Hem şık hem rahat: Kıyafette athleisure modası

Topuklu ayakkabılar, dar gömlekler, kısıtlayıcı etekler devri kapandı. Şimdi rahatlığın ön planda olduğu, spor kıyafetlerin şık parçalarla buluştuğu athleisure modası zamanı!

Günümüzde hepimiz zamanla yarışıyoruz. Toplantılar, iş yemekleri, iş seyahatleri sağlıklı yaşamak için araya sıkıştırılan sporlar derken her yerde farklı tarz giyinmek oldukça zorlayıcı olabiliyor. Günümüz insanların şıklık arayışı da şıklık tanımı da kalıplarından kurtuluyor ve değişiyor.

Gardırobunuzu yenilemek için fırsat

Günümüzde hepimiz sağlıklı kalabilmek ve çekici bir bedene sahip olabilmek için spor yapıyoruz ve haliyle spor salonlarında taytlar, askılılar ya da sweatshirtler kullanıyoruz. İşte bu spor kıyafetleri şık bir parçayla kombinleyip sokağa çıkaran atleisure modası. New York merkezli bu moda akımı önce kendine podyumlarda yer bulmuş ve hemen ardından hızla sokak modasıyla birleşmiş durumda.

Penti Wet Look Tayt, canlı rengiyle özellikle beyaz ve gri gibi renklerle iyi bir kombin oluşturabilir.

Atletik ve boş zaman anlamına gelen leisure kavramlarını yan yana getiren athleisure modası ismiyle müsemma. Her ortama uyum sağlayabilen bir moda olan athleisure, ışıltılı ve oldukça şık bir pantolonun üstüne bir sweat ya da spor taytın altına giyilen topuklu bir ayakkabı olarak da karşımıza çıkabilir.

Hem şık hem rahat

Ofisten çıktıktan sonra giyinip soyunma derdi olmadan kediniz spor salonuna atmak istemez miydin? Yoğun iş temposu içinde size tarzınızdan ödün vermeden zaman kazandıracak olan athleisure modası oldukça minimalist bir yaklaşım.

Günümüzde her şeyin en sadesi ve doğalı makbul. Haliyle moda da bundan nasibini alıyor ve şaşalı görünümlerin yerini oldukça basit ve hayatın her alnında kullanılabilir bir hale geliyor. 1960’lardan beri giderek özgürleşen kadın modasının en son durağı olan bu akım birçok kadının şimdiden gönlüne fethetmiş durumda.

Athleisure modası için birkaç öneri

-Bir beden eğitimi öğretmeni olmadığınız aklınızdan çıkarmayın. Spor salonundan çıkıp hayata karışıyorken akıllıca seçilmiş şık bir parçanın üzerinizde olduğundan emin olun.

-Pileli ve tül eteklerin üzerinde sweatshirt artık son zamanlarda oldukça popüler. Sizde sweatinizin altına bir etek geçirip, penye bir şalla athleisure modasına ayak uydurun.

-Cesur olun. Athleisure modasının doğasında cesur olmak var. Sneakersları şık bir pantolonla tamamlamak iyidir ama siz buna biraz daha cesaret katıp bir koşu ayakkabısı ya da klasik bir görüntüye spor çanta ekleyebilirsiniz.

-Athleisure modası aklınız karıştırdıysa ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız; athleisure modasının öncülerinin sneakesrs ve sweatler olduğunu unutmayın. Başlangıç olarak günlük kombinlerinize  sneakers ve sweatleri ekleyin.

Sneakers demişken; Adidas Strutter, beyaz rengiyle her türlü kombine uyum sağlayabilecek modellerden sadece biri.

Athleisure modası için geç kalmadınız!

“Paris’te günlük giyim modasının dörtte üçü spor türünden oluşuyor. Basit, pratik ve gençlik dolu; spor dışında günlük hayatta, tatil giyiminde ve seyahatlerde etkileri daha da fazla hissediliyor.” 1926 tarihli Voge’da böyle yazıyordu. Aslına bakarsanız spor şıklık uzun zamandan beri hayatımızda. Son zamanların yoğun hayat temposundan olsa gerek athleisure modası giderek daha da popülerleşti.

Son yılların verileri spor giyim satışlarında giderek yükselen bir trend olduğunu gösteriyor. Bu verinin bize gösterdiği artık daha çok insanın spor giyimden yana olduğu ve sizin hala athleisure modası için geç kalmadığınız.

Kamuflaj da her dönemin modası olanlardan. Athleisure ile kamuflajı birleştirmenin iyi bir fikir olabileceğini düşünüyorsanız bu konuya değindiğimiz keşfet içeriğimiz size yardım edebilir.