Herkes kilo vermeye çalışıyor sanıyoruz. Peki ya alamayanlar, onlar ne yapmalı?

Sanılanın aksine, aslında kilo almak kilo vermekten çok daha zor bir durum. Doktora gidip gerekli tahlilleri yaptırdınız ve kilo alamama probleminiz hiçbir hastalığa bağlı değil. O zaman birkaç basit yolu denemekte fayda var…

Kilo sorunu denince çoğu insanın aklına fazla kilolar gelir ancak zayıflıktan şikayetçi olan insanların sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur. Eğer bu insanlardan biriyseniz, “Ne yesem yaramıyor, bir türlü kilo alamıyorum!” dediğinizde, genellikle diğer insanların tepkisiyle karşılaşırsınız. Sizin gibi olabilmek için her şeyi yapabileceklerini, çok şanslı olduğunuzu, tek yapmanız gerekenin yemek yemek olduğunu söylerler. Sanılanın aksine, aslında kilo almak kilo vermekten çok daha zor bir durumdur.

Sağlıklı bir şekilde kilo almanın yolları!

Kilo almak için en kolay ve eğlenceli yöntemin fast food, hamur işi ve çikolata gibi yüksek kalorili, karbonhidratlı yiyecekler tüketmek olduğu düşünülür. Ancak bu tarz yiyecekler kilo almanıza yardımcı olurken, aynı zamanda sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Hedefiniz, sağlıklı beslenerek kilo almak olmalıdır. Doktora gidip gerekli tahlilleri yaptırdığınızda, altta yatan geçerli bir hastalık yoksa, birkaç basit yolla kilo almayı denemeniz mümkün!

İlk kural: Öğün atlamak kesinlikle yasak

Eğer kilo almayı kafanıza koyduysanız, hayatınızı düzene sokmalısınız. Düzenli beslenme olmazsa kilo alımı gerçekleşmez. Ana öğünlerinizi asla atlamamalı ve ara öğün yapmayı unutmamalısınız. Günün ilk ve en önemli öğünü olan kahvaltı muhakkak yapılmalıdır. Erken saatte yapılması diğer öğünlerinizi etkilememesi ve düzeninizi bozmaması açısından önemlidir. Ara öğünlerde de özellikle fındık, badem, ceviz, tost, süt, kek, ayran, taze ve kuru meyveler gibi kalori ve protein değeri yüksek gıdalar tercih etmelisiniz.

 

Öğünlerinizdeki karbonhidrat, protein ve yağ dengesi

Aldığınız ekstra kalorilerin, vücut yağına dönüşmesini istemezsiniz. Bu yüzden, kas dokusunu arttıran proteinin tüketimine dikkat etmeliyiz. Sırf kilo alabilmek için yalnızca karbonhidrat tüketirseniz, uzun vadede sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Her öğüne muhakkak hem karbonhidratlı bir gıda, hem yağlı hem de proteinli bir besin koymak gerekmektedir, en sağlıklısı hepsini bir arada tüketmektir.

İçecek, çorba hayal oluyor

Sıvı besinler, hem düşük kalori içerir hem de midenizde çok yer kaplar. Yani az kalori alarak hızlıca doymanıza neden olur. Kilo almak için gereken kaloriyi diğer besinlerden almanızı da engeller. Bu yüzden, yemeklerden önce ve yemek sırasında, su ya da içecek tüketiminden kaçınmalısınız.  Kış aylarının vazgeçilmezi, içimizi ısıtan çorbalara gelince, maalesef onların yerini de kilo almanıza yardımcı olacak diğer besinlerle doldurmanız gerekiyor. Anlayacağınız size kilo kazandırmayacak hiçbir yemeğe midede yer yok! Tabii öğünler dışında sıvı alımına, özellikle su içmeye devam!

Çay yok, süt var!

Evet, fazla sıvı tüketmek midenizi doldurabilir ve yeterli kalori almanızı zorlaştırabilir. Peki ya süt? Sütle hem susuzluğunuzu giderip hem de daha kaliteli protein ve kalori alımı sağlayabilirsiniz. Yemeklerden sonra çay kahve yerine süt içmek, sizin için kilo alma yolunda harika bir alışkanlık olacaktır.

Bütün malzemeleri doldur!

Yemeği hazırlarken, elinizden geldiğince besin değerini arttırmaya çalışın. En basitinden, makarna yapıyorsanız peynirli ya da kıymalı yapın. Kek yapıyorsanız, bolca ceviz ekleyin. Süt içiyorsanız, içine bal koyun. Kahve içiyorsanız, krema katın. Yemeklerinize kıyma, buğday, pirinç, patates, şehriye koyabilirsiniz. Siz yiyip yiyip kilo almayanlar, hayal gücünüze ve damak zevkinize göre istediğinizi yapmakta özgürsünüz!

İştah açan baharat, iştah kesen sigara

Baharatların, bazı sosların, salçalı yemeklerin iştah açtığını biliyor muydunuz? Daha önce duymadıysanız bile, artık biliyorsunuz! Kekik, nane, karabiber, kimyon, çörek otu.. Tüm bunlar yemeklerinize hem renk hem de tat katar. Aşırıya kaçmaktan çekinmeyin! Hipertansiyonunuz yoksa, ekleyebildiğiniz kadar ekleyin!

İştahınızı açmak için bu kadar çabalarken bir yandan da kesmek istemezsiniz, değil mi? Sigarayı bırakanların kilo almaya başladıklarından yakındıklarını duymuşsunuzdur. Çünkü sigara, iştahınızı kesiyor ve açlığınızı bastırıyor. Yapılan araştırmalara göre aynı zamanda, tat alma duyusunu da köreltebiliyor. Eğer kullanıyorsanız, sağlığınıza bu kadar zararlı, aynı zamanda da iştahınızı kesip kilo almanızı engelleyen bu şeyi hayatınızdan çıkarmak, sizin için her anlamda büyük bir değişimin başlangıcı olabilir.

Uyku da en az beslenme kadar önemli!

Beslenmeniz ne kadar düzenli olsa bile kilo alımında tek başına yeterli olmuyor. Aynı zamanda, uykunuzun da düzenli olması gerekiyor. Erken uykuya daldığınızda vücudunuz ihtiyacınız olan hormonların salgılanmasını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirken, geç uyuduğunuzda özellikle saat 22:00-02:00 arasında salgılanan hormonların sağlıklı çalışmadığı söyleniyor. Bu nedenle sabahları erken uyanıp, daha erken uyumaya başlamalısınız. Unutmayın tüm çocuklar gece büyür!

Düzenli beslenme, uyku, sabır

Özetle zayıflıktan üzüntü duyanlar olarak, beslenmenizi ve uykunuzu düzene sokarsanız, sabırla da bu düzeni takip ederseniz, artık sürekli “Gerçekten çok yiyorum, üç tabak yiyorum” diyerek insanları ikna etmeye çalışmak zorunda kalmayabilirsiniz! Unutmayın, aslında bir insana çok kilolusun demekle, çok zayıfsın demek arasında hiçbir fark yok. Sağlık her şeyden önemli ve her insan, her beden güzel. Kendinizi sevin!

Uzman doktorların diyet tavsiyelerinin yer aldığı kitaplarını kullanarak da beslenmenizi düzene oturtmanız mümkün. Her ihtiyaç için diyet kitabını hepsiburada’da bulabilirsiniz.