Koşu ya da Yürüyüş Keyfinizi Artıracak Detaylar

Koşu ve yürüyüş özellikle yeni başlayanlar veya antrenman düzenine uyamayanlar için kimi zaman zorlayıcı olabilir. Ancak birkaç detaya dikkat ederek siz de kendinizi motive edebilir ve bu sporlardan alacağınız keyfi üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Sporcuların yakıtlarından biri olarak kabul edilen kahve, her antrenmanda keyfinizi üst seviyeye çıkarır.

Sporcunun enerji kaynağı kahve

Koşu ve yürüyüş sırasında bitkin düşüyor ya da istediğiniz tempolara ulaşamıyorsanız tüketimi düşük tutmak kaydıyla bir fincan kahveyle harekete geçebilirsiniz. Birçok maddenin sporda doping olarak kabul edildiği bir dönemden geçsek de hemen hemen tüm spor dallarında kahve tüketimi yaygındır ve kafein, birçok sporcunun enerji kaynağıdır. Profesyonel bisikletçilerden yüzücülere dek geniş bir sporcu kitlesi, yarışlardan ve yoğun antrenmanlardan önce kahve tüketerek enerjilerini tazelerler. Antrenman öncesi içeceğiniz bir fincan kahve, vücutta oldukça önemli etkiler bırakır. Avustralya’da bir spor enstitüsünde yapılan araştırmaya göre düşük miktarda kafeinin antrenman süresini uzattığı ortaya çıktı. Kahvenin etken maddesi kafein ise vücudun yağ yakmasını sağladığı için kahve sonrası yapılan antrenmanlarda zayıflama etkisi daha fazla görülür. Ancak unutmamanız gereken en önemli detay, kahve tüketerek oturduğunuz yerde yağ yakamayacağınız. Kahveyi içtikten sonra yağ yakmak ve kilo vermeye başlamak için mutlaka enerji harcayıp kaslarınızı çalıştırmalısınız, yani antrenman yapıp hareket etmelisiniz. Hem kilo verme hem de daha uzun süre performans sağlama etkisi nedeniyle koşarken veya yürürken kendinizi daha iyi hissetmek için evden çıkmadan önce kahve tüketmeyi unutmayın.

Spor yaparken rota seçiminin önemi büyük. Doğru rota seçimleriyle daha keyifli antrenmanlar yapabilirsiniz.

Nereye gideceğinizi önceden bilmek

Süre veya mesafe fark etmeksizin tüm antrenmanlarınız belirli bir rotaya sahip olacağından yola çıkmadan önce kendinize bir rota ve hedef belirlemek de motivasyonunuzu artıracağından koşu ve yürüyüş antrenmanları sizin için daha keyifli hale gelebilir. Farklı zorluklarda veya zemin koşullarında rotalar çizerek bir hedefe ulaşma hissini kendinize aşılayabilirsiniz. Belirli bir hedef olmadan canınızın istediği kadar koşmak ya da yürümek yerine her seferinde farklı rotalar kullanmak sizi bir sonraki rota için motive eder. Her antrenman öncesi nereye doğru gideceğinizi planlamanız ve çizdiğiniz yoldan çıkmadan antrenmanı tamamlamanız, uzun vadede hem spor yapma alışkanlığı kazandırır hem de keyifle ve azimle antrenman yapmanızı sağlar. 

Adımlarınızı müziğin ritmine bırakmayı hiç denediniz mi?

Sporu müzikle bir araya getirin

Birçok antrenmanda motivasyonun ve temponun en büyük destekçisi olan müzik, koşu ve yürüyüş gibi güvenli yollarda yapılan antrenmanların da vazgeçilmez unsurlarındandır. Sadece dış seslerle antrenman yapmak sizi yeteri kadar mutlu etmiyorsa antrenmanlarınız için en sevdiğiniz şarkılardan çalma listeleri hazırlayabilirsiniz. Farklı tempolardaki müzikleri seçmek yolun hangi kısmında hızlanıp hangi kısmında yavaşlayacağınızı belirlemede de kullanılabilir ve antrenmanınıza yön verir. Yoğun ve tempolu bir antrenmanda sizi motive eden müzikleri tercih ederek kendinizi o antrenmanın ritmine bırakabilirsiniz. Düşük tempolu bir antrenmanda ise dinlendirici özelliği olan müziklerle ruhunuzu gevşetip kendinizi doğayla baş başa bırakabilirsiniz. Hem spor salonlarında hem de doğada müzikle antrenman yapmaya alıştığınızda bu alışkanlığınızdan kolay kolay vazgeçemeyeceksiniz. Hem düşük tempolu hem de hareketli müziklerde önceliğiniz günlük hayatta size keyif veren şarkılar olmalı. Tabii, bir de hareketlerinizi engellemeyen, ses kalitesi yüksek bir kulaklık edinmelisiniz. Hepsiburada’nın zengin kulaklık seçenekleri arasından ihtiyacınıza uygun bir model bulabilirsiniz. 

Teknoloji, koşarken veya yürürken her adımınıza size eşlik etmeye hazır.

Teknolojiyi antrenmanlarınıza dahil edin

Birçok akıllı telefon üreticisinin öncelikli olarak kendi telefonlarında olmak üzere ürettiği ve neredeyse tüm akıllı telefonlarla uyum içinde çalışan giyilebilir teknoloi aksesuarları arasında bütçenize uygun birçok model bulunuyor. Sadece akıllı bileklik özelliğiyle kalp ritmini, mesafeyi ve adımlarınızı sayan basit cihazların yanı sıra telefon görüşmesi yapabileceğiniz ve bir akıllı telefon gibi kullanabileceğiniz saatler de mevcut. Giyilebilir teknoloji aksesuarları, size adeta antrenörlük yaparak spordan daha fazla keyif almanızı sağlayabilir. Eğer amacınız spor yaptığınız anları ölümsüzleştirmekse aksiyon kameraları tüm ihtiyacınızı karşılayacak niteliklere sahip. Spor yaptığınız parkurun doğal güzelliğini, koşu temponuzu, karşılaştığınız engelleri ya da aldığınız keyfi görsel olarak da kayıt altına alarak spor tutkunuzu üst seviyeye taşıyabilirsiniz. 

Sporu rengarenk ve son moda kıyafetlerle yaparak ruhunuza pozitif bir dokunuş yapın.

Spor yaparken de modaya uymak mümkün

Teknoloji, müzik ya da daha fazla enerji sizin spordan aldığınız keyfi artırmıyorsa kıyafetlere de bir şans verebilirsiniz. Spor kıyafetleri her dönemde farklı trendlere uygun olarak piyasaya sürülüyor. Bazen ışıltılı renklerle süslü kıyafetler ön plana çıkarken bazen de sırayı sadelik alıyor ama tüm bu kıyafetler spordan daha fazla keyif ve verim almanızı sağlıyor. Kıyafetlerin renkleri değişse de kullanılan teknolojiler her zaman ilerliyor ve performansınızı yüksek tutmaya odaklanıyor. Yüksek performans sağlayan ve konfordan ödün vermeyen spor kıyafetlerini seçerek koşuyu ve yürüyüşü en keyifli hale getirebilirsiniz. Kimi zaman spor sırasında bile dış görünüşe önem vermek gerektiği düşünülürse modayı takip etmek de spordan keyif almak için harika bir alternatif olabilir. Hepsiburada’nın sunduğu spor giyim ürünleri arasından kendi stilinize uygun seçimler yapabilirsiniz.

Spor yaparken daha fazla keyif almanın yolları saymakla bitmez. Sunulan örnekleri denemek ya da kendi alternatiflerinizi yaratmak konusunda tercih sizin olsa da hepsinin amacı aynı: Spor tutkunu olmak ve atılan her yeni adımdan daha fazla keyif almak!