İkinci el motosiklet alırken dikkat edilmesi gerekenler 

İkinci el motosiklet satın alırken sonradan pişman olmamak için birçok farklı noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer siz de ikinci el bir motosiklet satın almayı düşünüyorsanız doğru kararı vermek için bazı detaylara dikkat etmelisiniz. 

İkinci el dünyası, bambaşka kuralların olduğu ve karar vermenin hayli zor olduğu bir ortam. Bir de motosiklet ya da otomobil gibi uzun yıllar boyunca neredeyse her gün kullanılan bir şey almayı planlıyorsanız ikinci elin kurallarına uymak durumundasınız. Aksi takdirde satın alımın ardından yüklü miktarda harcamalar yapma olasılığınız hiç de uzak değil. 

Bu sebeple satın alım aşamasında ince eleyip sık dokumakta ve her şeye şüpheyle yaklaşmakta fayda var. İlk kez ya da defalarca ikinci el alım satımı yapmış olmanız fark etmez, ikinci el bir motosiklet alırken aşağıdaki noktaların dikkatle üzerinden geçilmediği sürece başınıza hayli büyük bir dert alabilirsiniz. İşte ikinci el motosiklet satın alırken dikkat etmeniz gereken tüm detaylar. 

“Ben dört tekerciyim arkadaş!” diyenlerdenseniz, ikinci el bir otomobil satın almadan önce; “İhtiras, Gerilim ve Aksiyon: İkinci El Araba Almanın Püf Noktaları” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

ikinci el motosiklet
Acele işe şeytan karışır 

Her şeyde olduğu gibi ikinci el motosiklet satın alırken de sabırlı olmakta fayda var. Bulduğunuz motosiklet belki size o an bir hayli çekici gelecektir ancak her zaman daha iyi bir alternatifin olduğunu unutmamalısınız. Sabırlı olmak, karşınıza daha iyi bir seçeneğin çıkmasını sağlayabilir. 

ikinci el motosiklet
Test sürüşü yapmadan karar vermek olmaz 

Satın almayı düşündüğünüz motosiklet kağıt üzerinde ne kadar etkileyici görünse de test sürüşü yapmayı ihmal etmeyin. Düşündüğünüz modelin sürüş tekniğinize uygun olup olmadığını ancak test sürüşü ile anlayabilirsiniz. Satın alımın ardından zevksiz ya da zor bir kullanıma sahip motosiklet seçimi yaptığınızı fark etmek ilerisi için pek hoş olmayacaktır. 

ikinci el motosiklet
Test sürüşlerinde gidonu rahatça kavramanızı sağlayacak Scoyco Mc58 yazlık korumalı eldiven ise motosikleti daha rahat kontrol etmenizi sağlayabilir. Böylelikle nasıl bir motosiklet satın alacağınızı daha rahat anlayabilirsiniz. 

ikinci el motosiklet
Geçmiş geleceğin habercisidir 

Motosikletin hasar ve bakım geçmişi güncel kondisyonu hakkında pek çok ipuçları barındırır. Bu sebeple bakım ve hasar geçmişini titizlikle incelemeniz gerekir. Bakımları düzenli bir şekilde yapılmamış bir motosiklet ileride çeşitli arızalar yaşayabilir. Bu beklenmedik masraflar ise zaman zaman altından kalkmak için oldukça ağır olabiliyor. 

Eğer halihazırda bir motosiklet sahibiyseniz periyodik bakımların ne kadar önemli olduğunu bu önerimizden anlayabilirsiniz. Motosikletiniz için en iyi ve uygun fiyatlı bakım ekipmanlarına; “Motosiklet Aksesuar ve Bakım” kategorimizden ulaşabilirsiniz. 

ikinci el motosiklet
Şüphe en sadık dostunuz 

İkinci el pazarında satıcılar motosikletlerini daha çabuk şekilde elinden çıkarmak istediğinden zaman zaman tasvip edilmeyen yollara da başvurabiliyor. Bu sebeple satıcının beyanından ziyade yazılı belgelere inanmak daha faydalı bir yol olabilir.

Örneğin satıcı aracının bakımlarını düzenli yaptırdığını söylüyorsa bu bakımların kayıtlarını görmek isteyebilirsiniz. Böylelikle aracın sorunlu olduğu bir kısmı varsa onu da fark edebilirsiniz. 

ikinci el motosiklet
Bardağın boş tarafına bakın

Yeni bir motosiklet satın almanın heyecanıyla çeşitli olumsuzlukları görmezden gelmek isteyebilirsiniz. Ancak bu doğru ikinci el motosiklet seçiminin önündeki en büyük engellerden biridir. Bir ilanı ya da motosikleti incelerken her zaman olumsuz yönlerine odaklanın. Böylelikle hem daha objektif bir karar verebilir hem de pazarlık aşamasında elinize yeni bir koz geçirebilirsiniz. 

Tüm bunlardan önce nasıl bir motosiklet satın almanız gerektiğine henüz karar veremediyseniz; “Motosiklet Modelleri: Tarzınıza Göre Motosiklet Seçimi” başlıklı içeriğimiz, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olabilir.