İhtiras, gerilim ve aksiyon: İkinci el araba almanın püf noktaları

İkinci el bir otomobil satın alırken doğru seçimi yapmak yıllardır araç alıp satan kişiler için dahi oldukça zordur. Satın alabileceğiniz birçok otomobil arasından en masrafsızını ve ihtiyacınızı en çok karşılayacak olanı seçmek fazlaca sabır ve detaycılık gerektirir.

Siz de ikinci el bir otomobil satın almayı düşünüyor ancak aracı satın alırken nereye bakmanız ya da ne yapmanız gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız, bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

İkinci el araçta ilk adım: Doğru aracı belirleme

ikinci

İkinci el otomobil almaya karar verdikten sonra önünüzde çok çeşitli bir ürün yelpazesi olduğunu göreceksiniz. Klasik sedanlar, yakışıklı coupeler, geniş stationlar ya da karizmatik SUV’ler… Bu durumda çoğu kişi romantik düşüncelere kapılarak yanlış seçimler yapabiliyor. Örneğin bir otomobilden büyük bagaj bekleyenlerdenseniz küçük bir hatchback sizin için pek uygun olmayacaktır.

Tabii içinizdeki sesi dinlemekte de fayda var. Sonuçta satın alacağınız araçla belki de uzun yıllar sürecek bir birliktelik yaşayacaksınız. Bu sebeple otomobilinizin içinize sinmesi ve onu sevmeniz oldukça önemli.

Lastik durumu çok şeyi belli eder

ikinci

Satın alacağınız otomobile karar verdiniz ve aracı ilk kez görmeye geldiniz. İlk olarak lastik durumunu kontrol etmeniz iyi olacaktır. Lastikler otomobille ilgili birçok şeyi ele verir. İyi durumdaki bir lastik sizi yüklü bir masraftan kurtaracaktır. Ayrıca kaliteli bir markanın iyi durumda bir lastiğine sahip olan bir otomobil, muhtemelen iyi bir bakıma sahiptir.

Lastiğin durumuyla birlikte basıncını da kontrol etmelisiniz. Doğru basınçlarla kullanılan lastikler hem kendilerinin hem de takıldıkları araçların ömrünü önemli ölçüde uzatmaktadır.

Uni-T Yt376 taşınabilir lastik basınç ölçer, ikinci el araç bakarken en büyük yardımcılarınızdan olacaktır.

Aracın geçmişini bilmek her zaman iyidir

ikinci

Otomobillerin geçmişi şimdiki durumuyla ilgili önemli ipuçları verir. Bu sebeple satın alacağınız aracın geçmişini sahibine sorabilirsiniz. Ayrıca araçların muayene ve hasar geçmişlerini de çeşitli platformlar üzerinden kendiniz sorgulayabilirsiniz. Ancak bu sorgulamayı aracın plakası yerine şasi numarasıyla yapmaya özen gösterin. Şasi numarasıyla yapacağınız sorgulamalar sizi daha doğru bilgilendirecektir.

İyi durumdaki motor ikinci el araçta birçok masrafı önler

Eğer ikinci el bir otomobil satın alacaksanız satın alımın ardından size açacağı masraflara da hazırlıklı olmalısınız. Bununla birlikte bakımları düzgün yapılmış ve düzgün kondisyonda bir motora sahip aracı satın aldığınızda bu masraflar ciddi ölçüde azalacaktır. Bu sebeple ikinci el araç satın alırken en fazla dikkat etmeniz gereken bölüm motor kısmıdır.

Araç motorları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için; “Oto & Motosiklet” kategorisindeki içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Düzgün kaporta düzgün araçta bulunur

ikinci

Ülkemizdeki ikinci el piyasasında aracın kaportasındaki boyanan veya değişen parçalar otomobilin değerini önemli ölçüde artırmakta veya azaltmaktadır. Ayrıca düzgün onarılmayan veya orjinal parçayla değiştirilmeyen kaporta bölümleri ileride çeşitli sorunlarla başınızı ağrıtabilir. Bu sebeple satın alım aşamasında otomobilin kaporta durumu hakkındaki tüm ayrıntıları bilmelisiniz.

Bu ayrıntıları öğrenmek için güvenilir bir ekspertiz firmasında otomobili inceletebilirsiniz. Bu ekspertiz firmaları aracı detaylı bir şekilde inceleyerek size bir rapor sunar, böylelikle otomobilin durumunu gözler önüne serer.

Ancak işi sadece ekspertize bırakmak yerine kendiniz de bir şeyler yapmak isterseniz piyasadaki boya ölçüm cihazlarını kullanabilirsiniz. Bu cihazlarla satın alacağınız otomobilin hangi parçalarının boyalı olduğunu öğrenebilirsiniz. Wellhise HT129 dijital boya ölçüm cihazıyla rahatlıkla satın almayı düşündüğünüz otomobilin kaportasındaki boya durumunu inceleyebilirsiniz.

Aracınızın ömrünü uzatacak bakım önerileri” başlıklı yazımızı okuyarak aracınız ile ilgili nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.