Kardiyo ve kardiyo hakkında yanlış bilinenler

Yağ yakmak için en doğru sporlardan biri olan kardiyo hakkında herkes bir şeyler söylüyor. Peki bunların hangisi doğru, hangisi yanlış?

2020’nin büyük bir çoğunluğunu evlerimizde geçirdiğimiz düşünüldüğünde pek fazla alan ve ekipmana ihtiyaç duyulmadan yapılan spor türlerinin yükselen bir trende sahip olduğunu duymak şaşırtıcı olmasa gerek. Kardiyo da bu spor dallarının arasındaki en çok bilinenlerden. Bu sebeple de doğru veya yanlış birçok bilgi ortalıkta dolaşıyor. Eğer bu sporu yaparak hızlı bir şekilde yağ yakmayı planlıyorsanız bu bilgilerden doğru olanları süzmeli ve programınızı ona göre hazırlamalısınız.

Yükselen bir trend: Kardiyo

kardiyo

Kardiyo son zamanlarda salon sporları arasında en çok tercih edilen türevlerden biri. “Kardiyovasküler” yani vücudun dolaşım sisteminden türetilmiş bir kelime olan kardiyo, içerisinde yüksek tempolu egzersizleri barındırmaktadır. Bu sebeple kardiyo yapanlar, beslenme alışkanlıklarını da düzenlediği takdirde yaptıkları egzersizlerle hızlı bir şekilde yağ yakabilir ve çok kısa süreler içinde fit bir vücuda sahip olabilir.

Kalp, damar ve akciğerleri yoğun bir şekilde çalıştıran bu egzersizler, fiziken ve ruhen vücudunuzu diri tutmanızı sağlamaktadır. Ancak kardiyonun faydasını görmek için günlük hayatınızı düzen içinde yaşamalı ve antrenman programınıza sıkı bir şekilde uymanız gerekir. Disiplinsiz ve belirsiz aralıklarla yapılan kardiyo egzersizlerinin vücudunuza fayda sağlaması ve fazla yağları yakması ne yazık ki oldukça zordur.

Kardiyonun faydaları

kardiyo

Kardiyo, kalp ve damarları çalıştıran bir egzersiz olduğundan dolayı ileride başınıza gelebilecek olası kalp damar ve tansiyon hastalıklarını önlemektedir. Mental olarak da güçlenmenizi sağlayan egzersiz depresyona karşı en güçlü ilaçlardan biri olarak görülmektedir. Vücudunuzun her tarafını çalıştırdığınız bu egzersizler, düzenli uyuma alışkanlığına teşvik etmekte ve gece uykularınızın kalitesini artırmaktadır.

Yoğun bir günün ardından yapacağınız antrenmanlar, yorgunluğunuzu alır ve daha dinç bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Bu sebeple özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan ve stresli bir çalışma temposuna sahip olan insanlar sık sık bu sporu yapmaktadır.

Kardiyo hakkında doğru bilinen yanlışlar

Birçok insan kardiyonun sadece kapalı alanlarda yapılan bir spor olduğunu düşünmektedir. Ancak bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Birçok farklı sporda bunun izlerini görmek mümkündür. Örneğin bisiklet sürmek, koşu yapmak veya ip atlamak da kardiyo antrenmanları arasındadır.

Eğer günün yorgunluğunu evinizde egzersiz yaparak geçirmek isterseniz ip atlamak en iyi seçimlerden biri olabilir. Birbirinden farklı atlama ipi modellerine ulaşmak için; “Atlama İpi” kategorimize göz atabilirsiniz.

Sadece egzersiz yaparak hızlı bir şekilde kilo verileceği inancı da yine birçok kişinin düştüğü yanılgılardandır. Egzersiz yapmak yağ yakmak için olmazsa olmazlardandır ancak beslenme alışkanlığı ya da uyku düzeni gibi etkenlerle desteklenmediği sürece tek başına yeterli olmamaktadır. Dolayısıyla kardiyo egzersizlerini dengeli beslenerek ve kaliteli bir uyku çekerek desteklemek zorundasınız.

Fazla kilolarından kurtulmak için düzenli spor yapan ancak bir türlü gün içinde yediğiniz atıştırmalıklardan vazgeçemeyenlerdenseniz; “Bikutu Lezzet sağlıklı atıştırmalık kutusu” ile gün içindeki kaçamaklarınızı düşük kalorili ve sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Fitness yapanların birçoğu kardiyo yapmaktan çekinmektedir. Bu yargıya sahip kişiler, kardiyonun kasları erittiğini ve incelttiğini düşünmektedir. Aslına bakarsanız kardiyo egzersizler bu durumun tam aksine ağırlık çalışmalarıyla kombinlendiğinde vücudun kaslanmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla daha kaslı bir vücuda sahip olmak isteyenler kardiyo antrenmanlarını da ciddiye almalıdır.

Evde yapabileceğiniz diğer alternatif sporları merak ediyorsanız; “Vücut Kontrolünü Sağlamak İçin Denge Egzersizleri” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.