Küçük Alanları Ferah Gösterecek Renkli Ev Dekorasyonu

İç mekân dekorasyonunda kullanabileceğiniz renk seçenekleri sınırsız. Bu seçeneklerden bazıları mekânı olduğundan küçük gösterirken bazıları ise çok daha geniş görünen boşluklar elde etmenize olanak sağlıyor. Duvar boyasında kullanılan açık renklerin ferahlık hissi verdiği aşikar. Ancak her rengin açık tonlarının, her mekânda aynı etkiyi yaratmadığını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu anlamda yapacağınız renk seçimlerinde söz konusu mekânın fonksiyonu büyük bir önem taşıyor. Yatak odası, salon, çalışma odası ve genç odası… Her birini ayrı ayrı ele almanızda fayda var. İşte yaşam alanlarınızı büyük göstermek için tercih edebileceğiniz renk seçenekleri ve bu renklerin hangi mekânlarda kullanılması gerektiği ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Yatak Odanızı Aydınlık ve Geniş Gösterecek Renk Seçenekleri

Yatak odası dekorasyonunda en önemli kriter, enerjiyi yükselten dekorasyon elemanları yerine dinlendirici unsurlara yer vermek. Söz konusu renk seçimi olunca da aynı kriter öne çıkıyor. Yatak odanızı tasarlarken size sunulan renk seçenekleri arasından canlı ve parlak tonları hızla eleyin. Dinlendirici bir atmosfer oluşturmak için önceliği mekânda sakinlik ve huzur sağlayan renklere verin. Kırmızı, sarı ve turuncu tonları sizi harekete geçirecek renkler olduğu için bunların yerine gri, mavi ve yeşil tonlarını tercih etmenizde fayda var. Ancak aynı zamanda yatak odanız küçük ve darsa bu mekânın basık gözükmesini engellemek için yönünüzü daima açık tonlara çevirmeniz gerektiğini unutmayın. Her ne kadar özünde dinginliği temsil eden renkler olsa da antrasit, lacivert, nefti yeşil ve haki gibi koyu tonlar yatak odanızda boğucu bir etki yaratabilir. Bunun yerine açık gri, buz mavisi, ada çayı yeşilini deneyebilirsiniz. Geniş yüzeylerde gösterdiğiniz hassasiyet seviyesini aksesuarlarda biraz daha azaltabilirsiniz. Açık tonlarda boyadığınız duvarlar mekânın geniş gözükmesini sağlarken canlı ve koyu renk aksesuarlarla yapılan kontrastlarla mekânın dekorasyonunu zenginleştirme şansınız var.

Modern salonlarda aydınlık sağlamak için en kısa yol, beyaz duvarlar!

Salonda Ferahlık Hissi Yaratan Renk Seçimleri

Salon ve oturma odasında sıcak bir atmosfer oluşturmak istemeniz çok normal. Dekorasyon tarzınız klasik de modern de olsa, bu tür yaşam alanlarında toprak tonlarını kullanabilirsiniz. Daha aydınlık ve geniş gözüken bir salon için kum beji, lüle taşı, kese kağıdı gibi alternatiflere yönelebilirsiniz. Koyu toprak tonları duvarlarınızın boğucu bir etki yaratmasına neden olabilir. Ancak açık renk duvarların önüne gelen koyu ahşap mobilyalar salonunuza ferah ve klasik bir görünümün yanı sıra büyük ölçüde şıklık katar. Modern salonlarda aydınlık sağlamak için en kısa yol, beyaz duvarlar! Kar beyaz duvarlar, mekân genelinde gri ve siyah detaylarla kontrast oluşturarak dengelenebilir. Daha marjinal önerilere ihtiyaç duyuyorsanız ailenizdeki diğer bireylerle ve misafirlerinizle sosyalleştiğiniz bu ortamda turuncunun pozitif etkisinden yararlanabilirsiniz. Parlak ve baskın bir turuncu yerine somon, kavun içi ve yavru ağzı gibi tonları tercih edebilir ya da bir duvarı mercan rengine, diğer duvarları ise beyaza boyayarak farklılık yaratabilirsiniz.

Çalışma odanızda ihtiyacınız olan yegane şey, konsantrasyon.

Çalışma Odanızı Geniş Gösterecek Renk Seçimleri

Kaynak: The Everyday Joys

Çalışma odanızda ihtiyacınız olan yegane şey, konsantrasyon. Odaklanmayı kolaylaştıran sarı ise bu fonksiyona sahip mekânlar için ideal. Ancak bütün bir duvarı sarıya boyamak yerine kısmi uygulamalar yapmak hem rengin etkisini daha fark edilir hale getirir hem de çalışma odanızın daha geniş gözükmesini sağlar. Genelini beyaz ve açık gri tonlarına boyadığınız bir çalışma odası, ferah bir görünüm kazanırken lokal olarak uyguladığınız sarılarla dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Yeşil ve mavi tonları da huzurlu bir çalışma alanı oluşturmak isteyenlerin favorilerinden. Çeşitli iç mekân bitkilerinin bulunduğu bir çalışma odasında duvarlarınızın bir kısmını açık yeşile boyadığınızda ne kadar huzurlu bir çalışma ortamına sahip olduğunuzu kolayca fark edebilirsiniz. Sanat ile uğraşıyorsanız veya yaratıcılık gerektiren bir mesleğiniz varsa duvarlarınızda leylak ve lila gibi tonlara yer verebilirsiniz. Ancak morun açık tonları olan bu renklerin yoğunluğunu krem ve kemik tonlarıyla dengelemeyi ihmal etmeyin.

Daha Ferah ve Kullanışlı Bir Mutfak İçin

Mutfağınızı düzenlerken seçtiğiniz duvar rengi son derece önemli. Çok fazla mobilyanın yan yana kurgulandığı bir mekân olan mutfakta, kendinizi rahat hissedebilmeniz için geçiş alanlarınızın geniş olması gerekiyor. Bu da mekânın boyutlarının haricinde yaptığınız renk seçimleri ile ilişkili. Zeminde ve duvarlarda olabildiğince açık renklere yönelmenizde fayda var. Ancak bunların haricinde mutfağınızın görüntüsünde büyük bir role sahip olan bir diğer yüzeyin dolap kapakları olduğunu unutmayın. Dolap kapaklarınızın ve tezgahınızın rengi, mutfağınızın atmosferini bir anda değiştirebilecek güce sahip. Mutfak genelinde iştah artırıcı bir renk olarak duvarlarınızda veya dolap kapaklarında kırmızıya yer verebilirsiniz. Siyah, beyaz ve yeşil; kırmızı ile kombinleyebileyeceğiniz başlıca renk seçenekleri. Ancak mutfağınızın daha geniş gözükmesini istiyorsanız göz yoran kontrastlardan ve canlı renklerin aşırı kullanımından kaçınmalısınız. Bu anlamda kırmızının büyük oranda beyaz ile buluştuğu açık pembe tonlarını tercih edebilirsiniz. Pembe sizin için fazla feminen bir seçimse doğal bir görünüm için duvarlarda beyaz ve gri tonlarına, dolap kapaklarında ise açık meşe ve akçaağaç gibi ahşap türlerine ağırlık verebilirsiniz. Masif dolap kapaklarının mekânın ağırlığını artıracağını göz önünde bulundurun. Pürüzsüz lake dolap kapakları ile sade ve modern bir mutfak dekorasyonu oluşturup; gereksiz detayların göz yormadığı, aydınlık ve geniş bir mekâna sahip olabilirsiniz.