Kampçılar için doğru çanta hazırlama taktikleri

Yazın güneş, plaj, eğlence güzel tabi ama “Yetmez, ben biraz da serinlik, temiz hava, yeşil ormanlar, bulutlarla dans eden yaylalar istiyorum” diyenlerdenseniz, kamp çantanızı hazırlamaya başlayın. Kıyafetlerinizi ve çadırınızı toparladınız, peki çantanıza neler koyacaksınız? Bu yazıyı dikkatlice okumanızı ve çantanızı ona göre hazırlamanızı öneriyoruz, çünkü ormanlarda ve yaylalarda eksiğinizi tamamlayabileceğiniz bir market bulmanız biraz zor…

 Yedek kıyafetler

Tabii ki sadece üstünüzdeki giysilerle kampa gitmeniz mümkün değil. Terleme ve toz-toprak ciddi dert. Giysilerinizi yedeklemeniz önemli. Çantanıza koymanız gereken belirli ekstra kıyafetler bulunuyor.

Yedek Şapka: Başınıza taktığınıza ek olarak hafif bir kasket her zaman yararlı olur. Özellikle uzun yürüyüşlerde şapkanız kirlenecek ve yıkama şansını bulamayabilirsiniz.

Yağmurluk veya Katlanabilir Ceket: Gittiğiniz yer özellikle geceleri çok daha serin olacak. Yazın ortasında cekete ihtiyacım olmaz demeyin ve katlanabilir, çok yer tutmayacak bir alternatifi yanınızda bulundurun. Yaylaya çıkıyorsanız, yaz-kış demeden yağmura maruz kalabileceğinizi hatırlatalım.

Uzun Pantolon: Ormanlar ve yaylalar, eğer ilk kez gidiyorsanız, dikenlerle ve böceklerle tanıştığınız, “Bacakları korumam lazımmış” dediğiniz yerler olacak. Yola çıktığınızda ayağınızda şort olabilir ama özellikle zor parkurlarda ve geceleri “Keşke uzun bir şeyler getirseydim” diye hayıflanmamak için önleminizi alın.

Mayo: Gittiğiniz yere bağlı tabi ama suları serin akan bir kanyon keşfedip pişmanlık yaşamamak için yanınıza mayo almayı da bir düşünün deriz.

Yeme-içme için

Kampta oksijeni alınca karnınız çok acıkacak. Burada iki alternatifiniz var… Ya yanınıza konserve alıp, ağır metal kutuları taşıyacaksınız, ya da pratik bir yemek seti oluşturacak ve gittiğiniz yerde mutfağınızı kuracaksınız. İkinci seçeneği tercih edenler için liste çok uzun değil…

Küçük Bir Gaz Ocağı: Bu konuda teknoloji ve özellikle güvenlik çok ilerledi. İyi ve hafif bir gazocağını uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. Gaz ocağı taşımak istemiyorsanız, çevreden topladığınız tahta ve dallarla ateş yakabileceğiniz aletleri yanınıza almanızda fayda var. Yazın ormandaysanız kesinlikle ateş yakmayın diye uyarmamıza gerek yok sanırız.

Pişirme Kapları: Bu konuda birçok alternatifiniz var. Mutfak tavaları, tencereleri gibi… Uzun yıllar kullanmayacağınızı göz önüne alarak, küçük, hafif ve kullanışlı bir takım satın alabilirsiniz. Bardak-çanağı nasıl seçeceğiniz, kampınızda ne yemek istediğinize göre değişir tabi ki…

Çatal-Kaşık: Doğaya gidip, plastik çatal-kaşık kullanmak olmaz. Kampçılara özel, yer kaplamayan, ağırlık yapmayan özel yemek takımları olduğunu unutmayın. Çok soğuklarda metal çatal kaşık da tehlikeli olacaktır.

Su Matarası: Hafiflik ve içindeki sıvının ısısını uzun süre sabit tutan bir termos/matara hayat kurtarır.

Su Filtresi: Eğer gittiğiniz bölgedeki su kaynaklarından emin değilseniz, yanınıza bir su filtresi almanız yerinde olacaktır.

Havlu: Tabii ki kocaman bir plaj havlusu değil ama küçük, kullanışlı, çabuk kuruyan bir havlu veya peştemal çok işinize yarayacak.

Kullanışlı Bir Bıçak ve Küçük Bir Kesme Tahtası: Kampta yemek hazırlamak için bütün malzemeyi en küçük boyuta getirmeniz gerekiyor. Bunun için besinleri doğrayacak bir set kurmanız lazım. Doğada üstünde bir şeyler kesecek düz bir zemin bulamayacağınızı unutmayın.

Kişisel bakım ve medikal malzemeler

Bu tip malzemelerden bazıları yaşamsal önem taşırken, bazıları da “alırsanız iyi olur” kategorisinde… Özellikle terslikler yaşama ihtimaline karşı tedbirli olmakta fayda var.

Tuvalet Kağıdı: Doğada muadili olmayan ender malzemelerden biri… Aslında yerine kullanacağınız şeyler var ama okumak/duymak istemezsiniz…

Kremler: Minik ambalajlarda güneş, dudak kremleri uzun süreler susuz kalma, güneş altında yürüme gibi şeyler yaşayacağınız için önem taşıyor.

Böcek Kovucular: Doğadaki haşarat, evlerinizdeki sineklere ve böceklere pek benzemez ve ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Önlemini baştan almakta yarar var.

İlkyardım Malzemeleri: Oluşabilecek yaralanmalara ilk müdahaleyi doğru yapmanızı sağlayacak, enfeksiyon kapmanızı engelleyecek küçük bir sağlık kitini mutlaka yanınızda taşıyın ve tedbirli olun.

Teknoloji ve bilim

Kampınız yanınıza alacağınız belirli cihazlarla bir doğa gözlem gezisine dönüşebilir, gördüklerinizi kayıt altına alarak sizin gibi doğayla buluşamayan insanlara ulaştırma şansı bulabilirsiniz.

Pusula ve Harita: Gideceğiniz bölgenin ayrıntılı bir haritasını artık internette birçok mecradan çıkış alarak basabilirsiniz. Küçük bir pusula da yön bulmanıza yardımcı olacaktır. Bölgede baz istasyonu bulunmayacağı için akıllı telefonunuz işlevsiz kalabilir.

El Feneri: Eğer kampınız bir günden fazla sürecekse yanınızda mutlaka bir el feneri bulundurmalısınız. Feneriniz el veya güneş şarjlı değilse, her ihtimale karşı yedek pil almayı da unutmayın.

Dürbün: Doğa gözlemlerinizi kolaylaştıracak, sesini duyduğunuz kuşları yakından görmenizi sağlayacak bir dürbün, gezinize renk katacaktır.

Kamera/Fotoğraf Makinesi: Bu konuda akıllı telefonunuzun yeteneklerine güvenmiyorsanız, yanınıza kampınızı belgeleyecek bir cihaz almanızda yarar var.

Çakı

Çok amaçlı sağlam bir çakı bir kampçı için o kadar önemli ki ayrı bir başlığı hak ediyor. Seçiminizi yaparken çakıyı daha çok bir şeyler kesmek için kullanacağınızı unutmayın. Daha çok bıçak çeşitliliği fazla olan alternatifler üzerinde durun. Çakınıza ait küçük bir cımbızın ne kadar önemli olduğunu, doğada dikenlerle karşılaşınca öğreneceksiniz.

Çadır, uyku tulumları ve matlar, daha çok kamp çantanıza odaklandığımız için başka bir yazının konusu… Birden fazla kişi gidiyorsanız, ayrı ayrı çantalar toparlamak değil, işlevleri çantalara ayırmak iyi bir yöntem olabilir. Yemek gereçleri bir çantada dururken, teknolojik cihazları başka bir çantada taşıyabilirsiniz. Böylece fotoğraf makinenizden peynir temizlemek zorunda kalmazsınız.

Hazırsanız, rotanızı belirleyin ve yola çıkın…