunun en önemli kanıtlarından biri. Özellikle soğuk ve yağışlı iklimler için üretilen kıyafetlerde bulunan Gore-Tex teknolojisi, zaman zaman hayat kurtaran bir icat olabiliyor. 

Gore-Tex nedir? 

Gore-Tex, kesinlikle su geçirmeyen ve buna rağmen nefes alabilen bir kumaş teknolojisidir. Bu teknolojiyle üretilmiş kıyafetler, saatlerce yağmurun altında kalsa dahi kesinlikle su geçirmezler. Su geçirmez yapısına rağmen ince bir kumaş olan Gore-Tex, böylelikle kullanım kolaylığı da sunmaktadır. 

Bu kumaş türü, üç farklı katmanın bir araya gelmesinden oluşmuştur. En üstteki katman, genellikle naylon ya da polyesterden üretilmektedir. Bu, kıyafetin dış yapısını oluşturmaktadır. Kullanıcısını soğuktan ve diğer dış etkenlerden korumaktadır. Ayrıca suya ilk karşı koyan katman da yine burasıdır. Orta katmanda Gore-Tex membran yer almaktadır. Burası üstteki naylon kısmın önleyemediği suların aşağı katmana geçmesini engeller. Teknolojinin ismi de buradan gelmektedir. En iç kısımda ise ortadaki Gore-Tex’i koruyan astar yer alır. Burada terlemeyi önleyen ve nefes alabilen kumaşlar kullanılır.

Su geçirmezlik konusunda garanti

Outdoor spor kıyafetlerinde dayanıklılık ve sıcak tutma en önemli iki unsurdur. Gore-Tex teknolojisine sahip kıyafet ve aksesuarlar, üç katlı yapılarıyla sıradan rakiplerinden çok daha uzun süre yıpranmadan kullanılabilirler. Ayrıca su geçirmez olmaları ve hafif yapılarıyla da zorlu koşullarda büyük bir pratiklik sağlar. 

Gore-Tex kumaşları, teri ya da suyu herhangi bir deliğe ihtiyaç duymadan dışarı atabilir. Bu da doğada hayati önem taşıyan sıcaklığı kaybetmeden vücuttaki su tahliyesini sağlar. Böylelikle hem kuru hem de sıcak kalmayı başarabilirsiniz.  

Yıkama aşamasında ekstra özen şart 

Bu tür kıyafetler, özel bir teknolojiyle üretildiğinden yıkama sürecinde de farklı adımlar atmanızı ister. Buna rağmen bakımı ve yıkaması oldukça kolay olan bu ürünler, uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. 

Gore-Tex teknolojili kıyafetinizi yıkarken tüm fermuarları kapalı bir şekilde çamaşır makinesine yerleştirmeye özen göstermelisiniz. 40 derecelik bir programda ve normalden daha az miktarda sıvı deterjan ile yıkamak da yine kıyafetinizin ömrünü artıran bir diğer detaydır. Ayrıca yıkama esnasında yumuşatıcı, leke çıkarıcı ya da çamaşır suyu gibi temizlik malzemeleri kullanmamalısınız. 

Ariel Sıvı Çamaşır Deterjanı, leke çıkarmadaki üstün yeteneği ile kıyafetlerinizi ve cüzdanınızı en iyi şekilde koruyacaktır. 

Ayakkabınız ise özel olarak bir bakım yapmanıza ihtiyaç duymaz.Ayakkabılarınızın kirlendiğini düşünüyorsanız, dışını ılık suya batırılmış bir bir bez veya fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. 

Öne çıkan modeller;

Gore-Tex teknolojisini kullanan kıyafetler, genellikle outdoor sporlar için üretilen modellerdir. Bu sebeple, fonksiyonellik ve pratiklik ön plandadır. Outdoor sporlar için kıyafet ve ayakkabı üreten birçok bilindik marka, günümüzde ürünlerinde Gore-Tex teknolojisini kullanmaktadır. 

The North Face’in ürettiği Mountain Light Triclimate mont, Gore-Text teknolojisine sahiptir. Böylelikle en ıslak günlerde doğada kuru bir şekilde gezinebilirsiniz. Kaz tüyü dolgusuyla en soğuk iklimlerde dahi vücut ısınızı korumanıza yardımcı olur. 

Soğuk havalarda ellerinizi sıcak tutmak için ise Trekmates Morzine eldiveni tercih edebilirsiniz. Gore-Tex teknolojisiyle birlikte ısı bant izolasyonuna da sahip olan eldiven, hareket ve kavrama kolaylığını da en üst seviyede tutuyor. 

Motosiklet kullananlar sürüş esnasında sıcak tutan bir kıyafet bulmanın ne kadar zor olduğunu bilir. Bu sebeple motosiklet sürücüleri de zaman zaman Gore-Tex teknolojili aksesuarlardan faydalanmaktadır. Tcx Airtech Evo motosiklet çizmesi, soğuk havalarda motosiklet kullananların en büyük yardımcılarından biridir. 

Her ayağa uygun numara seçenekleriyle geniş bir çeşitlilik sunan Adidas Terrex yürüyüş ayakkabısı, doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin gözde ayakkabı modellerinden biridir. Gore-Tex teknolojisiyle zorlu koşullarda dahi görevini başarıyla yerine getiren model, hafif yapısıyla ayağınızı da rahatsız etmez. 

Gore-Tex’in kullanıldığı bir diğer alan da pantolonlar. Milo Lukka Trekking Pantolonu gibi ürünler hem outdoor yürüyüşler için hem de küçük çaplı kayak aktiviteleri için iyi bir tercih olabilir.

Su geçirmezlik konusunda öne çıkan ürünlerin başında bir de kulaklıklar var. Doğada olma keyfine biraz da müzik eklemek istiyorsanız kulaklık tercihinde su geçirmezlik ile suya dayanıklılık arasındaki farkı anlattığımız içeriğimizi mutlaka ziyaret edin!