Her Akıllı Telefonda Bulunması Gereken Uygulamalar

Teknoloji dünyasında yerini aldığı ilk günden itibaren her yaş grubundan milyonlarca insan tarafından kullanılmaya başlanan akıllı telefonlar, hayatı her anlamda kolaylaştırmak için sürekli olarak yeni özellikler eklenerek geliştirilmeye devam ediliyor. Akıllı telefonlar, gündelik yaşam içinde arkadaşlar ile bağlantıdan iş görüşmelerine, fotoğraf düzenlemeden toplantı notlarını yazmaya kadar bir sürü konuda yardım alınan cihazların başında geliyor. Sürekli olarak yenileri oluşturulan uygulamaların eski sürümleri de güncellenerek kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Peki, piyasada binlercesi bulunan akıllı telefon uygulamalarından kaç tanesi gereklilik arz ediyor? Bu uygulamalardan hangileri olmazsa olmaz uygulamalar arasında bulunuyor?

Yapay zekâ algoritmaları kullanan SwiftKey Keyboard uygulaması, kullanıcısının yazı yazma stilini öğrenebiliyor.

SwiftKey Keyboard

Kaynak: News4C

Akıllı telefon ile yazı yazmak konusunda zorluk çekenler için geliştirilmiş olan SwiftKey Keyboard uygulaması, oldukça geniş bir kitle tarafından beğenilerek kullanılıyor. Yapay zekâ algoritmaları kullanan yazılım, kullanıcısının yazı yazma stilini öğrenebiliyor. Bu yeteneği sayesinde, yazı yazma işlemi esnasında kullanıcısına öneriler getirerek daha hızlı yazabilmesine yardımcı oluyor. Bir başka önemli özelliği olan otomatik düzeltme sayesinde hatalı kelimeleri düzeltiyor. Pek çok dili destekleyen bir yapı sunan SwiftKey Keyboard, kullanıcılarına farklı renk ve temalara sahip klavye kullanabilme imkânı sunuyor.

Google Keep

Kaynak: Kopitiam Bot

Yoğun bir iş temposu veya hayatında düzenlemek zorunda olduğu fazla sayıda işi olanlar varsa, Google Keep uygulaması sayesinde bunlarla ilgili notlar rahatlıkla saklanabiliyor. Google Keep; notlar, sesli notlar ve listelerin kolayca saklanması için ideal bir yapı sunuyor. Notlar, renkli etiketler kullanılmak suretiyle kategorize edilebiliyor ve bulunmaları kolay hâle getiriliyor. Google Keep ile alınan notlar, diğer mobil cihazlar ile senkronize edilerek, bu notlara her yerden ulaşılabilme imkânı elde ediliyor. Ayrıca, bu uygulama, bulunulan konum ile ilgili hatırlatma imkânı sunuyor. İşteyken iş ile ilgili notlara; okuldayken ders ile ilgili notlara ya da çarşıdayken de alışveriş notlarına ulaşmayı mümkün kılıyor.

AccuWeather

Kaynak: abc7NY

İşe, okula veya alışverişe çıkarken nasıl giyinmek gerektiğini; hava durumunun nasıl olduğunu bilmek, sıcaktan bunalmadan, üşümeden veya ıslanmadan günü bitirmek konusunda önem arz ediyor. AccuWeather uygulaması, hava durumu hakkında doğru bilgiye ulaşmayı sağlayan uygulamaların başında geliyor. Uygulama, hava durumu tahminlerini; yağmur, kar, sis ve rüzgâr bilgilerini günlük ve haftalık tahminler hâlinde sunuyor. AccuWeather uygulaması, içerdiği MinuteCast özelliği sayesinde kullanıcısının GPS konumunu esas alarak o bölgenin hava durumu tahminlerini kullanıcısı ile paylaşıyor.

Pixlr

Kaynak: The SITS Girls

Akıllı telefonları ile fazla sayıda fotoğraf çekenler için bu fotoğrafları düzenleme programları da bir hayli önem teşkil ediyor. Pixlr uygulaması, içerdiği çok fazla sayıdaki efekt ve filtre ile kullanıcısının bu ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. Uygulama sayesinde kolaj oluşturma, yazı ekleme, görüntü kalitesini düzenleme gibi işlemler, son derece kolay yapılabiliyor. Pixlr, düzenlenen fotoğrafların sosyal medya uygulamaları üzerinde direkt olarak paylaşılmasına da imkân sağlıyor.

TuneIn Radio

Kaynak: Amazon.com

Telefondan radyo dinlemeyi sevenler için 120 binden fazla radyo kanalını dinleme imkânı sunan Tuneln uygulaması, bu kanalların kullanıcı beğenilerine göre kategorize edilmesine de olanak sağlıyor. Ayrıca uygulama, 6 milyon civarında PodCast’e ulaşmayı da sağlıyor.

Google Maps, çok popüler bir harita uygulaması olarak kullanılıyor. Ayrıntılı yol tarifleri içeren uygulama, gidilecek yerler ile ilgili fotoğraflar da sunuyor.

Google Maps (Haritalar)

Kaynak: Neowin

Bilinmeyen bir yere gitmek gerektiğinde ilk başvurulan uygulama olarak dikkat çekiyor. Uygulama, ticari işletmeler için de bilinirlik ve görünürlük sağlamaları bakımından tercih edilen bir uygulama olma özelliği taşıyor. Özellikle pazarlama ve satış sektöründe hizmet veren kuruluşların; gıda ve turizm sektörü firmalarının kullandığı en gözde uygulama olarak dikkat çekiyor.

Spotify

Kaynak: CNet

Akıllı telefonlar sayesinde her yerde ve her zaman müzik dinlemek, mümkün hâle geliyor. Telefonlar, içerdikleri uygulamalar ile kullanıcılarına birden fazla yoldan müzik dinleme şansı sunuyor. Spotify isimli uygulama, akıllı telefonlar üzerinden kullanılabilen İnternet tabanlı müzik akışı servisi sunuyor. Birçok müzik şirketi ile anlaşma hâlinde olan uygulama, istenilen müziğin dinlenmesine olanak sağlayan bir çalışma şeklini benimsiyor. Spotify, sadece akıllı telefonlar üzerinde değil; birçok sistem üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. İstenilen müzik parçalarına veya dinleme listelerine basit arama işlemleri sonucu ulaşılabiliyor.

Snapchat temel olarak, anlık mesajlaşma uygulaması özelliği taşıyor; 1 ila 10 saniye arasında silinen mesajlar gönderiyor.

Snapchat

Kaynak: DC-Tekno

Diğer mesajlaşma programlarından farklı olarak bu uygulamada gönderilen mesajlar, belirli bir süre sonunda siliniyor. Bu uygulama kullanılarak da diğer bazı mobil uygulamalarda bulunan hikâye benzeri gönderiler oluşturulabiliyor. Tabii hikâyeler de mesajlar kadar kısa olmasa bile, belirli bir süre sonra siliniyor.

Snapseed

Kaynak: YouTube

Bu uygulama, fotoğraflar üzerinde efekt, kırpma, çerçeve ekleme, yazı ekleme şeklinde pek çok işlem için kullanılıyor. Snapseed uygulaması, diğer sosyal medya uygulamalarının sahip oldukları fotoğraf düzenleme özelliklerinden daha gelişmiş özellikler içermesiyle dikkat çekiyor. Uygulama, fotoğrafçılık işini profesyonel anlamda yapanlar tarafından özellikle tercih ediliyor. Resimlerde canlılığın artırılması veya azaltılması, parlaklık ve süsleme filtreleri eklenmesi; fotoğrafların çerçevelerle, doku ve aydınlatma efektleriyle zenginleştirilmesi konusunda başarılı sonuçlar sunuyor.

Shazam

Kaynak: Pinterest

Shazam isimli uygulama, duyulan fakat adı veya kimin söylediği konusunda fikir sahibi olunmayan müzik parçalarının kolayca bulunmasını sağlıyor. Uygulama, çalınan müzik parçasını algıladıktan kısa bir süre sonra hakkında detaylı bilgi verebiliyor. Bunun yanında varsa Youtube veya satın alma link’i de Shazam’ın sunduğu diğer bilgiler arasında yer alıyor.