Kayak kıyafetlerini seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Eğer bir acemiyseniz veya uzun bir süredir kayak yapmadıysanız, yaklaşan bir kayak tatili için kara kara ne giyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bu yazımızda, tarzınızı bozmadan sizi sıcak tutmak ve kışın zorlu havasından korumak için bilmeniz gerekenleri yazdık.

Kumaş performansı ve kalitesi fiyatla birlikte artar ve birçok iyi marka sınırlı miktarlarda kaliteli kıyafetler ürettikçe bu kıyafetlerin ayrıcalıkları ve özellikleri de artar. İşte kayak veya snowboard kıyafetleri için hızlı bir başlangıç rehberi…

İçlik

Terlemenizi engellemek ve aynı zamanda sizi sıcak tutmak için son derece gerekli bir giysidir. Yün, sentetik veya ipek seçmenizi tavsiye ediyoruz. Pamuktan tamamen kaçının, pamuk teri toplar ve hapseder, bu da üşümenize neden olabilir. Merinos ve bambu gibi doğal lifler genellikle daha pahalıdır ancak doğal anti bakteriyel özellikleri istenmeyen kokuları engeller ve cildinize zarar vermez.

Helly Hansen termal içlik %100 merinos yünlüdür ve dış katmanı vücut ısısını korur. Hem kuru hem sıcak tutar. Klasik yün içlikler gibi kaşıntı yapmaz. Çamaşır makinasında rahatlıkla yıkanabilir.

Hafif bir polar

kayak

Kayak tatillerinde yanınıza hafif bir polar veya yün içeren bir sweatshirt almanızı tavsiye ediyoruz İçliğinizin üstüne, yün veya yünden yapılmış ince bir ceket de giyebilirsiniz. Yüksek performansa ihtiyaç duyan ileri düzey bir kayakçı değilseniz, hali hazırda sahip olduğunuz bir şeyi giymeniz uygun olacaktır.

Birden çok ince katmanın aralarında hava tuttuğunu unutmayın, bu nedenle iki ince kazak giymek, bir kalın kazak giymekten daha sıcak olacaktır.

Pamuk ve diğer yüksek emici malzemelerden kaçınılması gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Yorulup bir kahve içmek için mola verdiğinizde veya akşamüstü şömine başında kahvenizi yudumlarken hem rahat ve sıcak tutacak hem de şık bir polar ceket giyebilirsiniz.

Kayak çorapları

kayak

Kayak çorapları botlarınızdan daha uzun olmalıdır. Ayrıca giyeceğiniz çorapların çok kalın olmamasına özen gösterin. Kalın çoraplar, botlarınızla birlikte iyice sıkılaşır ve kan dolaşımınızı kısıtlayacağından ötürü ayaklarınızı daha soğuk hale getirebilir. Aynı zamanda hareket kabiliyetiniz de azaltır. Bazı kayak çoraplarının bacaklarınıza denk gelen kısımlarında dolgu vardır. Bu dolgular botlarınızın değdiği yerlerin acımasını engeller. Yünlü veya sentetik çorapları tercih edin ve pamuklu olanları giymekten kaçının çünkü pamuklu çoraplar, kardan veya terden ıslandığında kurumaları uzun sürecektir.

kayak

Thirty two termal çorap ayaklarınızı hem sıcak tutacak hem de hareket kabiliyetinizi kısıtlamadan kayak keyfi yapmanızı sağlayacak.

Kayak montu

kayak

Kayak montları genellikle su geçirmez veya suya dayanıklılardır ve birçok kullanışlı ceple donatılmışlardır. Güneşli havalarda polar veya yün ceketinizin üzerine su geçirmeyen ve nefes alabilen bir yağmurluk da yeterli olacaktır, ancak bu yağmurluklar kaygan olduğu için bu kayganlık düşerseniz daha uzun süre yuvarlanmanıza sebep olabilir.

Kayak montunuzun kapüşonlu bir model olması rüzgârdan korunmak için iyi bir seçenek olacaktır. Havalandırma fermuarları, telesiyeje yürürken veya ilk derslerinizde yavaş hareket edeceğinizden ötürü terleyeceğiniz için sıcak havayı dışarı atma yönünden harikadır!

İçerisinde ekstra bir katman daha olursa, düştüğünüzde karın sırtınızdan veya karnınızdan içeri girmesini engelleyebilir. İç cepler, değerli eşyalarınızı ve temel ihtiyaçlarınızı güvende ve düzenli bir şekilde tutmanıza yardımcı olur. Dış cepler ise koyacağınız eşyaların el altında olmasını sağlar, ancak suya dayanıklı fermuarlara sahip olduğundan emin olun.

Kolda bulunan bir cep, skipass veya otel giriş kartınızı koymak ve kolayca çıkarabilmek için kullanışlı bir cep olacağından bu tarz bir montu tercih etmenizi öneririz.

Kayak pantolonu veya tulumu

Su geçirmez veya suya dayanıklı ve yalıtımlı olan bu ürünlerden bazıları, karın botlarınızdan içeri girmesini önlemek için uygun cep ve havalandırma delikleri gibi özelliklere sahiptir. Bazıları ağır ve hantal pantolonlardan hoşlanmaz. Böyle kişiler için su geçirmez/nefes alabilen yağmur pantolonlarını giymek de yeterli olacaktır. Daha sıcak olsun isterseniz altına polar bir pantolon giyebilirsiniz.

Birçok pantolon, bel kısmında su ve kar geçirmez bir sistem oluşturmak için aynı marka montlarla uyumludur. Bir klips ile birbirlerine bağlanabilir ve sizi ıslanmaktan koruyabilirler.

Streç kumaşlara sahip kayak pantolonları kayak yaparken daha konforlu olmanızı sağlar. Kayak pantolonları üstünüze tam oturmalıdır. Böylelikle hem içinize kar girmesini önlemiş olacaksınız hem de pistlerin tozunu attırırken rahat edeceksiniz. Bazı pantolonların farklı boyları mevcuttur, ancak çoğu kayak pantolonu, iyi bir terzi tarafından kolayca kısaltılabilir.

Pantolonda cep olması iyidir ama yine hareket kabiliyetinizi engellememek için bu cepleri fazla doldurmamanızı tavsiye ederiz.

Eldivenler

kayak

Eldivenlerinizi su geçirmez veya suya dayanıklı olan modellerden seçmelisiniz. Genel olarak, daha kalın olanlar daha sıcak tutarlar, ancak bu kalınlık ellerinizin hareket becerisinden ödün vermenize sebep olabilir.

Elleriniz çok hassas değilse veya kan dolaşımı zayıf biri değilseniz eldiven için çok hassas olmanıza gerek yok, ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi mutlaka su geçirmez olmaları gerekir! Tatile gittiğinizde havanın birden soğuduğunu ve eldivensiz kayamayacağını fark ederseniz her zaman uygun fiyatlı jel el ısıtıcılarından alabilirsiniz.

Vermeniz gereken ana karar “standart eldiven mi yoksa mitten mı?” olmalıdır. Standart eldivenler rahat hareket etmenizi sağlarlar, ceplerinizden bir şeyler çıkarmanız da kolay olacaktır fakat mittenlar parmaklarınız bir arada duracağından doğal vücut ısınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Kask

Takmanız zorunlu değil, ancak kayak yaparken şiddetle kullanmanızı tavsiye ettiğimiz bir aksesuar. Başınızı alabileceğiniz olası darbelerden korumaya yardımcı olur ve başınızı sıcak ve kuru tutar. Kask kullanmayı tercih etmiyorsanız da mutlaka kalın bir şapka takın. Kayak merkezlerinin çoğu kask kiralar, bu nedenle satın almak zorunda değilsiniz.

Kayak gözlüğü

İyi bir gözlük gözlerinizi korumaya, karın gözünüze girmesini önlemeye ve ayrıca rüzgârın gözünüzde neden olacağı hasarları azaltmaya yardımcı olur. Hangi marka olursa olsun UVA ve UVB ışınlarına karşı tam koruma sağladığından emin olun.

Dikkat etmeniz gereken bir şey daha var. O da kar körlüğü (fotokeratit) olarak adlandırılan bir durumdur. Genellikle kardan yansıyan zararlı ışınlara maruz kalmanın neden olduğu acı verici bir durumdur, temelde gözde oluşan güneş yanığı anlamına gelir. Bunu önlemek için de gözlük takmak önemlidir.

Gözlüğünüzün kaskınızla, yüz şeklinizle uyumlu olup olmadığını ve numaralı gözlük kullanıyorsanız üzerine oturup oturmadığını kontrol edin. Kayak gözlüğünün boşluksuz bir şekilde yüzünüze uyum sağlaması gerekir.

Boyunluk veya balaklava

Buz gibi havada bir boyunluk veya balaklava sizi olası soğuk algınlıklarına karşı koruyacaktır. Malzeme olarak polar veya alerjen bir bünyeniz yoksa yün bir boyunluk sizi ısıtmak için yeterli olacak.

North Face Denali Neck boyunluk sizi sıcak tutmak için rüzgar ve soğuğun içeri girmesini azaltan yumuşak geri dönüştürülmüş yünden üretilmiştir. Kıyafetlerinize uyum için ayarlanabilir büzme ipine sahiptir.

İklime göre giyinin

Koşulların daha kuru ve soğuk olma eğiliminde olduğu yerlerde biraz daha yüksek yalıtımlı ve yağış alan yerlerde tamamen su geçirmez bir kıyafet almalısınız.

Katmanlar

Kayak yaparken katmanlar halinde giyinmek rahat etmenin anahtarıdır. Hava ısındığında çıkarılabileceğiniz ve üşüdüğünüzde ekleyebileceğiniz katmanlar şeklinde giyinin.

Tasarruf

Hali hazırda sahip olduklarınızı kullanarak tasarruf edin. Bütçeniz kısıtlıysa, mevcut dış mekân kıyafetleri kayak kıyafetlerinde bulunan bazı belirli özelliklerden yoksun olsa da işinizi görebilir.

Bütçe

Mantıklı yatırımlar yapın. Eğer bir sezonluk skipass satın aldıysanız, premium bir donanım için fazladan para harcamak mantıklı olabilir. Sadece ara sıra veya haftasonlarında gitmeyi planlıyorsanız, savurganlığa gerek yok. İlk başta ekipman kiralamak, paradan tasarruf etmenin ve gelecekte ne tür kıyafetlere yatırım yapmak isteyebileceğinizi belirlemenin harika bir yoludur.

Su geçirmez ve sentetik

Su geçirmez ve sentetik, her zaman gözde bir kombinasyondur. Ceketler, pantolonlar ve eldivenler su geçirmez olmalı ve nemli koşullarda veya terlediğinizde sıcaklıktan ödün vermeyen bir yalıtıma sahip olmalıdır.

El ayak ısıtıcıları

Gerektiğinde el ısıtıcıları ve ayak ısıtıcıları satın alın. Çoğu kayakçı el ısıtıcılarının önemli olduğunu düşünür. Kapalı poşetinden çıkarıldığında kimyasal olarak aktif hale gelen bu paketler eldivenleriniz ve çoraplarınız ıslanıp soğuduğunda bile saatlerce sıcak durmalarını sağlar.

Reflektörler

Bu güvenlik özelliği bazı kasklarda, ceketlerde ve pantolonlarda bulunur. Ekipmanınız bu reflektörlerden birine sahipse, herhangi bir çığ kazasında veya sakatlanmalardan sonra hızlı bir şekilde bulunmanız için yardımcı olabilir.

Güneş

kayak

Güneş kremini unutmayın. Bir rakun gibi görünmek istemiyorsanız açıkta kalan cildinize mutlaka güneş kremi sürün. Güneş ışığı yüksek rakımlarda daha yoğundur ve karın parlaması güneşi yansıtacağından güneş yanığı ve cilt hasarını yoğunlaştırır. Çenenizin, burnunuzun ve kulaklarınızın alt taraflarını unutmayın!

Ekipmanlarınızı tamamladıysanız “Kayak sporunun püf noktaları” başlıklı yazımızı okuyarak hemen kendinize bir kayak tatili planı yapmaya başlayabilirsiniz.