Klasik rotalardan sıkılanlar için alternatif kayak merkezleri

Kış bitmek üzere. Kayak yapmak isteyenler için son günler. Bu son fırsatı farklı bir coğrafyada değerlendirmek istiyorsanız, alternatif kayak merkezleri listemize buyurun.

Uludağ tamam. Palandöken malum. Yüksek bütçelerde Alpler cepte. İstanbul’a yakın Kartepe son zamanlarda çok popüler… Peki, alternatif kayak merkezleri seçeneklerimiz neler? Aslında iklim değişikliği nedeniyle büyük şehirlerde karı ancak belgesellerde görerek yetişen bir nesil için çok sayıda alternatif rota mevcut. Farklı yerlerde kaymanın sportif olduğu kadar turistik bir yanı da var. Gitmişken otel ve pist dışında geziler düzenleyebilir, o coğrafyayı daha yakından tanımak isteyebilirsiniz. Madem öyle, buyurun alternatif kayak merkezleri listemize…

Bansko, Bulgaristan

Tercihiniz yurt dışı olacaksa sizi Bansko’ya alabiliriz. Ülkemize çok yakın olduğu için (İstanbul’dan 570 kilometre ve 7 saat mesafede) arabanızla giderken tüm kayak ekipmanınızı rahatlıkla yanınızda götürebilirsiniz. Tabii dileyenler için orada kiralama seçeneği de mevcut. Pistler her türlü zorluk seviyesine uygun. Ayrıca ocak ayı sonu ve şubat başı gibi Bansko’da Türk müzisyenlerin de sahne aldığı kayak festivalleri düzenleniyor. Gitmişken gündüz kayarak, gece ise dans ederek tüm stresinizi Bansko’da bırakabilirsiniz. Yine Bulgaristan’da ve Bansko’ya alternatif kayak merkezleri için Pamporovo ve Borovets’e de bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bozdağ, Denizli

Denizli traverten turizminden sonra kış turizmine de gözünü dikmiş durumda. Tavas ilçesine bağlı Bozdağ’da faaliyete başlayan Denizli Kayak Merkezi çok yakında ismini daha sık duyacağımız kayak merkezlerinden. Merkez, her seviyede hizmet verebilen 12 km uzunluğundaki üç piste sahip. Saatte 2500 kişi taşıma kapasitesiyle çalışan telesiyej ve teleferik sistemi mevcut. Üstelik yılda ortalama 3.5 ay kayak yapmak mümkün. Daha ne olsun? 2019 sonunda hizmete giren bu merkez klasik pistlerden sıkılanlara yurt içinden iyi bir alternatif olabilir.

Cıbıltepe, Kars

Kars’a trenle kış seyahati malum, son iki-üç yılın olmazsa olmazlarından. Hazır gitmişken Cıbıltepe’de kayak yaparak dönmek istemez misiniz? Toplamda 33 kilometreye ulaşan 10 adet slalom pisti ve 70 santim ortalamadan aşağıya düşmeyen kar kalınlığıyla daha iyi bir alternatif bulamazsınız sanki. Sarıçam ormanları arasında bir yürüyüş, Sarıkamış merkeze bir gezinti de cabası…

Jahorina, Bosna Hersek

Saraybosna’daki Jahorina Dağı profesyonel seviyede kendi sınırlarını zorlamak isteyenler için ideal. 1900 metrelerde dört zirveye sahip bu dağ 1984 yılında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yaparak teknik açıdan rüştünü ispat etmiş bir lokasyon. 20 kilometre uzunluğundaki pistte 10 bin kişi taşıma kapasiteli 9 teleferik sistemi yer alıyor. Ortalama 170 gün boyunca 1 metrelik kar kalınlığına sahip olduğunu da ekleyelim.

Zigana, Gümüşhane

Yazın Karadeniz yaylalarında soğu sulara atlamak kadar, kışın kayakla Zigana zirvelerinden inmek de mümkün. Tabii kısa bir piste ve daha kısıtlı olanakları bir itirazınız olmayacaksa… Zigana Kayak Merkezi’nde 661 metre uzunluğunda bir pist (pist teknik açıdan orta ve zor olarak tanımlanıyor) ve bir adet telesiyej sistemi yer alıyor. Rakım 1900 ila 2500 metre arasında değişiyor. Gümüşhane’ye 40, Trabzon’a 60 kilometre uzaklıktaki bu merkez Karadeniz’in bol oksijenli havasını içine çekmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

Kafamızda rotayı belirledik. Bütçe tamam, işten izinler alındı. Geriye sadece gerekli ekipman ve giyecekleri temin etmek kaldı diyorsanız, sizi hepsiburada’nın kış sporları kategorisine alalım.

Çocuklarla kayak tatili önerini görmek için tıklayınız.