Kış lastiği satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kış lastiği olmayanlar veya yenilemeyi düşünenler çoktan lastik araştırmasına başladı bile. Kışlık kıyafetler gardıropların en önemli kısımlarını yavaş yavaş ele geçirirken, otomobillerimizin de kışa hazırlık zamanı yaklaşıyor. Motor sıvıları kontrol ediliyor, zincirler bagajlara yerleştiriliyor, kış lastikleri depolardan çıkarılıyor.

Ancak aracınıza doğru kış lastiğini seçmek için birçok parametreye dikkat etmek gerekiyor. Bu parametrelerin ne olduğunu öğrenmek, nasıl bir lastik seçeceğinize karar vermek ve kış lastiklerinin ayrıntılı dünyasına girmeye hazır olun.

Neden tercih etmeliyim?

kış lastiği

Hangi kış lastiğini tercih etmeniz gerektiğini anlamak için öncelikle neden kış lastiği tercih ettiğinizi bilmeniz gerekiyor. Bazı sürücüler yaşadıkları şehre karın çok az yağdığını belirterek kış lastiğine ihtiyaç duymadıklarını, bu sebeple kış mevsiminde de yaz lastiği kullandıklarını söylüyor. Veya zincir taşıdıklarından dolayı kış lastiğine ihtiyaç duymadıklarını anlatıyor. Maalesef ki bu sürücüler büyük bir yanılgıya düşüyor.

Bu lastikler sadece kar yağdığında kullanılması gereken bir lastik değildir. Aslında ismi de bu yüzden kar lastiği değil, kış lastiğidir. Kış lastikleri, yumuşak hamurlu yapısı ve özel sırt derisi sebebiyle 7 °C derecenin altındaki havalarda yaz lastiklerine göre daha iyi yol tutuş ve frenleme mesafesi sunar. Ayrıca havanın karlı, yağmurlu veya yağışlı olmasının da hiçbir önemi yoktur. Dolayısıyla 7 °C derecenin altında bu lastikleri kullanmamak sürüş güvenliği açısından oldukça tehlikelidir. Ayrıca aracınızdan soğuk havalarda da maksimum verim almak istiyorsanız kış lastiklerini kullanmanız gerekmektedir.

kış lastiği

Kış lastiği, soğuk havalarda otomobilinizin sahip olması gereken en önemli ekipman ancak işinizi iyice garantiye almak isterseniz Knk X Tipi binek araç kar zincirini aracınızda tutmak iyi olacaktır.

Kış lastiği seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyim?

kış lastiği

Piyasada birçok markanın birçok farklı modeli bulunmakta. Bu sebeple aracınız ve cüzdanınız için en doğru olanını seçmek oldukça zor. Buna karşılık kış lastiği seçiminde birkaç püf noktaya dikkat ettiğiniz takdirde %100 memnun kalacağınız lastiği bulabilirsiniz.

  • Üreticinizin önerdiği marka ve tip aracınız için en doğru lastiktir

Sahip olduğunuz otomobilin üreticisi, aracınız için hangi lastiği öneriyor? Üreticinizin önerdiği lastik aracınız için en doğru lastik olacaktır. Ancak dürüst olmak gerekirse piyasadaki en uygun fiyatlı lastik olacağınız söyleyemeyiz.

  • Tarafsız kuruluşlarca yapılan lastik testlerini takip edebilirsiniz

Bazı tarafsız kuruluşlar, piyasadaki lastikleri test etmekte ve bu testler sonucunda en iyiden başlayan bir liste oluşturmaktadır. Aklınızdaki kış lastiğinin bu testlerden aldığı sonuçlar, karar verme sürecinde yardımcı olacaktır.

Nokian WR D4, sunduğu farklı ebatları ve aldığı iyi test sonuçlarıyla aracınız için iyi bir seçim olabilir.

  • Yakıt tasarrufu yapan bir lastik olmasına dikkat edin

Bu durum sadece kış değil yaz lastiği seçiminde de oldukça önemlidir. Lastik etiketlerinde yakıt verimliliği harf notlarıyla tespit edilir. En iyi yakıt verimliliği sunan lastik “A” harfi alırken diğerleri “B”, “C” vs… olarak sıralanır.

Goodyear Ultragrip 8 binek kış lastiği, kış mevsiminde aracınız için maksimum güvenlik sağlarken yakıt verimliliğini de üst düzeyde tutacaktır.

Kış lastikleriyle ilgili daha fazla bilgi almak için; “Neden Kış Lastiği Tercih Etmelisiniz? Dört Mevsim Lastikler Alternatif Olabilir Mi?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Güvenli sürüşler.