Kablo tarihe mi karışıyor: Kablosuz şarj aletleri

Kulaklıklar, hoparlörler, klavyeler… Teker teker kablo yığınından kurtulan teknolojik aletler, çok daha kolay ve hızlı bir kullanım tecrübesini beraberinde getiriyor. Son dönemin en çok aranan aletlerinden olan kablosuz şarj aletleri ise, bizi çok daha zahmetsiz ve hızlı bir şarj deneyimine davet ediyor. 

Kablosuz şarj, her ne kadar uzun zamandır üzerinde çalışılan bir teknoloji olsa da mobil telefon üreticilerinin kablosuz şarj özelliğini destekleyen cihazlar üretme konusunda temkinli davranması nedeniyle ancak son birkaç yıllık süreçte aktif olarak kullanıma girebildi. Özellikle mobil telefonlarda trendleri belirleyen markaların bu teknolojiye sahip cihazları üretime sokmasıyla birlikte alternatif aksesuar üreticileri de kablosuz şarj istasyonları üretmeye başladı.  

Telefonunuzu herhangi bir kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan, sadece temas ederek şarj edebilme yeteneğine sahip kablosuz şarj cihazları, telefonunuzun uygunluğuna göre 15 Watt’a varan güçlerle şarj imkanı sunmakta. İndüksiyon bobini olarak bildiğimiz bakır tellerle sarılı yapı sayesinde manyetik bir alan oluşturan ve bu yolla elektrik aktarımını mümkün kılan cihazlar, çoktan otomotiv ve mobilya gibi farklı alanlarda üretilen ürünlere entegre olmaya başladı. 

Biz de, her üründe olduğu gibi; satın alma kararının verilmesinin akabinde oluşan ‘kararsızlık’ durumunu göz önünde bulundurarak sizler için en iyi fiyat/performansı sunan 5 kablosuz şarj cihazını listeledik. Sizi kablo kalabalığından kurtaracak ve şarj işlemlerinizi çok daha hızlı hale getirecek kablosuz şarj cihazları için böyle buyurun…

5. Spigen Essential F308W

Uzun zamandır cep telefonları ve farklı teknolojik cihazlar için aksesuar üreten Spigen, Essential F308W ile alışık olduğumuz marka özelliklerini ürettiği kablosuz şarj cihazına aktarıyor. Hafif ve kompakt yapısının yanında deri kaplı üst bölümüyle kalite algısını yukarı çeken model, makul fiyatıyla da en iyi fiyat/performans modellerinden biri olmayı başarıyor. 

Kablosuz şarjı destekleyen Apple iPhone modellerine 7.5W, diğer Android modellere ise 10W güç desteği sunabilen model, Quallcom 3.0 hızlı şarj özelliğine sahip. 95 gramlık ağırlığıyla taşınabilirlik konusunda sorun yaratmayan Essential F308W, telefonunuzun güç girişini otomatik algılayarak en doğru elektrik akımını yönlendirme yeteneğine de sahip. Şarj sırasında cihazın sıcaklığını sürekli ölçen ve bu sıcaklığı kontrol altında tutan bir sistemle donatılan modell, yüksek sıcaklıklardan kaynaklanan güvenlik problemlerinin de önüne geçiyor.

4. Nilkin MC018 

Çinli üretici Nilkin’in tezgahından çıkan MC018, kablosuz şarj hizmeti sunmasının yanında aynı zamanda cep telefonunuz için bir stand görevi de görüyor. Film ve dizi izlemeye meraklıysanız en azından kablo anlamında şarj aletine bağlı yaşamaktan kurtulacaksınız demektir.  

Yatay kullanıma da imkan tanıyan model; iPhone modellerinin desteklediği maksimum 7.5 Wattlık güç değerini kolaylıkla sunarken, Android modeller MC018’den 10W değerinde güç alabiliyor. Normal şarj işlemine göre %40 daha hızlı bir işlem vaat eden Nilkin, aşırı şarjı ve voltajı önleyen, aynı zamanda metal nesneleri de tanımlayabilen teknolojilere sahip. Bu özellikle modelin fazladan ısınmasını ve aşırı yüklenmesini önlüyor. Nilkin MC018’in toplam ağırlığı ise 127 gram. 

3. Anker PowerPort Wireless 10

Fiyat/performans odaklı listelerin vazgeçilmez ismi Anker, kablosuz şarj konusunda da uygun fiyata çok şey vaat eden markalardan. Çinli üreticinin ‘PowerPort Wireless 10’ olarak isimlendirdiği kablosuz şarj cihazı, diğer tüm cihazlar gibi kablosuz kullanımı destekleyen tüm mobil telefonlarla uyum içerisinde çalışıyor. Diğer modellerde olduğu gibi PowerPort Wireless 10’da da; iPhone cihazlar 7.5W, Android cihazlar 10W güç ile şarj edilebiliyor. 

Üzerinde bulunan LED’ler sayesinde şarj işlemi hakkında bilgi almanıza izin veren model, aynı zamanda kaydırmaz pedler sayesinde telefonunuzun şarj standından kolayca ayrılmasının önüne geçiyor. Hızlı şarjı destekleyen model, son derece ince ve hafif bir gövde yapısına sahip. Cebinizde taşımak isteseniz bile sorun yaşamayacağınız PowerPort, şarj işlemi sırasında cep telefonunuzun kılıfını çıkarmanızı tavsiye eden modellerden birisi.

2. Baseus 10W Transparan

Listenin en şık ve en ucuz kablosuz şarj cihazı Baseus imzası taşıyor. Hem 10W seviyesinde şarja imkan tanıyan hem de birçok özelliğiyle diğer kablosuz şarj cihazlarından geri kalmayan model, aynı zamanda alışık olmadığımız tarzdaki transparan gövde yapısıyla dikkat çekmeyi başarıyor.  

Cep telefonunuza göre doğru akımı ayarlayabilme yeteneğine sahip Baseus kablosuz şarj cihazı, aynı zamanda bir ısı kontrol sistemine de sahip. Fazladan ısınmayı önleyen bu sistemin yanı sıra cihazınızın şarjı dolduğunda akımı kesen model, batarya verimliliğinin üst seviyede kalmasına yardımcı oluyor. İndüksiyon bobininin ürettiği manyetik alanı ise ‘Manyetik İzolasyon Katmanı’ ile engelleyen ürün, insan sağlığına zarar veren faktörleri de ortadan kaldırıyor. 8mm’lik cihaz algılama seviyesinin batarya ile dolumu mümkün kıldığını da ekleyelim.

1.  Samsung İkili Kablosuz Hızlı Şarj Standı

Listemiz her ne kadar alternatif üreticilerin tezgahından çıkan kablosuz şarj cihazlarına odaklanmış olsa da Samsung’un kablosuz şarj standlarından birini listeye eklememek haksızlık olurdu. Samsung’un ‘EP-N6100’ olarak kodladığı cihazı her ne kadar fiyat olarak diğer şarj cihazlarına göre yukarıda konumlandırılmış olsa da iki cihaz için şarj imkanı tanıyan yapısıyla ve oldukça hızlı şarj performansıyla kesinlikle bir fiyat/performans cihazı. 

Bir adet yatay ped ve bir adet stanttan oluşan gövde yapısıyla dikkat çeken model, birden fazla kablosuz şarj özelliğine sahip cihaza sahipseniz sizin için biçilmiş kaftan. Aile içinde birden fazla kullanıcının kablosuz şarj imkanından faydalanmasını sağlayan model, 50 derecelik açıyla yerleştirilmiş standıyla aynı zamanda film ve dizi gibi etkinlikler için de fazlasıyla uygun. Qi sertifikası sayesinde kablosuz özelliğe sahip tüm ürünlere şarj imkanı sunan model, hızlı şarja uyumlu Samsung modellerinde ise tatmin edici bir ‘hızlı şarj’ deneyimi sunuyor.