İstanbul’a Yakın Kayak Merkezleri

 

Kayak ve snowboard tutkunları için dünyanın dört bir yanı farklı özelliklerdeki etkileyici merkezlerle dolu olsa da ulaşımı daha kolay ve şehre daha yakın merkezler de sıklıkla tercih ediliyor. İstanbul’dan kısa sürede ulaşabileceğiniz birçok kayak ve snowboard merkezi, yılın belli dönemlerinde karların üzerinde özgürce spor yapmanızı sağlıyor. Normalde hem yaz hem de kış tatillerini sporla birleştirmek için uzun tatiller önerilse de uzun bir tatil yapmaya fırsat bulamayanlar için kısa mesafedeki merkezlerin önemi artıyor. Cuma akşam ya da cumartesi sabah çıkıp pazar akşamı evinize dönerek ulaşım süresini minimumda tutacağınız kayak merkezleri sayesinde kayak ve snowboard keyfinize ara vermenize gerek yok. Üstelik tüm hafta sonu için değil İstanbul’dan sabah yola çıkıp öğle saatlerinde kendinizi karın üzerinde bulabileceğiniz ve günübirlik faydalanabileceğiniz kayak merkezleri de bulunuyor.

“İstanbul’dan çıkıp günübirlik kayak keyfi için tercih edebileceğiniz nokta.”

Kartepe Kayak Merkezi

Kaynak: negordum

İstanbul’a en yakın merkez olan ve kayakla ilgilenmeyenlerin bile hafta sonu uğradığı bir nokta haline haline gelen Kartepe Kayak Merkezi, yerel yönetimin çalışmaları sayesinde yollarının her zaman açık ve kolay ulaşılabilmesi nedeniyle sıklıkla tercih ediliyor. Aralık ortasında başlayan kayak sezonu, Mart sonuna kadar devam ediyor. Her seviyeden kayakçı için uygun pistleri barındırması nedeniyle hem kayakta uzmanlaşanlar hem de kayağa yeni başlayanlar tarafından ziyaret edilen merkezde tüm pistlere tek bir geçiş kartı ile ulaşılabiliyor. 4 ayrı liftin bulunduğu bölgede liftlerin 3’ü telesiyejli olduğu için pistlerin başlangıcına rahat bir ulaşım sağlanıyor. Her lift için ayrı geçiş uygulanan kayak merkezlerinin aksine Kartepe’de böyle bir zorluk yaşanmıyor. Şehir içi trafiğe bağlı olarak değişmekle birlikte İstanbul’dan 1 saat içerisinde ulaşılabilen Kartepe eteklerinden zirveye çıkmak ise 20-25 dakika kadar sürüyor.

“Köroğlu dağlarında adrenalin dolu bir kayak deneyimine hazır mısınız?”

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kaynak: kartalkaya-otelleri

Birçok kayak merkezinde olduğu gibi Aralık – Mart arası kayak için tercih edilen noktalardan olan Kartalkaya, 3 metreyi bulan kar yüksekliği ile güvenli ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sunuyor. İstanbul’dan ortalama 3 saatte ulaşılan Kartalkaya’da iki merkezden birinde ikisi telesijey olmak üzere 11 lift bulunması, kayak merkezinin ne kadar popüler olduğunu gösteriyor. Ankara’ya İstanbul’dan da yakın olması nedeniyle sezon boyu ilginin hiç azalmadığı merkezde toplam 6 bin kişi taşınabiliyor. 12 tane pisti olan Kartalkaya’da tüm pistlerin toplam uzunluğu ise 12 km. Diğer tesiste ise 8 liftin yanında 11 adet kaya pisti yer alıyor. Kartalkaya’ya giderken tesislerin doluluk oranlarına bakıp önceden rezervasyon almanız tavsiye ediliyor. Kartalkaya’da kayak ve snowboard’un yanında Alp Disiplini ve kayaklı koşu gibi kayağın alt dallarını denemenize uygun pistler de bulunuyor.

“Türkiye’de alternatifi en bol kayak cennetinde eksiksiz bir kayak deneyimi sizi bekliyor.”

 

Uludağ Kayak Merkezi

Kaynak: gezilmesigerekenyerler

Türkiye’de kayak mevsiminin birçok merkeze göre daha erken başladığı Uludağ’da pistler, kasım ayının ortalarından itibaren kaymaya elverişli hale gelebiliyor. Kar yağışı sezonunun başlangıcına göre bu süre birkaç gün ileri veya geri çekilebiliyor. Uludağ’ın kayak merkezleri arasındaki en büyük özelliği, çok sayıda pist barındırıp tüm seviyelerden kayakçılar için birden fazla pist seçeneği sunması. Otel, pist, lift ve telesiyej sayısının fazlalığı nedeniyle Uludağ, tüm kayak ihtiyaçlarınızı eksiksiz olarak karşılayacak düzeyde. Büyük şehirlere yakın olması nedeniyle Türkiye’nin en büyük kış sporları merkezi olan Uludağ’da 800 metreden 2750 metreye kadar farklı uzunlukta birçok pist bulunuyor. Uludağ’a gittiğinizde kalış sürenizi mümkün olduğunca uzatıp birçok farklı pisti aynı dönemde deneyebilirsiniz. İstanbul’dan feribot kullanarak yaklaşık 2.5-3 saat içinde ulaşabildiğiniz Uludağ’a karayoluyla da 4 saatin biraz üzerinde bir sürede ulaşılıyor. Uludağ’ın dikkat çeken bir başka özelliği de birçok kayak merkezine alternatif olarak kendi içerisinde gece organizasyonlarının da bulunması. Bazı merkezler sadece kayağa odaklıyken; Uludağ’da kayağın yanında eksiksiz bir kış tatili yapmanızı sağlayacak imkanlar da bulunuyor. Ayrıca milli park sınırları içerisinde yer aldığı için çevresinde gezip görebileceğiniz birçok önemli nokta da bulunuyor ve kayak tatilini kış aylarının doğal güzelliği ile bir araya getirmek daha da cazip hale geliyor.

“Ilgaz, kara çam ormanlarının arasında doğal güzellikleri ayaklarınızın altına seriyor.”

 

Ilgaz Kayak Merkezi

Kaynak: ntv

İstanbul’dan ulaşımı araçla ortalama 5 saat sürdüğü için diğer merkezlerden uzak gibi gözükmesine rağmen Ilgaz’a havayoluyla gitme imkanı bulunuyor. Havalimanından sonra ise minibüslerle veya taksilerle 40 km uzaklıktaki Ilgaz Kayak Merkezi’ne kolaylıkla ulaşmak mümkün. Birçok kayak merkezindeki gibi aralık başında başlayan kayak sezonu, diğer merkezlerden farklı şekilde nisan sonuna kadar sürebildiği için aralık – mart dönemini kaçırdıysanız Ilgaz ilk adresiniz olmalı. Ilgaz’da 3 adet pistin yanında bulunan alıştırma sahası, kayağa yeni başlayanlar için en uygun ve güvenli pistlerden biri olarak öne çıkıyor. Yürüyen bant, telesiyej ve teleski imkanlarıyla Ilgaz’da da pistlere ulaşmak son derece konforlu. Ilgaz Milli Parkı’nın içerisinde yer alan kayak merkezi, kayaktan kalan zamanda doğayı keşfetme imkanı da sunuyor. Snowboard tutkunlarının da daha sık tercih ettiği yerlerden olan Ilgaz’da kayak yapmak için başlangıç seviyesinde veya orta seviyede olunması öneriliyor.

Kış aylarının en popüler sporu olan kayak ve snowboard için vakit bulmak sorun olduğunda kısa mesafedeki merkezler sizleri bekliyor. Hepsiburada’nın Kış Sporları kategorisine buradan ulaşarak kış sezonu boyunca kayak ve snowboard yaparken ihtiyacınız olacak tüm malzemeleri temin edebilirsiniz. Kayak ve snowboard heyecanını doyasıya yaşamak için eksiklerinizi tamamlayıp yola çıkmanın tam zamanı!