Kadınlar için evde saç kesim ipuçları

Bazen tasarruf etmek için, bazen sadece istediğimiz için… Sizde zaman zaman saçınızı evde kendiniz kesmeyi düşünebilirsiniz. Son dönemde dünyayı saran salgın nedeniyle de, çoktan birçoğumuz kendi kendinin kuaförü olmuş durumda. Hâl böyle olunca da evde saç kesim için ipuçlarını sizin için derledik.

 

Evde saç kesmek kabusunuz olmasın

Sesiniz duyar gibiyiz. “Evde saç kesmek ne kadar kolay olabilir?” diyorsunuz kendi kendinize değil mi? Size vereceğimiz birkaç ip ucuyla siz de kendi saçınızı kendiniz keseceksiniz. Hatta belki bu işi çok sevip kendi kuaför dükkanınızı açabilirsiniz. Şaka bir yana, kendi kendinize öğreneceğiniz birkaç püf noktasıyla evde saç kesmek çocuk oyuncağı!

İlk kural: Gerekli ekipmanı edinmek  

Saçınızı eğer dikiş makası ya da kağıt makasıyla kesmeyi düşünüyorsanız baştan söyleyelim: Sakın böyle bir şey yapmayın! İlk önceliğiniz kendinize bir kuaför makası almak. Diğer makasların aksine saç kesimi konusunda uzmanlaşan bu makaslar saçınızda hasar vermeden kolayca kesim yapmak için tasarlanır.

 

Evde saç kesimine profesyonel bir dokunuş yapmak için Nagasaki kuaför makası gibi seçenekleri dikkate almalısınız. Bu tarz bir kuaför makası körelmeyecek ve bileme gerektirmeyecek şekilde üretilir.

Tabi kuaför makasına eşlik edecek bir ara makası da ihtiyaçlar arasında. Saçları seyreltmek, azaltmak veya inceltmek için tercih edilen ara makasını kullanırken dikkatli olmak şart. Daha çok kalın telli saçlar için kullanılan ara makası ince telli saçlar için en iyi sonucu vermeyebilir.

Saç kesme etkinliği konusunda uzmanlaşma niyetinde iseniz bir ara makası edinmenizde fayda var. Kiepe profesyonel ara makası bu ihtiyaç için doğru tercih olabilir.

İkinci kural: Saç kesim modeline karar ver 

Şimdi en önemli aşamalardan birindesiniz. Saçlarınızı nasıl kesmek istiyorsunuz? Eğer ilk kez kendi saçlarınızı kendiniz kesecekseniz kısaltmak ya da kırklarını almakla başlamanızı tavsiye ederiz. İlerleyen zamanda daha modelli kesimlere geçebilirsiniz.

Her zaman kullandığınız modeli uygulamak da en kolay yollardan birisi. Yeni şeyler denemek için biraz daha tecrübe edinmek ve kesim konusunda ustalaşmak daha iyi sonuçlar verebilir. Tabi bir de saç kesim modelinizin ne kadar geri döndürülebilir olduğunu da hesaba katmalısınız. Radikal değişiklikler sırasında yaşanabilecek küçük sorunlar ve hatalar üzücü sonuçlar doğurabilir.

Üçüncü kural: Saçlarınızı kesime hazırlayın

Saçlarınızı temiz ve nemli olmasına özen gösterin. Böylelikle evde saç kesimini daha rahat yapabilirisiniz. Saçlarınız kısaltmak istiyorsanız istediğiniz kısalıktan bir parmak daha uzun kesmenizde fayda var. Aksi takdirde saçlarınızı kuruttuğunuzda daha kısa bir saçla karşılaşabilirsiniz. 

Saçlarınızı düz bir şekilde kısaltmak istiyorsanız, nemli saçınızı at kuyruğu şeklinde bağlamanız hata yapmanızı engelleyecektir. Saçlarınızı bağlarken dikkatli olmakta fayda var; eğer saçınızın tüm bölümlerini tek bir yerde toplamaya çalışırsanız uzunluğu hesap etmekte zorlanabilirsiniz. Bu tarz bir senaryoda kesim sonrasında saçlarınızı açtığınızda istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle saçınızı en azından 3 bölüme ayırmakta fayda var.

Dördüncü kural: Saçlarınızı tarayın

Saçlarınız evde kesmeden önce taradığınız gibi kesimi yaptıktan sonra da tarayın. Saçlarınızı kestikten sonrada parçalara ayırarak taramanız, eşitsizlikleri görmeniz için önemli. Eğer saçlarınızı kestikten sonrada uzunluğundan memnun kalmazsanız yeniden bir at kuyruğu yapabilir ve saçlarınızı kesebilirsiniz.

Kakül kesmek için ipuçları

-Saçlarınız kuru ve temiz olduğundan emin olun.

-İnce dişli bir tarakla alnınızın 5-6 santim gerisinde bir hat oluşturun.

-Elinizle saçlarınızı yukarıya kaldırarak istediğiniz uzunlukta kesin.

-Küçük parçalar halinde kesim yapın. Böylelikle hatalarınızı düzelmek için fırsatınız olur.

Gerekli malzemeler olduktan sonra saçlarınızı kesmek ve şekillendirmek inanın çok kolay. Evde saçınızı kendiniz kesmeniz size sadece zaman ve para kazandırmayacak. Aynı zamanda yeni bir şey öğrenmenin ve başarmanın da tatminini yaşatacaktır. 

Evde saç kesimi konusunda uzmanlaşmanın bir sonraki adımı için doğru ekipmanları edinmek şart. Hepsiburada’nın makaslardan önlüklere, fırçalardan aynalara kadar birçok farklı ürünü kullanıcılarına sunduğu Kuaför Malzemeleri kategorisi, bir sonraki aşama için ziyaret etmeniz gereken yer.

Saçlarınız güzelliğinizin bir parçası. Düzenli olarak saçlarınızı kestirmenin elbette güzelliğinize güzellik katacaktır; fakat saçlarınıza bakım yapmayı da ihmal etmemeniz gerekli. Saçlarınıza iyi gelecek maskeler yapmak saçınızı sağlıklı ve göz alıcı bir hale getirecektir.  Evde kolayca uygulanabilecek 4 kolay saç bakım maskesini anlattığımız içeriğimiz saçlarınıza iyi gelecek tarifler için doğru adres!