Havuz Enfeksiyonlarından Korunmanın Etkili Yolları

 

Eğer eklemlerinizi yormadan tüm vücut kaslarınızı çalıştırabileceğiniz bir spor arıyorsanız; yüzme tüm mucizevi etkileri ile karşınızda! Vücut için en faydalı spor türlerinden biri olan yüzmenin kalp sağlığından dolaşım sistemine; eklem esnekliğinden kemik sağlığına kadar pek çok olumlu etkisi bulunuyor. Ayrıca eğer bir ortopedik rahatsızlığınız varsa doktorlar tarafından en çok tavsiye edilen spor dallarının başında geliyor. Eğer yaz güneşinin upuzun sahilleri kavurduğu keyifli bir tatil beldesinde yaşıyorsanız bu harika! Yanı başınızda dilediğiniz saatte dilediğiniz kadar yüzebileceğiniz bir tuzlu su cenneti bulunuyor. Peki ya denize uzak bir yerde yaşıyorsanız veya yaz mevsiminin pek de uğramadığı topraklarda ikamet ediyorsanız? İşte o zaman evinize en yakın havuzları keşfetmenin tam zamanı! Havuzunu seçtiniz ve ekipmanlarınızı hazırladınız! Şimdi kulvardaki yerinizi alabilir ve kulaçlamaya başlayabilirsiniz.

Bazı önlemler alarak yılın dört mevsiminde yüzmeniz mümkün! 

Havuzlar her ne kadar düzenli olarak yüzerek formda kalmayı başaranların favorisi olsa da; kimi zaman hijyen bakımından bazı riskler barındırabiliyor. Kirli veya yüksek dozda klorlu sular, özellikle kadınların vücudundaki yararlı bakterilerin ölmesine yol açarak mantar gibi organizmaların üremesine yol açabiliyor. Peki bu riskler sebebiyle havuzlardan tamamen uzak durmamız mı gerekiyor? Elbette hayır! Bu aynı zamanda yüzmenin vücudumuza olan çok sayıda faydasından da vazgeçmeniz anlamına geliyor. Bunun yerine bazı kritik noktalara dikkat ederek ve önlem alarak yılın dört mevsiminde yüzmeniz mümkün. İşte havuz enfeksiyonlarından korunmanın etkili yolları…

  • Hijyenik olduğuna emin olmadığınız havuzları tercih etmeyin. 

Kayıt yaptırdığınız havuzu sadece evinize yakın olduğu veya ücret olarak bütçenize daha uygun bir rakama denk geldiği için tercih ediyorsanız iki kere düşünmenizde fayda var. Hijyeninden emin olmadığınız havuzlar, deri enfeksiyonlarından genital rahatsızlıklara kadar pek çok rahatsızlığın sebebi olabiliyor. Bu yüzden bir havuzu tercih etmeden önce tesisin yöneticisinden havuzun klor seviyesini gösteren ve hijyenik testlerin yapıldığına dair bir belge görmek isteyebilirsiniz. Eğer havuz suyu düzenli bir biçimde teste tabi tutuluyor ve bu testlerden geçebiliyor ise gönül rahatlığı ile o tesisi tercih edebilirsiniz.

  • Havuza girmeden veya havuzdan çıktıktan sonra yapmanız gerekenleri ihmal etmeyin.

Havuzdan çıktıktan sonra klordan arınmak için vakit kaybetmeden duş almalısınız. 

Havuza girmeden önce ekipmanlarınızın hazır olması önemlidir. Bone kullanarak klorun saçlarınıza nüfuz etmesini önleyebilirsiniz. Bir adet deniz gözlüğü edinmeniz de göz enfeksiyonlarından korunmanızı sağlar. Kulak enfeksiyonlarından korunmak içinse kulak tıkacı kullanabilirsiniz. Hepsiburada’nın “Yüzme Malzemeleri” kategorisinde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ekipmanlara ulaşmanız mümkün. Suya girmeden önce mutlaka duş almalı, gün boyu vücudunuzda olan potansiyel bakterilerden arınmalısınız. Başkalarının sağlığını tehlikeye atmamak için bu husus kritiktir. Havuzdan çıktıktan sonra ise ıslak mayoyla kalmamalı ve klordan arınmak için vakit kaybetmeden duş almalısınız.

  • Havuzda su yutmamaya dikkat edin.

Havuzda az miktarda dahi de olsa su yutmuş olmanız, virüsleri filtresiz bir şekilde vücudunuza kabul etmeniz demektir. Crypto adındaki mikroplar, vücutta ishal hastalıklarına sebep olan virüsleri taşırlar. Klorun öldürücü etkisine direnen ve havuzda günlerce yaşayabilme potansiyeli olan bu virüsler, bağışıklık sisteminiz güçlü olmadığı takdirde bağırsaklarınızda birikerek sindirim sisteminize zarar verebilir. Bu sebepten mümkün olduğunca su yutmamaya özen göstermelisiniz.

  • Herhangi bir rahatsızlığınız varsa havuzdan uzak durun.

Unutmayın ki söz konusu olan yalnızca kendi sağlığınız değil; başkalarının da sağlığı. Herhangi bir cilt enfeksiyonu, kulak ya da söz iltihabı veya cinsel yolla bulaşan rahatsızlığınız varsa havuzdan uzak durmalısınız. Klor veya havuzda bulunan olası bir mikrop, rahatsızlığınızın seyrini olumsuz etkileyebilir. Aynı şekilde havuzda bulunan diğer kişiler için risk oluşturma ihtimaliniz vardır.

  • Havuz bölgesine dışarıda kullanılan ayakkabı terlik veya ayakkabı ile girmeyin. 

Dışarıda kullandığınız terlik veya ayakkabı ile havuz bölgesine girdiğinizde sokaktaki mikropları havuza taşıma olasılığınız oldukça yüksek. Mümkünse yalnızca havuzda kullandığınız bir terlik edinmeli ve onu başka bir alanda kullanmamaya özen göstermelisiniz.

  • Üyelerden sağlık raporu istemeyen tesislerden uzak durun.

Bir tesisin havuzunu kullanmaya karar verdiniz ancak üyelik kaydınızı oluştururken sizden sağlığınızın havuz kullanmaya uygun olduğuna dair herhangi bir rapor istenmedi. İmzayı atmadan önce bir kez daha düşünmelisiniz. Sizden rapor istenmemesi, havuzu kullanan diğer kişilerden de rapor istenmemiş olması anlamına gelir. Bu da tercihinizi etkileyen bir husus olabilir. Hepatit B virüsü taşıyan birinin havuzu kullanmadığından nasıl emin olabilirsiniz ki? Dolayısıyla tesisinizden sağlık raporunun hangi sebeple istenmediğine dair bilgi istemenizde fayda var.

  • Havuzdan sonra sauna veya buhar odası kullanacaksanız dikkatli olun.

Spor tesislerinin çoğunda havuz yanında sauna ve buhar odası gibi kullanım alanları bulunuyor. Fakat havuzdan çıktıktan sonra kalp ritmi normal düzene kavuşmadan belli dereceden fazla sıcaklıkta olan mekanlara girmemesi gerektiğini bilen kişi sayısı az. Ayrıca duş almadan saunaya veya buhar odasına girdiğiniz takdirde klorun cilt gözeneklerinden kolayca vücudunuza nüfuz etmesine izin verdiğinizi bilmelisiniz. Öncelikle kalp ritminizi düzene girmesini beklemeli ve ardından duş almalısınız. Sonrasında saunanın ve ya buhar odasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Gerekli önlemleri aldığınız ve güvendiğiniz bir tesisi tercih ettiğiniz durumda havuzdan korkmanıza hiç de gerek yok! Düzenli yüzme seansları ile kendinizi çok daha zinde ve mutlu hissedeceksiniz. Kış aylarının ya da denize olan uzaklığın sizi yüzmeye küstürmesine izin vermeyin. Vakit kaybetmeden en uygun tesisi bulun ve düzenli olarak yüzerek kısa sürede formunuza kavuşun.