Gurme bebekler: 6-12 ay arası bebek maması tavsiyeleri

Nefes almak kadar doğal bir aktivite olan yemek yemek; alerjisi, BLW’si, mama sandalyesi, organiği derken karmaşık bir meseleye dönüşebilir. Böyle anlarda yeryüzündeki her insanın öyle ya da böyle bir biçimde yemek yemeyi öğrendiğini hatırlamak rahat bir nefes almanıza yardım edebilir.

Bebek büyütmenin en güzel yanlarından biri sürekli olarak bir ilerleme hissi ile, birbiri ardına pek çok dönüm noktasıyla zamanın hem çok yavaş hem de çok hızlı geçmesidir. İlk gülüş, ilk deliksiz uyku, ilk yürüme derken bir bakarsınız bebeğiniz okul çağına gelmiş bile.

Katı gıdaya geçiş de böyle bir dönüm noktası sayılabilir. Nefes almak kadar doğal bir aktivite olan yemek yemek; alerjisi, BLW’si, mama sandalyesi, organiği derken karmaşık bir meseleye dönüşebilir. Hele de bebek katı gıdaya geçiş konusunda çok hevesli görünmüyorsa konu içinden çıkılmaz hale gelmiş gibi hissettirebilir. Böyle anlarda yeryüzündeki her insanın öyle ya da böyle bir biçimde yemek yemeyi öğrendiğini hatırlamak rahat bir nefes almanıza yardım edebilir.

Bildiğiniz gibi sağlık otoriteleri tarafından ilk altı ay bebeklere sadece anne sütü ya da formül mama verilmesi öneriliyor. Bebek bir yaşına gelene kadar da katı gıdanın ikincil besin grubu olması gerektiği söyleniyor. Bu yüzden hazırladığınız yiyeceklerin çok minik minik yeneceğini baştan kabullenmenizde fayda var.

Şimdi altı aydan itibaren bebeğinize ne tür yemekler hazırlayabileceğinize geçelim. Sonrası sizin yaratıcılığınıza kalmış. Hangi besinin hangi ayda verilmesi gerektiği oldukça tartışmalı bir konu. Öte yandan hangi besinin kime alerji yapabileceği de öngörülebilir bir şey değil. O yüzden besinlerin alerji riskine karşı doktorunuza danışmanızı ve yeni bir besin denediğinizde üç gün başka yeni bir besin vermeme kuralını uygulamanızı öneriyoruz.

Çorba

Sebze çorbaları özellikle bebeğinize sebze yedirmek istediğinizde büyük kolaylık olacak. Hangi sebzeyi kullanacağınıza sebze takvimi ile karar verebilir ve mevsiminde sebzelerden çorba yapabilirsiniz. Çorbaya kıyma, balık ya da tavuk parçaları ekleyebilir hatta su yerine kemik suyu ile pişirerek çorbanın besin değerini artırabilirsiniz. Bebeğinizin çiğneme becerisini geliştirmek adına çorbanın kıvamının çok pürüzsüz olmamasında, hafif pütürlü olmasında fayda var.

Kaşıkla vermektense çorbayı ilk aylarda bardakta vermek bir tür oyun gibi olacağı için bebeğinizin çorbayı sevme ihtimalini artırabilir. Bardakta çorba içirmek sizin için de büyük kolaylık olacak.

Mücver

Mevsim sebzeleri ile tam taneli tahıllardan elde edilmiş un ve yumurta (12. aya kadar sadece yumurtanın sarısı) ile oldukça doyurucu ve besleyici öğünler hazırlayabilirsiniz. İşin püf noktası kızartma değil fırında pişirmek, bunu unutmayın.

Mücver, dışarda olmanız gereken bir gün için de pratik bir alternatiftir. Bir kaba koyup yanınıza aldığınızda rahatça parkta, kafede yedirebilirsiniz. Mücver aynı zamanda kendisinin de kolaylıkla yiyebileceği bir yemektir. Böylece o yemeğini yerken siz de kendi yemeğinizi soğutmadan yiyebilirsiniz.

Kumpir

 

Neredeyse tüm bebek ve çocukların sevdiği patates, doğru pişirildiğinde faydalı bir karbonhidrat kaynağıdır ve alerji riski çok düşüktür. O yüzden bebeğinizin katı gıdaya geçişinden itibaren rahatça patates kullanabilirsiniz.

Fırında pişirdiğiniz bir patatesin içine mevsim sebzelerini minik minik doğrayabilir, tereyağı ve peynir ilave ederek yemesi eğlenceli bir öğüne dönüştürebilirsiniz. İlk aylarda bebeğinizin kaşık tutma becerisi gelişmemiş olabilir ama siz denemesi için teşvik ederseniz ileriki aylarda öğrenecektir.

Köfte

İster kıyma, tavuk ya da balıktan ister sebzeden fırında pişirerek hazırlayın, minik köfteler büyük ihtimalle minik gurmenizin en sevdiklerinden olacak. Tercihen tam buğday unu kullanır ve rüşeym eklerseniz daha da besleyici olur.

Köftenin güzel tarafı dışarda da kolaylıkla yedirebileceğiniz bir yemek olması. Üstelik bolca yapar dondurucuya atarsanız yemek yapamadığınız zamanlarda da kurtarıcınız olabilir!

Muhallebi

Pek çoğumuz bebekken muhallebilerle büyüdük. Muhallebiyi bizim zamanımızdan farklı biçimde pirinç ununa alternatif olarak irmikli yaparsanız besin değeri daha yüksek olur.

Anne sütü, formül mama ya da bir yaşından sonra inek sütüyle hazırladığınız muhallebiye mevsim meyvesi, tercihen evde yaptığınız bisküvi ve tarçın, pekmez, dövülmüş fındık ya da ceviz de ekleyebilirsiniz.

Omlet

Özellikle kahvaltı öğünü için yumurtanın sarısıyla omlet yapmayı tercih edebilirsiniz. İçine ekleyeceğiniz peynir, avokado, dövülmüş ceviz, ince kıyılmış maydanoz vb. besinlerle oldukça besleyici bir öğün hazırlayabilirsiniz. Omleti doğru biçimde dilimlere ayırırsanız bebeğiniz de BLW yöntemiyle kendini besleyebilir.