Klima bakımının incelikleri nedir? Nasıl yapılır?

Bunaltıcı yaz günlerini çekilebilir kılan klima da her teknolojik cihaz gibi bakıma ihtiyaç duyar. Siz de bir klimaya sahip olmak ve ona gözünüz gibi bakmak istiyorsanız bu cihazların bakımı hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Evinizde, ofisinizde ya da aracınızda… Nerede olursa olsun klimalar hayatımızı kolaylaştırıyor. Ortamı gerektiğinde soğutan ya da ısıtan bu cihazlar, daha verimli ve uzun süre çalışmak için ise her elektronik alette olduğu gibi bakıma ihtiyaç duyuyor. Birçok insan da doğru bakımı hakkında pek bilgi sahibi değil. Ancak çok kolay birkaç işlemle klima bakımı yapmak ve uzun ömürlü bir cihaz sahibi olmak mümkün.

Klima Bakımının Önemi

klima

Hayatı kolaylaştıran elektronik cihazlardan biri olan klimaların verimli ve ekonomik bir şekilde çalışmaya devam etmesi için düzenli aralıklarla bakım görmeleri gerekmektedir. Belirli aralıklarla yapılan klima bakımı, söz konusu cihazdaki parçaların ömrünü artırmaktadır. Ülkemizde özellikle ithal yedek parçaların yüksek maliyetleri göz önüne alındığında bu durum uzun vadede cüzdanınızı yüklü masraflardan koruyacaktır.

Ancak maalesef sürpriz masraflardan kaçınmak her durumda mümkün olmayabilir. Siz yine de umutsuzluğa kapılmayın. Piyasadaki en uygun fiyat etiketine sahip onlarca yedek parçaya; “Isıtma & Soğutma Yedek Parçaları” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Gerekli özenin gösterilmediği bakımsız klimalar, çalıştığı ortamda bulunan insanların sağlığını da tehdit etmektedir. Bakımsız cihazlar, zamanla kötü kokuya ve kirli hava yayılımına sebep olabilir. Düzenli klima bakımı, sağlığınız açısından da oldukça önemlidir.

Klima Bakımının İpuçları

klima

“Bakımın ne kadar önemli olduğunu anladım ancak klima bakımı nasıl yapılır?” diye düşünenlerdenseniz bu sorunuzu da cevaplayalım. İlk olarak klima bakımı türlerinin; haftalık ve yıllık olmak üzere ikiye ayrıldığını bilmelisiniz. İki işlem de kullanıcının ve cihazın sağlığı için oldukça önemlidir. Bu sebeple haftalık ve yıllık bakımlara özen göstermekte fayda var.

Haftalık Klima Bakımı

Haftalık bakım herkesin yapabileceği basit işlemlerden oluşuyor. Bu bakım; filtrenin, kumandanın ve hava giriş ızgaralarının temizliğinden oluşuyor. Ayrıca dış üniteyi de gözle kontrol etmenizde fayda var. Böylelikle eğer cihazınızda herhangi bir sorun varsa çok büyümeden müdahale edebilirsiniz. Haftalık bakımı klimayı sık kullandığınız dönemlerde yapmak yeterli olacaktır.

Filtre temizliği için çeşitli spreylerden yararlanabilirsiniz. Örneğin Technospray’in klima filtre temizleme spreyi, filtrelerin etkili bir şekilde temizlenmesini sağlayacaktır.

Yıllık Klima Bakımı

Yıllık bakım ise çok daha detaylı bir işlemdir. Bu gibi durumlar için yetkili servisler ile görüşmenizde fayda var. Ayrıca çeşitli sigorta şirketleri konut, iş yeri ya da kasko sigortalarında ücretsiz klima temizliği hizmeti vermekte. Eğer bu sigortalardan birine sahipseniz konuyla ilgili şirketinizle görüşebilirsiniz.

Yıllık bakımı yılda bir kez, eğer cihazı çok sık kullanıyorsanız iki kez yaptırmanız gerekir. Kapsamlı bir şekilde cihazın her tarafını kontrol eden yetkililer, eğer klimanızın değiştirilmesi ya da onarılması gereken bir parçası varsa sizi bilgilendireceklerdir. Böylelikle klimanızı daha ekonomik, verimli ve sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ancak her şeyde olduğu gibi klimanıza ne kadar iyi bakarsanız bakın önünde sonunda cihaz ömrünü tamamlayacaktır. Siz de klimanızın eskidiğini düşünüyorsanız modern ve ekonomik klima modellerine; “Klimalar” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

“Klimada sorun yok ancak kombinin bir türlü neden su akıttığını bulamadım.” diye üzülenlerdenseniz, bu sorunun cevabını için “Kombi Neden Su Akıtır” başlıklı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.