Kış sürüşleri için kar zinciri ve alternatifleri

Kış lastiği ve kar zinciri, kış mevsiminde araçların en önemli ekipmanlarından. Ancak sürüş güveniliğini sağlamak ve yolda aracınızla rahatlıkla seyahat etmek için farklı alternatifler de mevcut. 

Kış mevsiminde araba sürüyorsanız normalden çok daha dikkatli ve temkinli davranmanız gerekiyor. Her kar yağdığında televizyon haberlerinde kayarak başka araçlara çarpan otomobilleri görürüz. Bu gibi olumsuz durumlar genellikle ekipman eksikliğinden ve sürücü dikkatsizliğinden kaynaklanmakta. 

Dolayısıyla kendinizi, diğer insanları ve aracınızı kış mevsiminde güvende tutmak için çeşitli önlemler almanız gerekmektedir. Zincir ve kış lastiği bu önlemlerin en başında gelir. Ancak bu iki ekipman kışın zorlu şartları için yeterli değildir. Farklı araç gereçler ve farklı sürüş alışkanlıkları olmadan sağlığınızın ve cüzdanınızın koruyucusudur. 

Kış sürüşleri ekstra özen gerektiriyor

Hava sıcaklığının düşmesi ve yağışların artmasıyla yollar çok daha kaygan bir hale gelmektedir. Sıcaklığın 0C dereceye yaklaştığı hatta düştüğü durumlarda yağış olmasa dahi yolların buzlanarak kaygan hale gelmesi mümkündür. Bu sebeple kış mevsimindeki sürüşlerde çok daha dikkatli olmanız ve süratten olabildiğince uzak durmanız faydanıza olacaktır. 

Karlı havalarda gaz pedalına yumuşak davranmaya dikkat etmelisiniz. Yerler karlıyken aracınızı kaldırmak istediğinizde gaza çok basarsanız muhtemelen otomobiliniz patinaja düşecek ve olduğu yerde kalacaktır. Ancak gaz pedalını fazla kullanmadan kaltığınız takdirde rahatlıkla karda yol alabilirsiniz. Eğer sürüş modu olan bir otomobiliniz varsa gaz pedalının tepkisini en fazla azaltan modu seçmeniz işinizi kolaylaştırabilir. 

Diğer araçlarla aranızdaki takip mesafesini artırmak, kaza olasılığını da azaltacaktır. Siz her ne kadar tüm önlemlerinizi alarak ve doğru ekipmanlarla sürüş yapıyor olsanız da önünüzdeki araçta kış lastiği olmayabileceğini göz önüne almalısınız. Bu sebeple diğer araçlardan uzaklaşmak güvenli sürüşe yaklaşmanıza yardımcı olacaktır. 

Kar yağışının çok fazla olduğu, karın tamamen her şeye hakim olduğu ve çekişin minimuma indiği yollarda kış lastiğiniz olsa dahi zincir kullanmanız gerekir. Zincir, lastikteki çekişi artırarak daha rahat yol almanızı sağlayacaktır. Buna karşılık 4 lastiğe birden zincir takmanın pek bir anlamı yoktur. Çekişin olduğu ön ya da arka tekerleklere zincir takmanız yeterli olacaktır.

Knk X Tipi Binek Araç Kar Zinciri, kar yağışının fazla olduğu zamanlarda yolda kalmadan seyahat etmeniz için en doğru seçimlerden biri olacaktır. 

Zincir kış mevsimindeki en önemli otomobil ekipmanlarından biridir ancak zincire alternatif olacak çeşitli araçlar da piyasada bulunabilir. 

Kar zinciri alternatifleri

Zincirin en büyük alternatiflerinden biri kar çorabıdır. Oldukça uygun fiyatlara satın alınabilen kar çorabının lastiğe takılması da bir hayli kolaydır. Karlı yollarda tutuşu hayli artıran kar çorapları, birçok sürücü tarafından tercih edilmektedir. Buna karşılık asfaltla direkt temas ettiğinde çabucak zarar görebilen kar çorabını, sadece karın yoğun olduğu bölgelerde tercih etmenizi öneririz.

Matte Kar Çorabı, çoğu yerde zincirlere muadil olarak kabul edilirken karlı zeminlerde de maksimum çekiş sağlamaktadır. 

Plastikten üretilen zincirler de yine konvansiyonel zincirlere iyi bir alternatif oluşturmakta. Klasik zincire göre daha kolay montaja sahip olan plastik zincirin fiyatı da oldukça uygun.

Karmaks Plastik Kar Zinciri, maksimum çekiş sağlayarak aracınızın buz, kar ya da çamurdan çıkmasını sağlıyor. Tak çıkar özelliğiyle bir o kadar da pratik olan zincir, fiyatıyla da birçok kişinin ilgisini çekiyor. 

Kar paleti de son yıllarda zincire tercih edilen bir diğer alternatif. Çivili lastiğin çalışma prensibine benzeyen bir düzene sahip olan kar paleti, lastiğin belli bölgelerini çevreliyor. Üzerindeki çivilerle aracın çekişini sağlayan kar paleti, kolayca lastiğe monte edilebiliyor.

Mefa Tech Kar Paleti bu modeller arasında öne çıkanlardan. Kolayca monte edilebilen plastik palet birçok lastiğe kolayca uyum sağlayabiliyor. 

Çivili lastik de kar zincirinin bir alternatifi olarak görülebilir. Ancak fiyatı palet, çorap ya da zincirden daha yüksektir. Yağışın çok fazla olduğu, karın etkisinin aşırıya kaçacak derecede yaşandığı coğrafyalar için uygundur. Ralli araçları gibi ekstrem otomobiller, karlı havalarda çivili lastiği tercih etmektedir. Buna karşılık fiyatı ve sadece çok düşük sıcaklıklarda verimli olması sebebiyle standart otomobillerde pek kullanılmaz. 

Eğer çok yağışlı ve soğuk kışlara sahip bir coğrafyada yaşamıyorsanız kış lastiği aracınız için yeterli olacaktır. Her ebat ve her araç için uygun, rekabetçi fiyatlara sahip otomobil lastiklerine; “Oto Lastikler” kategorimizden ulaşabilirsiniz. 

Kış lastiği satın alma konusunda kafanızda soru işaretleri varsa “Kış Lastiği Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı içeriğimiz, işiniziye yarayacak bilgilere ulaşmanıza yardımcı olacak.