Hedefi 12’den vuranların sporu: Okçuluk

Dünyanın en eski spor dallarından biri olan okçuluk, usta olmak için sıkı bir disiplin anlayışına sahip olunması gereken bir spor.

İnsanlar, ilk çağlardan beri kendini korumak ve avlanmak için çeşitli savunma aletleri geliştirmiştir. Ok ve yay ise ilk uzun menzilli savunma silahlarından biri olarak görülmektedir. Günümüzde olimpik sporlar arasında yerini alan okçuluk, birçok farklı ülkeden yüz binlerce sporcuyu barındırmaktadır.

Türk kültüründe de önemli bir yeri olan okçuluk için koordinasyon ve disiplin oldukça önemlidir. Sıkı bir antrenman programı gerektiren sporda ilerlemek isteyenler, şartlar ne olursa olsun kolay pes eden bir yapıya sahip olmamalıdır. Ancak okçuluk sadece bunlardan ibaret değildir. Her geçen yıl daha çok insanın ilgisini çeken bu spor, bireysel olimpik branşların arasındaki en gözde dallardan biri olarak öne çıkıyor.

Okçuluktaki en önemli etkenlerden bir diğeri ise sporcunun dingin bir felsefeye sahip olmasıdır. Farklı hayat görüşlerini benimseyen alternatif sporlar birçok farklı kültürde görülmektedir.

Okçuluk sporunun tarihi

okçuluk

Geçmişte çağlarda av ve savaşlarda kullanılan oklar, zamanla bir spor dalı haline geldi. İlk kez 1904’te olimpik sporlar arasına dahil edilen okçuluk, 1972’den günümüze, kesintisiz olarak olimpiyatlardaki yerini muhafaza etmektedir. Günümüzde özellikle ülkemizde geleneksel ve olimpik olmak üzere ikiye ayrılan spor, birçok ülkede ilgiyle takip edilmektedir.

Kullanılan ekipmanlar ve gerçekleştirilen ritüeller sebebiyle olimpik okçuluktan ayrışan geleneksel model, isminden de anlaşılacağı üzere daha çok geçmişe bir saygı duruşu olarak görülebilir. Tarihteki Türk okçuluğuna göndermeler yapan geleneksel model, olimpik okçuluğun aksine önemli gün ve etkinliklerde gösteri amaçlı olarak yapılmaktadır.

Siz de Türk okçuluğunun günümüzdeki temsilcilerinden biri olmak için Navek gelenksel okçuluk rama setiyle antrenmanlar yapabilirsiniz. Geleneksel okçuluk için ihtiyaç duyacağınız tüm ekipmanlara sahip olan set, hafta sonlarınızı daha eğlenceli hale getirebilir.

Olimpik ya da diğer adıyla modern okçuluğu ise evrensel kurallara sahip komple bir spor branşı olarak görebiliriz. Geleneksel modele göre daha gelişkin ekipmanların kullanıldığı modern okçulukta, farklı yaylar ve atış stilleri kullanılmaktadır.

 Okçulukta kullanılan ekipmanlar

Her spor dalında olduğu gibi okçuluk müsabakalarında ve antrenmanlarında da çeşitli ekipmanlar kullanılmalıdır. Yay ve ok, kullanılan en temel ekipmanlardandır. Yay ve ok olmadan okçuluk yapmaya çalışmak, top olmadan futbol oynamaya çalışmakla eşdeğerdir. Modern okçulukta makaralı yay türü kullanılırken geleneksel okçulukta ise klasik yaylar tercih edilmektedir.

Sadak, belden kemerle takılan ve atış yapılacak okların muhafaza edildiği ceptir. Günümüzdeki bazı modern sadaklar bundan farklı olarak birçok fonksiyona da sahip. Zihgir veya parmak ipleri ise atış yapan kişinin parmaklarının zarar görmesini engelleyen güvenlik ekipmanlarındandır. Atış esnasında kolunuzu koruyan ekipman ise kolçaktır.

Eğer spora henüz adım atanlardansanız yeni başlayanlar için oluşturulmuş güvenlik setlerinden birine sahip olmanızda fayda var. Böylelikle başınıza gelebilecek olumsuz durumlara karşı önlem alabilirsiniz. Superstorm üçlü okçu seti, ilk atışlarınızda güvenliğinizi sağlayacak temel setler için iyi bir alternatif.

Bazı sporcular göğüslükleri de ekipman olarak kullanmayı tercih etmektedir. Kıyafetle kirişin birbirine temas etmesini önleyen bu göğüslükler, sporcunun atış stiline göre performans artışı sağlamaktadır. Geleneksel ve modern okçulukta işinize yarayacak tüm ekipmanlara en uygun fiyata; “Ok ve Ok Aksesuarları” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Felsefenin ön planda olduğu Uzak Doğu sporlarına göz atmak için ise; “Az Bilinen 5 Uzak Doğu Sporu” başlıklı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.