Günlük Hayatı Kolaylaştıran Tarayıcı Eklentileri

Eklenti veya orijinal adıyla “plug-in”, programlara ilave yeni özellikler kazandıran yazılımlar olarak tanımlanıyor. Eklentiler, programdan bağımsız olarak tek başlarına çalışamıyor. Uygulamalar, ana yazılımın boyutunu daha düşük tutmak, diğer yazılımcıların yazılımı geliştirmesine katkı sağlamak, lisanslama problemlerinin önüne geçmek gibi çok çeşitli sebepler ile eklenti kullanımına izin veriyorlar. Eklenti kullanımı sayesinde bazı işlemlerin daha kısa sürede ve daha basit bir işleyişle çözülmesi sağlanabiliyor.

Eklentiler de normal yazılım geliştirme süreci gibi bir süreç sonunda, belirli kurallar ve programlama dilleri kullanılarak geliştirilen yazılımlar olarak dikkat çekiyor.

Eklentiler, üretildikleri uygulama üzerine kurulmak suretiyle kullanılabiliyor.

Dolayısıyla, her birinin temin edilmesi ve kurulması farklıklar gösterebiliyor. Ancak eklentiyi elde etmek ve kolayca kurmak, oldukça basit bir süreci ifade ediyor.

Eklenti güncelleme işlemleri de çoğunlukla eklentinin kendisi tarafından otomatik olarak yapılıyor. Kullanıcının güncelleme yapmak için ekstra olarak herhangi bir çaba göstermesi gerekmiyor. Bu yönüyle de kullanım kolaylığı sağlıyor. Eklentilerin en çok kullanıldığı yazılımların başında web tarayıcıları geliyor. Web tarayıcılar için oluşturulmuş eklentiler sayesinde tarayıcı tarafından yapılamayan işlemlerin rahatlıkla yapılabilmesi sağlanıyor. Aşağıda, Google Chrome üzerinde kullanılan bazı eklentileri görebilirsiniz.

Google Calender Checker Eklentisi

Kaynak: lh3.googleusercontent

Bu eklenti, web üzerinde gezinirken aynı zamanda takvim üzerinde planlama yapabilmenizi sağlıyor. Tarayıcı ekranının sağ üst tarafına yerleşecek eklenti sayesinde günlük planlar, ajandanıza çok kolay şekilde eklenebiliyor. Sesli uyarı sistemi özelliği de sunan eklenti, birden çok takvim ve uygulama için destek barındırıyor. Web tarayıcı kapalı durumda olsa bile arka planda uyarı sistemi açık olarak çalışabiliyor. Kayıtlı kişilerin doğum günleri, eğitim programları gibi özel planlamalar için uyarı sistemi içeriyor.

Google Keep Eklentisi

 

Kaynak: screenshots.macupdate

Google Keep, Google’ın geliştirmiş olduğu not alma uygulaması olarak kullanılabiliyor. Google Keep, hem Android işletim sistemi kullanan mobil cihazlarda hem IOS işletim sistemi kullanan mobil cihazlarda ve hem de web uygulaması olarak kullanım imkânı sunuyor.

Google Keep eklentisi; renkli not ekleme, renge göre arama, paylaşılabilir notlar kullanma dâhil pek çok kullanışlı özellik içeriyor.

Eklenti, zaman veya lokasyon bazlı uyarı özelliği içeriyor. Notların arşivlenmesi, kategorize edilmesi ve kategorilerine göre renklere ayrılması, eklenti tarafından sunulan kolaylıklardan bazıları oluyor. Eklenti, kullanıldığı cihaza göre liste görünümü veya grid görünümü sunabiliyor.

Screencatify-Screen Video Recorder Eklentisi

Kaynak: lh3.googleusercontent

Bilgisayar kullanıcılarının zaman zaman ekranda yapılan bir işi başka birine göstermek, bir programla ilgili tanıtım yapmak veya bir yazılım ile ilgili eğitim videosu çekmek gibi ihtiyaçları oluyor. Bu işleri yapabilmek için de genellikle ücretli olan yazılımlar kullanmak zorunda kalınıyor. Ücretli yazılımların çoğu da bazı fonksiyonları kapalı olarak geldiği için istenilen özellikleri içermiyor. Screencatify-Screen Video Recorder eklentisi, bu ihtiyacı karşılıyor. Eklenmesi ve kullanılması son derece kolay olan uygulama ile kayıt yapmak, son derece kolay bir hâle geliyor.

Adblock Eklentisi

Kaynak: lh3.googleusercontent

İnternet kullanımı esnasında kullanıcıların en çok rahatsız olduğu konuların başında rahatsız edici boyutlara ulaşmış olan İnternet reklamcılığı geliyor.

Açtığımız her sayfa ile birlikte karşılaşılan web reklamları, hem kullanıcının konsantrasyonunu etkiliyor hem de sayfa açılış hızları üzerinde olumsuz etkiler yapıyor. Adblock eklentisi, bu rahatsız edici durumu, çok yüksek oranlarda engelleyebiliyor. Böylece, ne zaman ve nasıl açılacağını bilinmeyen reklamlardan kurtularak yapılan işe konsantre olunabiliyor ve aynı zamanda hızları üzerindeki olumsuz etki de ortadan kaldırılmış oluyor.

Pocket Eklentisi

Kaynak: pocket-blog.s3.amazonaws

Pocket eklentisi, gün içerisinde yapılan İnternet araştırmaları sırasında karşılaşılan ve o esnada inceleme fırsatı bulunamayan makale, video, resim gibi içeriklerin daha sonra incelenmek üzere kaydedilmesini sağlıyor. Böylece, bu tür içerikler için daha sonra tekrar arama işlemi mecburiyeti ortadan kaldırılarak zaman tasarrufu sağlanmış oluyor. Yapılması gereken, sadece daha önceden kaydedilmiş içeriğe ulaşarak incelemek oluyor. Pocket eklentisi, saklanan içeriği tek bir yere gönderiyor. Bu sayede incelemek istediğiniz içeriklere istediğiniz zaman ve istediğiniz cihazdan ulaşabiliyorsunuz. Pocket eklentisi, oldukça fazla sayıda kullanıcı sayısına ulaşmış popüler bir uygulama olarak dikkat çekiyor.

Pushbullet Eklentisi

Kaynak: thewindowsclub-thewindowsclubco.netdna-ssl

Pushbullet ile telefon ve bilgisayar arasında kablosuz bağlantı oluşturulabiliyor.

Bunun için de ortak ağ kullanma gibi bir zorunluluk gerekmiyor. Eklenti sayesinde bilgisayardan SMS mesajları göndermek ve almak mümkün hâle geliyor. WhatsApp, Facebook, Messenger gibi uygulamalar üzerinden gelen mesajlar, yanıtlanabiliyor. İstenirse sahip olunan cihazlar arasında istenirse de arkadaşlara ait cihazlar arasında kolay bir şekilde dosya paylaşımı yapılabiliyor. Telefon görüşmeleri dâhil telefondaki tüm bildirimler görülebiliyor. Bilgisayar klavyesi kullanmak suretiyle uzun metin mesajlarını yazmak da daha kolay hâle geliyor. Pushbullet eklentisi, üyelik sistemi ile çalışıyor. Telefona gelen bildirimler, gecikme olmadan bilgisayardan da görülebiliyor ve yanıtlanabiliyor. Pushbullet, çalışmalarını daha çok bilgisayarda yapanlar için oldukça kullanışlı bir eklenti olarak tercih ediliyor.

The Great Suspender Eklentisi

Kaynak: lh3.googleusercontent

Chrome veya başka bir tarayıcı kullanarak İnternet üzerinde araştırma yapılırken veya normal gezinti sırasında bile pek çok sekme açma ihtiyacı hissediliyor. Yapılan araştırmanın büyüklüğüne göre sekme sayıları bazen çok fazla olabiliyor. Açık olan bu sekmelerin her biri, belirli oranda bellek kullanıyor. Sayfaların her yenilenmesi esnasında da fazladan trafik oluşmasına sebep oluyor. Bu durum, aynı zamanda bellek olarak düşük cihazlarda da yavaşlama sorunlarına yol açabiliyor. The Great Suspender eklentisi bu problemlerin giderilmesi için çözümler sunuyor.

The Great Suspender, aktif olarak kullanılmayan sekmeleri, belirlenmiş zaman kriterlerini esas alarak askıya alıyor.

Askıya alınan sekmelerin kullandığı bellek ve CPU değerlerini tekrar kullanıma sunuyor. Eklenti, çok fazla sekme açarak çalışanların bilgisayar kaynaklarını en verimli biçimde kullanmalarını sağlıyor.

Awesome Screenshot Eklentisi

Kaynak: lh3.googleusercontent

İnternet üzerinde araştırma yaparken web sayfasının bir kısmının veya tamamının ekran görüntüsünün alınması gereken durumlar olabiliyor. Alınan görüntü üzerine açıklama veya notlar eklemesi, işaretler veya oklar ile belirli yerlerin işaretlenmesi veya alınan resim üzerinde görülmemesi gereken bilgiler varsa bu kısımların üzerinin boyanması gibi işlemler gerekebiliyor. Yine alınan bu görüntülerin tek tıklama ile paylaşılması istenebiliyor. Awesome Screenshot eklentisi, tüm bu işlemlerin tek bir eklenti ile yapılmasını sağlıyor. Alınan görüntünün istenilen resim formatı ile saklanabilmesine de olanak sağlayan eklenti, kırpma, yeniden boyutlandırma, resim üzerine belirli ölçülerde geometrik şekiller ekleme gibi yararlı fonksiyonlar da içeriyor.

Click & Clean Eklentisi

Kaynak: lh3.googleusercontent

Web tarayıcıları, yapılan gezinti bilgilerini, çerezleri, oturum açma detaylarını, ön belleğe alınan resimleri ve geçici dosyalar gibi pek çok bilgiyi kaydediyorlar. Bunlar fazlaca yer kaplamaya başladığında temizlenmeleri gerekiyor. Ayrıca, bu temizlik işlemi, ortak kullanılan bilgisayarlarda kişisel bilgilerinizin korunması adına yapılması gerekiyor. Normalde birçok adımı kapsayan bu temizlik işlemi, Click & Clean eklentisi sayesinde tek bir yerden ve kolayca yapılabiliyor.

Click & Clean kullanılarak, tarama geçmişi, indirme geçmişi, çerezler, geçici dosyalar, ön bellek ve web geçmişi kolayca temizleniyor.

Eklentiler kullanmak; kullanım kolaylığı, kaynak tasarrufu, farklı cihazlarla bağlantı benzeri pek çok faydalı özellik sunuyor ve son derece basit şekilde kurulabiliyor. Artık kullanılmayan eklentilerin tarayıcı üzerinden kaldırılması da basitçe yapılabiliyor. Eklentiye sağ tıklayıp “Chrome’dan Kaldır” seçeneğini tıklamak yeterli oluyor.