Kozmetik ürünlerinin ömrünü uzatmanın püf noktaları

Makyaj ve kozmetik ürünlerinin içerisindeki koruyucu maddelerin miktarı azaldıkça bu ürünlerin ömürleri de kısaldı.

Koruyucu maddelerin azaltılması sağlığımız açısından önemli ama aynı oranda önem taşıyan bir diğer nokta da taze ürünleri kullanmak.  Kozmetik ürünlerinin ömrünü uzun tutmanın bazı püf noktaları var, ancak yine de son kullanma tarihini geçirmemeye, bu süre içerisinde taze kalması için püf noktalarını uygulamaya dikkat etmelisiniz.

Kozmetik ürünlerin ömrünü uzatmanın ilk koşulu kuru ve nemsiz ortamda saklamak

kozmetik

Makyaj malzemelerinin ve bütün kozmetik ürünlerinin ömrünü uzatmayı sağlayan en önemli nokta, bu ürünlerin kuru ve nemsiz bir ortamda saklaması. Çoğumuz, hazırlanırken pratik olduğundan kozmetik ürünlerini saklamak için banyoyu tercih ederiz ama banyolar evin en nemli ortamlarından biri olduğu için bu saklama biçimi yanlıştır.

Kozmetik ürünlerinin kapaklarını kapatmayı unutmayın!

kozmetik

Kozmetik ürünlerini kullanırken yaptığımız ikinci hata ise alelacele hazırlanırken bu ürünlerin kapaklarını açık unutmak ya da doğru kapatmamak. Ürünleri kullandıktan sonra hava almayacak şekilde doğru biçimde kapatmalısınız. Çünkü hava ile temas eden yahut içerisine toz, tüy gibi yabancı cisimler giren ürünler çok hızlı bozulur.

Özellikle kremlerinizin cam kutularını atmamaya özen gösterin. Bu sayede başka bir kozmetik ürününü kullanırken kabına zarar gelirse, kapağı kırılır yahut kutusunda bir sorun olursa bu cam kutuları kullanabilirsiniz.  

Güneşten uzak tutun!

Güneşe ve aşırı sıcağa maruz kalmaları kozmetik ürünlerinin çabuk bozulmasına sebep olur. Saç ürünleri, makyaj malzemeleri, kremler ve parfüm dâhil kozmetik ürünlerinizi ısı ve nemden uzak tutmak, güzellik ürünlerini uzun süre taze kalmasını sağlar.

Sivilce kremleri, oje, parfüm, ruj gibi ürünleri buzdolabında saklayabilirsiniz. Serumlar, cilt bakım yağları, sıvı fondötenler gibi ürünler buzdolabında katılaşabileceğinden zemine yakın çekmeceler yahut camsız dolaplar gibi daha ılık yerler seçmelisiniz.

 

Çok sık makyaj yapıyorsanız ve çok fazla kozmetik ürününüz varsa Mingitav Leeta Makyaj Masası işinizi kolaylaştırabilir. Duvara monte edilebilen ve içerisinde aynası da olan bu ürün kolayca kapatabileceğiniz tek bir kapakla, bütün kozmetik ürünlerinizi güneşten korumanıza yardımcı olur.

Kozmetik ürünlerinin birbirine karışmasına izin vermeyin!

kozmetik

Kozmetik ürünlerini kullanmadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Mutlaka ellerinizi yıkayarak işe başlayın yahut ıslak mendille silin.

Örneğin makyaj yaparken ilk önce elinizle fondöteni yüzünüze uyguladınız. Eğer parmaklarınızı temizlemeden yine elinizle gözünüze far sürerseniz veya rujunuza dokunduğunuz parmaklarınızla dudaklarınıza makyaj yapmaya kalkışırsanız yüzünüzün diğer bölgelerindeki bakterileri bu ürünlere bulaştırmış olursunuz. Bakteriler ürünlere bulaştığında üremeye devam ederek ürünün bozulmasına sebep olabilir.  

Makyaj fırçalarını nasıl saklamak gerekir?

Makyajın en önemli aksesuarlarından biri olan fırçaları temiz tutmak çok önemlidir. Bu fırçaları toz almaması için üzerini kapatacak fakat aynı zamanda da hava almasını sağlayabilecek kutuların içerisinde muhafaza etmeye özen gösterin.

Böyle bir kutu bulamazsanız üzerini bir tülbent ya da mendillerle örtebileceğiniz bir sepetin içerisinde de saklayabilirsiniz. Makyaj fırçalarınızı yıkamak isterseniz, fırçanın kıldan oluşan kısmı aşağı bakacak şekilde kıl köklerine su gelmemesine dikkat ederek yıkayabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce iyice kuruduğundan emin olun.

Makyaj fırçalarınızı temiz bir şekilde saklamak için şeffaf Hayveys Multix Makyaj Aksesuarları Kutusu Fırça Far Kalem Kutusunu kullanabilirsiniz. Üstelik bu kutuyla fırçalarınızı çantanızda da temiz bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Güzelliğinize düşkün biriyseniz, makyaja ve kozmetiğe dair daha fazla bilgi arıyorsanız Makyaj Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin Öneriler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.