Göz Farı Seçimi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Göz makyajının olmazsa olmazı far, daha derin bakışlar, sağlıklı görünüm ve etkileyici gözlerin sırrını ortaya çıkarıyor. Gözleri daha çekici gösterebilmek için adeta sihirli bir efekt veren farlar, farklı renk ve formlarıyla her kadının makyaj çantasındaki yerini alıyor. Peki, doğru far seçmeyi biliyor muyuz? Göz renklerine uygun renk önerileri neler? Far nasıl uygulanır? Tüm sorularınızın cevabını içeren göz farları hakkındaki detayları gelin, birlikte keşfedelim. İşte göz farı seçmenin püf noktaları: 

Paketi açılan bir farı 2 yıl içinde kullanıp bitirmelisiniz. 

Göz Kapaklarında Renk Karnavalı 

Göz kapaklarını renklendiren ürünler olarak tanımlayabileceğimiz farların krem, toz, köpük ve kalem formları bulunuyor. Yüzlerce renkte üretilebilen farlar, sedefli, simli ve mat olabiliyor. Hem günlük hem de gece makyajında kullanılan kozmetik ürünlerin ortalama kullanım süresi 2 yıl. Göz makyajında nemlendirici, primer ve kapatıcının ardından uygulanan göz farlarının üzerine eyeliner, göz kalemi ve maskara sürülebiliyor. Farlar sadece renklendirme için sürülmüyor, eğer akan göz kalemleriniz varsa, alt göz kapağının kirpik diplerine çekeceğiniz ince bir press far hattı, pudra görevi görerek akmaya da mani olabiliyor. 

Çeşit Çeşit Göz Farı Var

Siz de far formlarını öğrenerek seçiminizde ilk elemeyi ihtiyacınıza göre yapabilirsiniz. 

 • Toz göz farı: Kalıcılığı en az olan bu farlar, renkli ve pudramsı dokuda oluyor. Ürünleri daha kalıcı ve bozulmaz hale getirmek için primer kullanabilirsiniz. Düz far fırçası ile kolaylıkla uygulanan farların bazıları mineral de içerebiliyor. 
 • Sıkıştırılmış (press) far: En sık kullanılan farlar, bu tipte yani sıkıştırılmış formdakilerdir. Yüksek pigmentasyonlu olan press farlar, az miktarda kullanıldıklarında bile güzel sonuç veriyor. Yoğunluğu fazla, kalıcılığı orta derecede olan ürünler, göz kaleminin akmaması için göz altına da sürülebiliyor.
 • Krem far: Kalıcı olan krem farlar, uzun süre sabit kalıyor. Hem jel eyeliner hem de far olarak kullanılabilen krem farları uygulamak ise biraz el becerisi ve deneyim istiyor. Eşit dağıtılmadığında sorunlu görünüm yaratan krem farların karıştırma özellikli bir fırça ile güzelce dağıtılarak sürülmesi gerekiyor. 
 • Kalem far: Kolaylıkla uygulanan kalem farlar, çantada kolaylıkla taşınabiliyor. Ancak kalem farlar direkt sürüldüğü gibi bırakıldığında doğal olmayan bir görüntü oluşturuyor. Kalem farların, fırça ile iyice dağıtılması öneriliyor. 

Makyaj çantalarının vazgeçilmezi press farları, göz kaleminizin akmaması için de kullanabilirsiniz.  

Göz Rengine Göre Far Seçimi 

Göz rengine göre far seçmek oldukça mühim. Ancak genellikle yanlış renklerde seçimler yapılıyor ve yanlış bilgiler kulaktan kulağa dolaşıyor. Göz ile aynı renkte makyaj yapmak, her göze gri ve siyah renkleri uygulamak yapılan en büyük hatalardan biri.  

 • Mavi: Eğer mavi renk gözlere sahipseniz, mavi ve tonlarındaki tüm farlardan uzak durmalısınız. Gözünüzle aynı renk far uygulamak, gözlerinizi renk içinde boğacaktır. Sizin tercih etmeniz gerekenler kızıl pigmentler… Mor ve bordo renkleri muhakkak far paletinizde bulundurmalısınız. Kızıl kahverengi, turuncu ve şeftali tonlarını da doğal makyajınız için kullanabilirsiniz. Kontrast renklerin, nasıl gözlerinize dikkat çektiğinizi fark ettiğinizde şaşıracaksınız. Eğer göz pınarında hafif sedefli bir dokunuş isterseniz bronz sedefli farlardan bir parça bırakabilirsiniz. 
 • Yeşil: Yeşil renkleri toprak tonlarındaki farlarla tamamlayabilirsiniz. Kırmızı ve kiremit tonlarındaki farları da denemelisiniz. Göz pınarında gold dokunuşlar, yeşil gözlerinizi açığa çıkaracaktır. Göz kalemi ve maskara gibi ürünlerde de kahverengiyi tercih ederek kızıl kontrastını yakalayabilirsiniz. 
 • Kahverengi / Ela: Kahverengi ve ela gözlerin makyajlarında yeşil, mavi, bakır, bronz, mor ve turuncu kullanılabiliyor. Yine gold ve bronz dokunuşlarla göz pınarını renklendirmek önerilirken, diğer göz ürünlerinde siyah tercihi yapılabiliyor. Yeşil ve mavi renk gözlerde olduğu gibi, ela ve kahverengi gözde de gri kullanımında temkinli olmalısınız, yoğun gri kullanmak sizi soğuk bakışlara mahkum edebilir. 
 • Siyah: Siyah gözlerde kusursuz görünüm elde etmek çok daha kolay. Gözlerde gri ve siyah tonları kullanılabiliyor. Tüm göz farlarını rahatlıkla makyajınıza dahil edebilirsiniz. Gözleriniz zaten koyu renk olduğundan sedefli ve simli farlar kullanmaktan çekinmemelisiniz. 

Far uygularken, asla parmaklarınızı kullanmamalısınız.

Göz Farı için Fırça Seçerken Dikkat

Far uygularken, asla parmaklarınızı kullanmamalısınız. Hem hijyen hem de dağıtma sorunu yaşamamak adına en iyi tercih uygun far fırçaları. Far paletlerinin içinden yalnızca klasik aplikatör çıkıyor. Oysa düzgün far uygulaması için birçok fırçaya ihtiyaç duyacaksınız. Düz fırçaları, toz ve press farlar için kullanabilirsiniz. Kesik fırçaları, gözün eğimli kısımlarına yapacağınız uygulamalarda tercih etmelisiniz. Dağıtma fırçasını hem farı karıştırmak hem de gölge yapmak için seçebilirsiniz. Kabarık ve hafif yuvarlak ucu ile kolay uygulama sağlayan fırçanın üstüne ürünü aldıktan sonra, hafifçe elinize vurarak fazla tozları dökmelisiniz.

Açılı dar fırça ise kaş kemiğini aydınlatmak için tercih ediliyor. Kalem fırçalar, kirpik diplerine ince far hattı çekmenin pratik yolunu gösteriyor. Eğer ıslak far uygulayacaksanız, wet & dry adıyla anılan fırçalardan tercih etmeli ve fırçayı nemlendirerek ıslak farı almalısınız. Göze derin bir kontür yapmak için “countour” ya da “kontür” fırçası adıyla raflarda yer alan eğimli fırçaları koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz. Daha fazla alternatif için Hepsiburada’nın far fırçaları kategorisine göz atın! 

Far Sürmenin Püf Noktaları

 • Fırçalara far aldıktan sonra üflememeli, hafifçe vurarak fazla farı dökmelisiniz.
 • Far uygularken az miktarlarda ürün almalı ve açıktan koyuya doğru uygulama yapmalısınız.
 • Göz pınarının çevresine en açık rengi sürdükten sonra, şakaklara doğru daha koyu renklere geçebilirsiniz.
 • Birden siyah far uygulamak yerine, yavaş yavaş daha koyu renkleri fırçaya alarak göz kapağına sürerseniz geçişleri yumuşatabilir ve doğal gölgeler elde edebilirsiniz.
 • Göz farını kat kat uygulamaktan çekinmemelisiniz. Çok ürün alıp bir anda sürek yerine, az ürünü kat kat yedirmek çok daha az riskli ve doğal görünümlü sonuçlar veriyor.
 • Far fırçalarınızı ara ara şampuanla yıkamalı ve antibakteriyel spreyler veya alkol ile temizledikten sonra kurutarak yeniden kullanıma hazırlamalısınız. Farklı markaların binlerce göz farı çeşidini Hepsiburada.com’da bulabilirsiniz.