Kışın parfüm tercihinde zorlananlar için: Koku rehberi

Hepimizin kendine has kokusu var; önemli olan bu kokuyu bize en uygun parfüm ile birleştirmek ve hem etrafımızda hem de kendimiz için hoş bir iz bırakmak…

Parfüm pek çoğumuz için vazgeçilmez bir aksesuar. Güzel kokmak, etrafımızdakilerde iz bırakmak adına da son derece güçlü. İnsanlardaki koku hafızasıyla ilgili hâlâ çeşitli araştırmaların devam ettiğini ve koku alma duyumuzun en eski duyumuz olduğunu düşünürsek parfüm tercihimizin de ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız…

Bir koku duyarız ve anılarımız bizi anneannemizin evine götürür, bir koku duyarız annemizi hatırlarız. Koku hafızamız bizi bir anda bambaşka anlara götürebilirler.

Bu yüzden bazı insanlar, özellikle parfümlerini pek sık değiştirmezler ve sevdiklerine önce kokularıyla huzur verirler. Çevresindeki kişiler, içgüdüsel olarak her zaman aldıkları bu kokuyu duyumsadığında kendilerini güvende, huzurlu ve yakın hissederler. Tabii bu, o kişiyle ilgili neler hissettiğimizle de ilgili bir şey… Kokusunu alır almaz tedirgin olduğumuz insanlar da olabiliyorlar…

Yani koku, sadece bizim kişisel zevkimizi tatmin eden bir aksesuar değil, aynı zamanda etrafımıza bıraktığımız oldukça kalıcı bir iz.

Peki parfüm seçimi ve koku bu kadar önemliyken kış mevsiminde nasıl tercihler yapmalıyız?

Mevsim ve sıcaklık önemli

Her mevsimin iklimi, sıcaklığı farklı. Haliyle parfüm seçimimizi bu koşullar fazlasıyla ilgilendiriyor. Yazın ve bahar aylarında daha sıcak bir hava bizi beklediği ve parfümümüzün kokusu da daha kalıcı olduğu için hafif çiçek kokuları tercih ederken, kış aylarında bizi bekleyen soğuk havalara karşı daha kalıcı olması için baharatlı kokular tercih edebiliriz.

Giorgio Armani Code Edt erkekler için kış kokularına iyi bir örnek. Tepe notasında bergamot ve limon kokuları alabileceğiniz Code, kalp notasında anason ve zeytin çekirdeği özellikleriyle öne çıkıyor.

Özellikle amber, misk, vanilya, balkabağı, tarçın ve baharatlı kokular çok daha yoğun olduğu için kış mevsimi için son derece uygunlar. Bu egzotik kokular, soğuk havalara rağmen çok daha kalıcılar.

Yazın hafif kıyafetler içinde ferah bir görüntü ve his yakalamaya çalışırken kullandığımız parfüm de daha fresh olur. Oysa kışın kat kat giyiniriz, kendimizi daha çok koruruz ve parfümümüz de bu ortama uygun olarak biraz daha ağırlaşır.

Tepe notalarında zencefil, biber ve kakule kokularıyla harmanlanan Versace Crystal Noir Edp ise kadınlar için öne çıkan kış kokularından biri.

Ne zaman ve nerede kullanacağınızı belirleyin

Yoğun ve kalıcı olması ne kadar önemli olsa da kokunuzun aynı zamanda ağır olmaması da son derece önemli. Günlük kullanımda baharatlı kokular biraz ağır gelebilir, ancak özel bir davet için de son derece isabetli olacaktır. Kehribar, vanilya, gül ağacı özleri, paçuli soğuk kış aylarında gündelik hayatınızın vazgeçilmez dokunuşları olabilir.

Baharatlı, çiçeksi derken sizin için en uygun kokuyu seçtiniz. O zaman birkaç küçük tüyo ile kokunuzun kalıcılığını artırmaya ne dersiniz?

Joop Homme Edt gibi erkek parfümleri de tarçın ve portakal çiçeği notalarıyla ön plana çıkıyor. Joop Homme’nin kokusunda sandal, tütün ve yasemin esintileri de mevcut.

Cildinizi nemlendirmeyi unutmayın

Her şeyden önce parfümünüzü seçerken mutlaka vücudunuz temiz olmalı, herhangi bir başka kokunun izi olmadan temiz bir tene kokuyu denemeniz seçim yaparken yanılma payınızı azaltacaktır.

Parfümünüzü kullanırken de temizlik kadar vücudunuzun nemlilik oranı son derece önemli. Kuru ciltlerde maalesef parfümün kalıcılığı oldukça düşük olacağı için nemlendirici bir krem kullanmayı ihmal etmeyin. Duştan sonra vücudunuzu kokusuz bir krem ile nemlendirebilirsiniz.

Sebamed Nemlendirici Günlük Bakım Kremi ile cildinizin nem ve yağ dengesini sağlarken E vitamini ile de erken yaşlanmasını önleyebilirsiniz.

Kalıcı olması sizin için ne kadar önemli?

Çoğumuz kalıcı bir parfüm arayışı içinde olsak da kimimiz yoğun parfümleri pek tercih etmiyor. Bu noktada Eau de Parfum ve Eau de Toilette ayrımına dikkat edebilirsiniz. Eau de Parfum, Eau de Toilette’e göre daha yoğun ve kalıcıdır. Parfümünüzü seçerken bu ayrımı göz önünde bulundurarak tercihinizi yapabilirsiniz. Özellikle kış aylarında Eau de Parfum kullanmak, soğuk havaların kokunuzu alıp götürmesini bir nebze de olsa engelleyecektir.

Koku tercihinde sandal ağacı, musk ve kırmızı biber gibi notaları seven kadınlar için Tommy Hilfiger Tommy Girl Edt öne çıkan seçeneklerden biri.

Bileklerinizi birbirine sürmekten kaçının

Yanlış bilinen yaygın bir hareket de parfümü sıktıktan sonra bilekleri birbirine ya da boyun bölgesine sürmek… Parfüm, oldukça hassas bir formülle oluşturulur ve farklı noktaların birbirine teması kalıcılıklarını ve hatta kokularını etkiler. Siz daha kalıcı olsun, daha çok yayılsın diye uğraşırken aslında kokunuzun etkisini azaltıyor olabilirsiniz bu hareketinizle. Nitekim parfüm diğer cilt bakım ürünlerinin aksine tenimize yedirerek kullanabileceğimiz bir yapıya sahip değil.

Atış noktalarınızı belirleyin

Parfümü nereye sıktığınız kalıcılığı ve yoğunlu için önemli bir başka detay… Bilek içleri, boyun, dirsek içleri, diz arkaları atış noktalarınız olmalı. Hatta bu noktalara parfüm sıkmadan önce sabitleyici bir krem -örneğin; vaseline- sürerseniz parfümünüz etkisi çok daha kuvvetli olacaktır.

Kişisel bakım yaparken cildi nemlendirmekten lip balm yapımına sık sık başvuracağınız Vaseline® Original Nemlendirici Jel Krem’i henüz edinmediyseniz, bir an önce alınacaklar listenize eklemenizde fayda var. 

Onu iyi saklayın

Parfümünüzü mutlaka doğru bir şekilde muhafaza etmeye özen gösterin. Sıcak ve nemli ortamlar, son derece hassas formüllere sahip parfümler için hiç de uygun değil. Banyo ya da güneş alan bir ortamda saklamak yerine serin ve hatta orijinal kutularında muhafaza etmeyi tercih edebilirsiniz.

Çiçeksi dokunuşlar, baharatlı dominantlar… Dilediğiniz kokuya ulaşmak için Parfümler kategorisinden yüzlerce ürünü inceleyebilirsiniz. 

Kış aylarının en büyük dertlerinden biri de vücut da oluşan kuruluk ve çatlamalar. Soğuk havaların etkisini artırdığı şu günlerde cildinizle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa en iyi 10 nemlendiriciyi listelediğimiz içeriğimiz işinize yarayabilir.