Koşmanın Birleştirici Gücü: Koşu Grupları

Dünyanın en maliyetsiz ve en etkili spor dallarından biri… Tarihi insanoğlunun var olduğu ilk çağlara kadar dayanan, yediden yetmişe toplumun her kesiminin ilgisini çeken egzersiz: Koşu… Kalp sağlığından bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye; yağ ve karbonhidrat yakımını hızlandırmadan zihinsel olarak güçlenmeye kadar vücuda sayısız faydası bulunan koşu, aynı zamanda keyifli bir sosyalleşme aktivitesi olarak öne çıkıyor. Siz de son zamanlarda sahilde, parklarda, ormanda veya sokaklarda toplu halde koşan insanlara sık sık denk gelenlerden misiniz? İşte bu karşılaştığınız şey, sokakların yeni trendi: Koşu grupları…

Tek başına koşmak istemeyenleri bir araya getiren koşu grupları, hem motivasyonu artırıyor hem de düzenli bir koşu programına ön ayak oluyor.

Büyük şehirlerde sayıları gittikçe artan koşu grupları, koşu egzersizinin toplu bir grup halinde yapıldığında keyifli bir sosyal aktiviteye dönüştüğünü gösteriyor. Daha sağlıklı bir bedene sahip olmak ve hızlıca forma girmek istiyorsunuz ve bunun için düzenli olarak koşmaya karar verdiniz. Bu harika bir haber! Fakat egzersiz planınızı aksatmadan geçirdiğiniz birkaç haftanın ardından yorgunluk veya zaman eksikliği derken motivasyonunuzu kaybettiniz. İşte tam burada koşu grupları yardımınıza koşuyor. Ne demişler: Birlikten kuvvet doğar. Tek başına koşmak istemeyenleri bir araya getiren koşu grupları, hem motivasyonu artırıyor hem de düzenli bir koşu programına ön ayak oluyor. Siz de kendi saatlerinize ve güzergahınıza uygun olan bir koşu grubuna dahil olabilir, haftanın belli günlerinde hem etkili bir koşu antrenmanı yapabilir; hem de ortak ilgi alanına sahip olduğunuz kişilerle sosyalleşmenin keyfine varabilirsiniz.

Şu sıralar metropollerde rüzgar gibi esen koşu gruplarını sizler için derledik. Gelin sporu büyük bir keyfe dönüştüren bu toplulukları birlikte keşfedelim.

Nike + Run Club, İstanbul

Kaynak: s3.amazonaws

Olası sakatlıklardan korunmak için antrenörle birlikte koşmak sizin için büyük avantaj olacaktır.

Yeni başlayan amatör bir koşucudan maraton seviyesindeki koşuculara kadar koşuya gönül veren herkese kapısı açık olan Nike + Run Club, koşu antrenörleriyle birlikte profesyonel bir antrenman yapmanızı sağlıyor. Eğer koşuya yeni başlayanlardansanız, olası sakatlıklardan korunmak ve kademe kademe ilerleyebilmek için antrenörle birlikte koşmak sizin için büyük avantaj olacaktır. Mental ve fiziksel yönden sizi koşuya hazırlayan Nike + Run Club ile ilk koşu antrenmanından sonra koşuyu hayatının bir parçası haline getirmeye karar vermen kuvvetle muhtemel. Tek yapman gereken Nike + Run Club uygulamasını telefonuna indirmek, kendi bölgendeki koşu kulübünü bulmak ve ilk koşun için yerini ayırtmak. Ayrıca telefonuna indirdiğin uygulama ile tüm koşu mesafelerini ve rekorlarını takip edip kaydedebilir, nabız seviyelerini ölçümleyebilir ve çok daha kontrollü bir antrenman planı yaratabilirsin.

Adidas Runners, İstanbul

Kaynak: thenational.ae

İstanbul’u mesken tutmuş aktif koşu gruplarından biri daha: Adidas Runners. Sertifikalı antrenörlerin liderlik ettiği koşu antrenmanlarına her seviyeden koşucunun katılması mümkün. pazartesi günleri Caddebostan sahilinde 3k koşusu, ssalı günleri Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü’ndeki atletizm pistinde interval antrenmanı ve cumartesi günleri yine Caddebostan’da 5,10,15k koşularını gerçekleştiren Adidas Runners, katılımın yüksek olduğu eğlenceli antrenmanları sayesinde spordan uzak kişilere bile koşuyu sevdirmesiyle biliniyor. Ayrıca koşudan yorulan kaslarınızı esnetmek için de Perşembe günleri yoga antrenmanları da Adidas Runners’ın haftalık programına dahil.

Adım Adım, İstanbul

Kaynak: listelist

Hem koşmak hem de sosyal sorumluluk projelerine destek olmak istiyorum diyenler buraya! Yurt dışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla kurulan ilk sivil toplum kuruluşu olan Adım Adım, başta koşu olmak üzere dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla farkındalık yaratmayı amaçlayan sosyal sorumluluk projelerine finansal destek sağlıyor. Sivil Toplum Kuruluşları ile iş birliği içinde olan Adım Adım Oluşumu, 40 binden fazla koşucusu ve 350 binden fazla bağışçısı ile ses getiren sosyal sorumluluk projelerine imza atmaya devam ediyor. Siz de gönüllü bir Adım Adım koşucusu olmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken yakınlarda gerçekleşecek bir koşuya katılmak, projeni seçmek ve adım atmaya başlamak!

Ankara Koşuyor, Ankara

Kaynak: scontent-frx5-1.cdninstagram

Ankara merkezli bir koşu grubu olan Ankara Koşuyor, düzenli olarak koşmak isteyen başkentlileri bir araya getiriyor. Her seviyeden koşucuya hitap eden koşu grubu, perşembe ve cumartesi günleri başkentin çeşitli semtlerinde koşuya çıkıyor. Eymir Gölü, Anıttepe, Ümitköy, Eymir Orman ve Dikmen Vadisi olmak üzere 5 ana rota üzerinde koşular gerçekleştiriliyor. Ankara Koşuyor grubuna dahil olmak için grubun her salı ve perşembe günü gerçekleştirdiği koşulardan birine katılmak yeterli.

Karşıyaka One Team, İzmir

Kaynak: pbs.twimg

İzmirlilerden farkındalık yaratacak bir sosyal sorumluluk projesi. 1282 koşucusu ile Türkiye’nin en kalabalık koşu takımlarından biri olan Karşıyaka One Team, engelli bireyleri de sosyal hayata dahil edebilmeyi amaçlıyor. Sloganları ise; “İyilik Peşinde Koş”. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ve Adım Adım işbirliği içinde olan Karşıyaka One Team’in kapısı maraton koşucularından engelli sporculara kadar herkese açık. Boyozcular – Çiğdemciler – Kumrucular – Gevrekçiler’den oluşan ve koşu hızları ile mesafeleri değişen 4 ayrı grubu olan Karşıyaka One Team, her pazar günü koşu aktivitelerini gerçekleştiriyor. Grupla ilgili her türlü bilgiye sosyal medya hesapları üzerinden kolayca ulaşmak mümkün.

Unutmamak gerekir ki spor yalnızca kaslarınızı geliştireceğiniz ve vücudunuzu şekle sokacağınız bir aktivite değil; aynı zamanda etrafınızdaki insanlarla tanışıp paylaşımda bulunabileceğiniz sosyal bir akvitedir. Her yeni tanıştığınız kişiden yeni şeyler öğrenip ufuklarınızı genişletebileceğinizi; üstelik bunu ortak ilgi alanına sahip olduğunuz bireylerle yaptığınızda keyif dolu saatlerin sizi beklediğinizi bilmelisiniz. İlk yapmanız gereken Hepsiburada’nın “Spor ayakkabıları” kategorisinden ayakkabınızı seçmek ve size uygun olan koşu grubunu bulmak. Harekete geçin ve keyifle koşmanın tadını çıkarın.