Heyecanı Zirveye Taşıyan Battle Royale Oyunları

Genel oyun kurgusu hayatta kalma üzerine kurulu olan Battle Royale türü oyunlar son zamanların en popüler oyunları arasında yer alıyor. Bu oyun türü, oyuncularının sınırlı kaynak ve donanım ile başlayıp rakiplerini yok etme mücadelesi şeklinde bir kurgu içeriyor. Battle Royale türü oyunlar içinde kullanıcıyı zorlayan tek sorun sınırlı kaynaklar değil elbette. Bu tür oyunlar genellikle ilerleyen safhalarında hayatta kalmış kullanıcılarını daha dar bir ortamda mücadele etmeye zorluyor. Dolayısıyla oyunlar daha cazip ve çekici bir hale geliyor. Gittikçe daralan yaşam alanında mücadele eden oyunculardan veya ekiplerden sadece birisi rakiplerinin tümünü yenerek oyunu kazanabiliyor.

Fortnite: Battle Royale

Kaynak: Dexerto.com

En çok oynanan Battle Royale oyunları arasında yer alan Fortnite; PC, PS4 ve Xbox One oyun platformlarının hepsinde oynanabiliyor. Oyun, Epic Games firması tarafından geliştirilmiş ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş bir Battle Royale oyunu olma özelliği taşıyor. Fortnite, bir adaya atılan oyuncuların paraşütle ada üzerindeki bölgelere inmesi ile başlıyor. Tek başına veya grup halinde oynanabilme seçeneklerine de sahip olunan oyun, kullanıcılarını silahsız olarak platforma atıyor. Oyuncular indikleri bölgelerde silah, zırh, donanım ve malzeme toplamakla işe başlıyorlar. Oyuncular, daralan oyun alanı içerisinde topladıkları malzemeler ile kendilerine sığınaklar veya taarruz kuleleri yaparak düşmanlarını yok etme savaşı veriyorlar. Son kalan kişi veya grup oyunun galibi oluyor.

Karlı bir atmosferde oynanan Darwin Project oyununda hem rakipler hem de soğuk ile mücadele ediliyor.

Darwin Project

Kaynak: Steam

Hem PC hem de Xbox One oyun platformunda oynanabilen bir Battle Royale oyunu olan Darwin Project, bir hayatta kalma oyunu olarak dikkat çekiyor. Geliştiricisi Scavengers Studio olan oyun multiplayer bir oyun olma özelliği taşıyor. Oyun yaklaşan bir buzul çağı atmosferinde geçiyor ve oyuncular karlı bir başlangıç platformunda oyuna başlıyorlar. İlk olarak bir balta ve bir yay ile oyuna başlayan oyuncuların bu silahlarını ve çevre kaynaklarını kullanarak yükselmeleri gerekiyor. Oyunculardan soğukla ve düşmanlarıyla mücadeleyi bu kısıtlı kaynaklarla yapmaları ve düşmanlarını yok ederek hayatta kalan son kişi olmaları bekleniyor.

H1Z1

Kaynak: H1Z1

H1Z1 oyunu, Daybreak Game Company tarafından geliştirilmiş bir Battle Royale oyunu olarak beğeni topluyor. Benzerleri gibi bir içeriğe sahip olan H1Z1’de de oyuncular yine ister tek başlarına isterlerse grup olarak mücadele etme şansı elde ediyorlar. Bu oyun da oyuncuların harita üzerinde belirledikleri bir yere paraşütle atlamaları ile başlıyor. Bölgelerine inen oyuncular münferit olarak ve gruplarıyla birlikte hareket ederek harita üzerine serpilmiş olan silah ve malzemeden kendilerine uygun olanları topluyor ve mücadeleye başlıyorlar. Oyun alanı ilerleyen zaman içerisinde zehirli bir gaz tarafından doldurularak küçültülüyor. Oyuncular hem bu zehirli gaza hem de diğer oyunculara karşı bir ölüm kalım mücadelesi sürdürüyor.

Ekip olarak da oynanabilen Survival of the Fittest; toplama, sığınak inşası ve yaratık evcilleştirme gibi aşamalar içeriyor.

ARK: Survival of the Fittest

Kaynak: Steam

En güçlü olanın hayatta kalması prensibine dayanan oyun, PC üzerinde oynanabiliyor. Oyun hem tek kullanıcılı hem de çok kullanıcılı olarak oynanabilme imkânı sunuyor. Çoklu oyun modunda belirli sayıda eleman içeren kabileler oluşturularak mücadele bu kabile ile devam ettirilebiliyor. Oyun Ark adası olarak bilinen çevrede geçiyor. Ada ortasındaki platformda başlayan oyun, platformdaki silahları yağmalama veya ormana kaçma gibi seçenekler ile devam ediyor. Oyunun önemli aşamaları arasında toplama, yaratık evcilleştirme ve sığınak inşa etme gibi süreçler bulunuyor. Oyun alanı zamanla daralmaya başlıyor ve çatışma kaçınılmaz bir hale geliyor.

PUBG

Kaynak: Polygon

PlayerUnknown’s Battlegrounds ya da kısa adıyla PUBG,  Bluehole tarafından geliştirilmiş ve oldukça fazla kullanıcı sayısına ulaşmış bir Battle Royale oyunu olarak dikkat çekiyor. Tekli ve grup olarak oynama imkânı sunan oyun, bir harita üzerinde kaynak ve silah arayarak ve bulduklarını kullanarak ölmeden en sona ulaşma esasına göre oynanıyor. Oyuncular haritaya bir uçaktan paraşütle ve hiçbir malzeme, donanım ve silahları olmadan atlıyorlar. Tüm bunları indikleri bölgeden elde etmeleri gerekiyor. Diğer Battle Royale oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da alan belirli zamanlarda küçülerek oyuncuları çatışmaya zorluyor. Oyuncular oyunda kalma sürelerine veya öldürdükleri oyuncu sayısına göre bazı kıstaslar temel alınarak puan alıyorlar ve bu puanlar ile çeşitli eşyalar kazanılabiliyor.

Rules of Survival, iki farklı harita üzerinde oynama imkânı sunuyor.

Rules of Survival

Kaynak: BlueStacks

NetEase Games tarafından piyasaya çıkarılan Rules of Survival, çok oyunculu ve ücretsiz bir oyun olmasından dolayı fazla sayıda oyuncu tarafından sevilerek oynanıyor. Battle Royale türü oyunların klasik yaklaşımı olan hayatta kalan son kişi olma kavramı bu oyununda da asıl amacı teşkil ediyor. İki değişik harita üzerinde oynanabilen oyun, haritalara bağlı olarak farklı sayıda oyuncu ile oynama imkânı veriyor. Haritaya uçaklardan atılan oyuncular, harita üzerine serpiştirilmiş kaynakları kullanabildikleri gibi öldürdükleri oyuncuların eşyalarını da yağmalama imkânına kavuşuyor. Daralan harita alanı oyuncuların daha dar bölgelere itilmesini dolayısıyla çatışma ihtimalini artırıyor.

Arma 3: Battle Royale

Kaynak: Steam Community

Arma 3, Battle Royale oyun türünün ilk türlerinden evrimleşerek oluşmuş bir oyun olarak çok fazla kullanıcıya hitap ediyor. Oyun gerçekçi bir askeri simülasyon olma özelliği içeriyor. PlayerUnknown tarafından geliştirilen oyun içinde askeri tesisler, kütük sahası, taş ocağı, elektrik santrali, harabe şehirler, yeraltı sığınakları gibi pek çok oyun alanı bulunuyor. Çatışma alanlarını bu şekilde çeşitlendiren oyun, haritayı kesen bir nehir ile oyun alanını daha da farklı bir hale getiriyor.