Hikâyesiyle Kendine Hayran Bırakan Video Oyunları

Bilgisayar ve oyun konsolu modellerinde yaşanan gelişmeler, oyunların hem grafik hem de hikâye olarak çok daha etkileyici olması sonucunu da beraberinde getiriyor. Filmler veya çok satan romanlar gibi senaryolara sahip oyunlar sayesinde oyun sektörü, her geçen gün daha fazla insanı kendine çekmeye devam ediyor. Bazı oyunlar, hikâyeleri ile oyun severlere çok heyecanlı ve gerçekçi bir oyun deneyimi yaşatıyor.

Heavy Rain, suç ve gerilim kategorisinde yer alıyor.

Heavy Rain

Kaynak: Scroll

Son derece etkileyici bir senaryoya sahip olan oyun, Playstation platformu için Quantum Dream firması tarafından geliştirildi. Ethan Mars adındaki bir mimarın oğlu olan Jason, geçirdiği bir trafik kazası sonrasında ölüyor. Ethan Mars, oğlunu kurtaramamanın verdiği acı ile büyük bir depresyon yaşamaya başlıyor. Bu esnada diğer çocuğu olan Shaun, Origami Katili adındaki bir seri katil tarafından kaçırılıyor. Origami Katili, küçük çocukları kaçırıp yağmur suyu ile boğuyor. Ethan Mars, oğlunu Origami Katili’nin elinden kurtarmak için büyük bir mücadeleye girişiyor. Bu mücadelesi esnasında Ethan’a bir FBI ajanı, bir dedektif ve bir de gazeteci yardım ediyor. Hepsi birlikte, Shaun’u kurtarmak için kanıtların peşinden gidiyorlar.

The Last of Us

Kaynak: Webtekno

Macera ve hayatta kalma temaları üzerine kurulmuş olan The Last of Us; hastalık, çevre ve silahlı gruplar ile mücadele eden bir adam ve kızın hikâyesini ele alıyor. Joel, on iki yaşındaki Sarah isimli kızıyla birlikte Teksas’ta yaşıyor. Bu arada, bir mantar türünün sebep olduğu korkunç bir hastalık hızla yayılmaya başlıyor. Bu hastalık, hem ısırılma ve hem de hava yoluyla bulaşıyor ve bulaştığı insanları kısa zaman içinde insan öldüren yaratıklara çeviriyor. Joel, kızı Sarah ve kardeşi Tommy ile hastalıktan kaçmaya çalışırlarken, Sarah bir asker tarafından öldürülüyor. Oyun, bu olaydan 20 yıl sonrasından devam ediyor. 2033 yılında Joel ve arkadaşı Tess, Boston’da kaçakçılık işi yapmaya başlıyorlar. Silahları çalınan Joel ve Tess, hırsızların peşine düşüyorlar. Silahlarını çalan grup, Ellie adındaki bir kızın karantina bölgesi dışına çıkarılmasına karşılık silahlarının verileceğini söylüyor. Kabul etmek zorunda kaldıkları teklif ile yola çıkıyorlar; ama bir müddet sonra Ellie’nin hastalıklı bir insan tarafından birkaç hafta önce ısırıldığını öğreniyorlar. Normalde birkaç saat içinde hastalanması gereken Ellie’yi hastalık etkilemiyor. Ellie, hastalığa karşı bağışıklığı olduğunu ve kendisinin tedavi aşısı üretmek amacıyla geri götürülmesi gerektiğini söylüyor. Oyun bu çerçeve etrafında verilen mücadeleler ile devam ediyor.

Rockstar Games firması tarafından geliştirilen Red Dead Redemption, vahşi batı konsepti sunması dolayısıyla oldukça farklı bir yere sahip.

Red Dead Redemption

Kaynak: Microsoft

Vahşi Batı tarzı çatışmalar, entrika, macera gibi unsurlar ile desteklenen oyun, oldukça başarılı bir grafik çiziyor. Hikâye, 1911 yılında Amerika ile Meksika arasındaki sınırda geçiyor. John Marston adındaki eski bir çete üyesinin oğlu ve eşi, devlete hizmet eden ajanlar tarafından kaçırılıyor. Ajanlar John’a, eskiden mensup olduğu çetenin liderlerini yakalaması ve devlete teslim etmesi karşılığında ailesine kavuşacağı sözünü veriyorlar. Bill Williamson ve Javier Escuella adlarındaki bu liderleri yakalamak için harekete geçen John, Williamson’ın adamları ile girdiği çatışmada vuruluyor ve öldü sanılarak bırakılıyor. Bir çiftçi tarafından bulunan ve iyileştirlen John, mücadelesine devam ederek ailesini kurtarıyor. Ancak, bir müddet sonra başka bir çete çiftliği basıyor; John ailesini ata bindirerek kaçmalarını sağlıyor; ancak, kendisi çatışmada ölüyor. Bu aşamadan sonra oyun, John’un oğlu olan Jack’ın babasının intikamını alma mücadelesi için çetenin peşine düşmesiyle devam ediyor.

Half-Life

Kaynak: Olayn.CoM

Valve şirketi tarafından geliştirilen oyun, 1998 senesinde piyasaya sürülen ve oldukça fazla sayıda satılmış bir oyun olarak oyun sektörünün en tanınmış ürünleri arasında yerini alıyor. Oyunun baş kahramanını Gordon Freeman adındaki bir asistan canlandırıyor. Gordon Freeman, New Mexico’da yer alan Black Mesa Araştırma Tesisinde çalışıyor. Bu yeraltı tesisinde çeşitli bilimsel araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmaların birinde bir şeyler ters gidiyor ve tesis ile başka boyutlar arasında bir geçit açılıyor. Açılan bu geçitten dünyaya bir sürü uzaylı canlı geçiyor ve hızla tesisin içine yayılıyor. Tesiste çalışanların neredeyse tamamı, uzaylı canlılar tarafından öldürülüyor. Kalan az sayıdaki insan da gelecek yardımı beklemeye başlıyor. Ancak, beklenen yardım yerine gelen askerler, tesisi hiç kimse dışarı çıkamayacak şekilde kapatıyorlar. Oyun, Gordon Freeman’ın hem uzaylı yaratıklar hem de askerler ile giriştiği mücadelesini ve gerçekte neler olduğunu anlama çalışmasını ele alacak şekilde devam ediyor.

Quantic Dream tarafından geliştirilen oyun, Jodie Holmes adındaki ana karakterin 8 ve 23 yaşları arasını ele alıyor.

Beyond Two Souls

Kaynak: Variety

Oyun, Ellen Page ve Williem Dafoe karekterlerini motion-capture teknolojisi kullanarak oyuna karakter yüzü olarak dâhil ediyor. Jodie Holmes, Aiden adı verilen ruhla bağlantılı olarak yaşıyor. Birlikte yaşamak zorunda olan Jodie ve Aiden, bazen iyi anlaşabilirken bazen de anlaşamıyorlar. Bu durum, Jodie için hayatı oldukça zor bir hâle getiriyor. Oyun, Jodie Holmes’in tüm yaşamı boyunca birlikte yaşamak zorunda kaldığı Aiden’i keşfetmek için çıktığı macera etrafında devam ediyor.

Max Payne

Kaynak: Digital Spy

Oyunun baş karamanı olan Max Payne, New York şehrinde polis olarak görev yapıyor. Bir akşam evine geldiğinde karısı ve çocuğunu uyuşturucu bağımlısı kişiler tarafından öldürülmüş olarak buluyor. Ailesini katledenleri öldürüyor ve bunlar üzerinde yapılan araştırmada, kanlarında yeni nesil bir uyuşturucunun izine rastlanıyor. Max Payne, narkotik bölümüne geçiyor ve kılık değiştirerek şehrin uyuşturucu mafyasının arasına sızmaya çalışıyor. Ancak, bu girişimi sırasında bir komplo ile karşı karşıya kalıyor ve kimliği açığa çıkıyor. Oyun, bu aşamadan sonra Max Payne’in polislere ve mafyaya karşı verdiği mücadele şeklinde devam ediyor.