Kış tatili için tercih rehberi: Az bilinen lokasyonlar

Kısacık süren yaz tatillerinin tadı damağımızda kalmış, sabah erken saatlerde uyanmak artık biyolojik olarak vücudumuza işlemiş, stres artık gırtlağı aşmışken yapabileceğiniz en iyi şey bir kış tatili. 

Tatil deyince hemen hemen hepimizin aklına deniz, kum ve güneş üçlüsü geliyor. Elbette yazın tadı başka hele yaz tatilinin tadı bambaşka; ama kışın hiç tatil yapmak aklınıza gelmiyor mu? Yoğun iş temposunda bir siesta değil de nedir kış tatili? Yaz tatilleriyle karşılaştırıldığında oldukça avantajlı ve bir o kadar bünye dostu olan kış tatilinin avantajları saymakla bitmez.

Kış tatilinin avantajları nelerdir?

  •  Yoğun iş temposunun artık had safhada olduğu bir dönemde küçük bir kış tatili molası vermek sizi zihnen ve bedenen tazeler ve veriminizi artırır.
  • Kış tatili demek biraz dinginlik demek biraz doğa demek ve en önemlisi yoğun insan kalabalığından kurtulmak demek.
  • Kış tatili için öyle çok çok önceden rezervasyon yaptırmak durumda kalmazsınız. Eğer seçtiğiniz lokasyon popüler bir lokasyon değilse her zaman boş bir oda bulabilirsiniz.
  • Kış tatili, tatil sezonu olmadığı için oldukça bütçe dostudur.
  • Karlı bir orman manzarasına karşı şöminenin yanında yudumlanan sıcak çikolatanın verdiği huzuru hiçbir şezlong veremez.

Kış tatili için az bilinen lokasyonlar

Zigana Köyü

Ciğerlerinize tertemiz Karadeniz havası çekmek ve o eşsiz ormanın manzarasıyla zihninizi boşaltmak isterseniz kış tatiliniz için en uygun yer Zigana. Limni Gölü Tabiat Parkı ve Karaca mağaraları görülmeye değer.

Erikli Yaylası

Yalova’da yer alan Erikli yaylası, görülmeye değer Çifte Şelaleler’iyle sizi bekliyor. Doğayla baş başa kalabileceğini hatta isterseniz çadırınızla birlikte kamp yapabileceğiniz bir yer Erikli Yaylas.

Oylat

Bursa’nın en ilginç ve bir o kadar da şifalı olan yerlerinden biri Oylat, birbirinden ilginç fosil mağaralarının yanı sıra şelaleleriyle de görülesi yerlerden; ama en iyi yanı şifasını kemiklerinize kadar hissedeceğiniz termalleriyle de oldukça sağlıklı.

Zindan Şelaleleri

Kırklareli’nde kamp tutkunları için gizli kalmış bir yer olan Zindan Şelaleleri, dere şelalelerinin arka arka dizilmesiyle oluşan eşsiz ve mistik bir manzaraya sahip.   

Ayder 

Karadeniz yaz kış ilgi çeken yerlerden. Hele birde Ayder Yaylası var ki sormayın gitsin. İtiraf edelim son zamanlarda biraz popüler bir rota oldu ama lapa lapa kar yağarken Ayder’in çam ağaçları bir başka güzel. 

Bonus: Kış tatili için bavul hazırlamanın püf noktaları

Küçük bir kaçamak yapıp kış tatiline çıkmaya karar verdiniz. Rotanızı da belirlediniz geriye bavul hazırlamak kalıyor. Biliyoruz tatilin en keyifsiz kısmı bavul hazırlamak ama birkaç ip ucu işinizi kolaylaştıracak.

  • Kaç gün kalacaksınız? Tatil sürenize göre yanınıza ne kadar kıyafet almanız gerektiğini hesaplayın.
  • Kış tatili için yanınıza alacağınız kazak ve hırkalar bavulda oldukça yer kaplayacak bu yüzden kıyafetlerinizi rulo yaparak yerleştirmeyi tercih edin.
  •  En sağlam botunuz tatile çıkarken ayağınızda olsun. Böylelikle bavulunuzda yer açılacaktır.
  • Kış tatili için bavula koydunuz her şeye ihtiyacınız olduğundan emin olun.
  • İlaç ve vitaminleri unutmayın!

Kış tatiline çıkıyorken Victorinox Lexicon Hardside gibi sağlam ve geniş bir bavul tercih etmek, tatil öncesi bavul hazırlama stresinizi yenmenizde yardımcı olabilir.

Kış tatiline kendi arabanızla çıkmak isterseniz eğer zorlu kış şartlarına dikkat etmenizi ve arabanıza kış lastiklerini taktığınızdan mutlaka emin olmalısınız. Hala kış lastiği almadıysanız dikkat etmeniz gerekenler Kış lastiği satın alırken dikkat edilmesi gerekenler yazısında.